آمادگی هلال احمر 1401 برای اربعینبه گزارش ایمنا، طاهر درودی درباره آمادگی های جمعیت هلال احمر برای اربعین حسینی گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کمیته های ستاد اربعین عملیات بهداشتی و درمانی خارج از محدوده اربعین را انجام خواهد داد. عملیات امدادی مرزی و درون مرزی مانند سال های گذشته. در ایام اربعین انجام خواهد داد.

وی افزود: فکر می کنیم امسال تعداد زائران حضرت اباعبدالله علیه السلام نسبت به سال های گذشته بیشتر و تعداد زائران نیز بیشتر شود.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: آمادگی ها و پیش بینی های ما برای تامین دارو و تجهیزات و همچنین تیپ های درمانی و درمانی و مراکز درمانی نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. در عین حال در این ایام اکثر مراکز و موسسات غیردولتی غیر انتفاعی که به امور بهداشتی و درمانی اشتغال دارند طبق قرار قبلی با هماهنگی جمعیت هلال احمر و مراکزی که با یکدیگر هماهنگی ندارند خدمات ارائه می کنند. ، او باید انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان را برگزار کند. جمعیت هلال احمر باید خدمات ویژه ای ارائه دهد.

ایجاد حداقل 30 مرکز درمانی هلال احمر برای اربعین

درودی ادامه داد: پیش بینی ما این است که حداقل 30 مرکز خدمات رسانی در نجف، کربلا، بن راه بعد از مرز در کاظمین و سامرا ایجاد شود و به زائران خدمات رسانی کنند. در عین حال سطح خدمات ما بسته به نوع مرکز، شرایط این مرکز و نوع خدمات مورد نیاز متفاوت است. بسیاری از مراکز ما 24/7 باز هستند. درمانگاه نجف و کربلا قسمتی از اینها 30 مرکز هستند اما کلینیک هایی با سطح خدمات بالا هستند. ما سه سطح خدمات را کلینیک های سطح اول، دو و سه تعریف کرده ایم و سطح چهارم بیمارستان است. بالاترین سطح خدمات ما شامل متخصصین در رشته های مختلف می باشد و دارای آزمایشگاه و پلی کلینیک در گروه تخصصی پزشکی واقع در درمانگاه های نجف و کربلا هستیم. همچنین تعدادی آمبولانس، آمبولانس و اتوبوس آمبولانس در داخل عراق خواهیم داشت، البته باید منتظر بمانیم تا تعداد آنها مشخص شود و سپس آنها را اعلام کنیم.

وی با اشاره به اینکه توافقات لازم با جمعیت هلال احمر، وزارت بهداشت و دولت عراق در حال انجام است، گفت: این روزها مذاکرات در حال انجام است تا بتوانیم بهترین و با کیفیت ترین خدمات را داشته باشیم. در عین حال یکی از مسائلی که امسال ما را نگران کرده گرمازدگی در کنار بیماری های عفونی است. بر این اساس تیم های آموزشی هلال احمر در روزهای آینده از طریق فضای مجازی و رسانه های مختلف اقدام به تهیه و به روز رسانی محتوای آموزشی خواهند کرد. آموزش ما شروع می شود؛ یک گروه به عنوان آموزش عمومی برای همه زائران و یک گروه به عنوان آموزش تخصصی تر برای موکب داران و مسئولین خدمات رسانی به زائران ارائه می شود.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مراکز درمانی جمعیت هلال احمر پرداخت و تصریح کرد: خدمات جمعیت هلال احمر در مراکز درمانی با خدمات اولیه سرپایی آغاز می شود. داروهای بدون نسخه و درمان های اولیه همچنان در خدمات بستری موقت در بیمارستان گنجانده شده است. علاوه بر این، هماهنگی هایی با بیمارستان های عراق برای انتقال بیماران در صورت نیاز به خدمات سطح بالاتر یا نیاز به انتقال زائر به بیمارستان انجام شده است.

ارسال دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به عراق برای اربعین

درودی تعداد تیم پزشکی هلال احمر را تقریبا 1500 نفر عنوان کرد و گفت: البته تعداد دقیق تیم پزشکی را پس از نهایی شدن اعلام خواهیم کرد. همزمان دارو و تجهیزات پزشکی از ایران به عراق ارسال می شود. بسته به شرایط، فصل و بیماری هایی که داریم، معمولا هر سال فارماکوپه داروی ما امسال توسط متخصصان بخش پزشکی به روز می شود داروخانه ما این به روز رسانی انجام شده است. بر این اساس بخش قابل توجهی از داروها و تجهیزات در حال تهیه و بسته بندی است. یک قطعه دیگر سفارش داده شده است که امیدواریم ظرف یک هفته آینده برسد.

الزامات واکسیناسیون کرونا در تور اربعین

وی در خصوص الزامات واکسیناسیون کرونا در سفر اربعین گفت: تمامی واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای سفر به عراق در ایام اربعین قابل قبول است. طبق اعلام ستاد اربعین، دو نوبت واکسن کرونا کافی است، مگر اینکه بیش از شش ماه از نوبت دوم گذشته باشد که در این صورت باید نوبت سوم واکسن کرونا تزریق شود. به طور کلی توصیه می شود که تمام زائران حداقل سه نوبت واکسن کرونا دریافت کنند.

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت قزل یاریم اوی در باره وی در خصوص بیماری وبا و توصیه ها و اقدامات انجام شده گفت: با همکاری وزارت بهداشت، کارشناسان مبارزه با بیماری های وزارت بهداشت در کنار ما هستند و به طور مستقیم شیوع آن ها را رصد و کنترل می کنند. و کنترل بیماری های عفونی گزارش‌های روزانه جمع‌آوری، طبقه‌بندی و تحلیل می‌شوند و ما بر اساس آن عمل می‌کنیم. بنابراین نگرانی در مورد کنترل بیماری های عفونی وجود ندارد.

درودی افزود: سفر به عراق در ایام اربعین طبق مصوبه ستاد اربعین محدودیت سنی ندارد.

منبع: ایسنا