آیا ایران واسطه صلح جهانی خواهد شد؟به گزارش خبرنگار «ایمنا»، درخواست رئیس جمهور فرانسه برای میانجیگری و کمک به رئیس جمهور کشورمان در حل بحران. سرچشمه گرفته از آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، مقدمه ورود به ایران ایفای نقش در حل بحران فرامنطقه ای

جمهوری اسلامی ایران با تقویت روابط با همسایگان خود توانست به عنوان یک بازیگر قدرتمند در منطقه غرب آسیا بر نفوذ و قدرت خود بیفزاید و این موضوع البته شرایطی را برای نقش آفرینی فرامنطقه ای برای کشورمان ایجاد کرد. از این فرصت استفاده کنید بین المللی ایجاد زیرساخت ها و رفع برخی مشکلات و بلاتکلیفی ها برای کشورمان ضروری خواهد بود.

درگیری، بحران بین روسیه و اوکراین بین المللی

ابوالقاسم دلفی; کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبرنگار ایمنا در باره میانجیگری ایران در جنگ اوکراین گفت: جنگ اوکراین یک بحران است بین المللی زیرا از زمانی که روسیه تجاوزات خود را به اوکراین آغاز کرد، پیامدهای این تجاوز باعث شد که اروپا در سمت مقابل روسیه قرار گیرد، زیرا اوکراین در اروپا و در مرزهای ناتو قرار دارد.

وی همچنین روابط روسیه با اروپا به ویژه در زمینه تامین انرژی را مورد بررسی قرار داد گاز متاثر از این بحران شد و افزود: یکی دیگر از پیامدهای تنش بین روسیه و اوکراین این است که بخش بزرگی از جمعیت اوکراین که حدود چهار تا پنج میلیون نفر تخمین زده می شود به دلیل جنگ کشور را ترک کرده و به کشورهای دیگر رفته اند. کشورها. مختلف اروپایی ها مهاجرت کردند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به آسیب های فراوان این تنش برای کشورهای اروپایی و کل جهان، گفت: کشورهای همسایه روسیه به ویژه بالکان، بالتیک و سایر مناطق آسیب پذیر. نورویک خطر مواجه شدن با وضعیت مشابهی در آینده را احساس کرد و در نتیجه کشورهای بالتیک که از اتحاد جماهیر شوروی سابق جدا شدند و همچنین نورویک کشورهای بی طرف شرقی و غربی مانند فنلاند و سوئد به دلیل تجاوز روسیه مجبور به پیوستن به ناتو شدند.

وی وضعیت کنونی درگیری میان روسیه و اوکراین را بحرانی خواند بین المللی وی دانست و یادآور شد: آمریکایی ها و ناتو نیز وارد این کارزار شدند و این تبعات روس ها را مجبور کرد موضع اولیه خود را در قبال اوکراین اصلاح کنند، زیرا شش تا هفت ماه از حمله روسیه می گذرد و هنوز اهداف آنها در اوکراین محقق نشده است. به دست آورد.

درگیری دو جناحی که برای نظم جهانی جدید می جنگند

دلفی با اشاره به تقابل روسیه و چین با غرب در این بحران بین المللی و بوگور گفت: “توانایی گسترش درگیری بین دو طرف، آمریکا، اروپا، غرب و ناتو از یک طرف، با روسیه، چین در طرف دیگر. طرف روس ها، دو جناح متخاصم سابق شرق و غرب نشان می دهد که آنها سعی در تنظیم نظم دارند. بین المللی آیندگان با یکدیگر خواهند جنگید.

او اضافه کرد: به احتمال زیاد از این تنش، دستور دهید بین المللی آینده با نظم تک قطبی، چند قطبی یا تعاریف دیگر تعریف می شود، بنابراین برای میانجی گری چنین بحران ابعادی گسترده و پیچیده، قدرت ها بر این اساس بررسی و ارائه خواهد شد.

این یکی از اصول کارشناسی امور بین الملل است پادرمیانی هر دو طرف اختلاف تمایل خود را برای پذیرش یک میانجی اعلام کردند و خاطرنشان کردند که هیچ درخواست رسمی از سوی یک کشور اروپایی برای میانجیگری ایران در بحران اوکراین به جمهوری اسلامی ایران ارسال نشده است. ولی به طور غیررسمی اعلام شد که فرانسه از کشورمان می خواهد میان روسیه و اوکراین میانجیگری کند.

او اتحادیه اروپا را به یک بسته تبدیل کرد شامل کشورها مختلف و نهادهای تصمیم گیری خاصی دارد و گفت: حتی اگر یک کشور اروپایی عضو این اتحاد باشد، نمی تواند برای بقیه اعضا تصمیم بگیرد، بنابراین درخواست غیررسمی فرانسه از ایران برای میانجیگری غیرقابل قبول است. از جانب اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

چالش های میانجی گری ایران

دلفی وی با تاکید بر لزوم بررسی مناسب بودن این درخواست برای میانجیگری گفت: شرط دوم پذیرش این درخواست این است که میانجی با دو طرف متخاصم دچار مشکل و مشکل نشود که این موضوع درست است. روابط هستند روابط ما با روسیه نسبت به قبل بسیار تغییر کرده است ولی ما با روس ها در مسائلی مانند انرژی، منطقه، همسایگی، قفقاز و مسائل مربوط به آسیای مرکزی با مشکلات زیادی روبرو هستیم. خاص این.

وی روابط ایران با اروپا را عادی و بدون مناقشه ندانست و افزود: تقریباً در حالت خصومت با اروپا هستیم چرا که در مذاکرات هسته ای گاهی اروپا سعی می کند به توافق برسد. ولی در خطوط کلی مذاکرات، آنها در غرب، دوشادوش آمریکا و علیه ما همراه با سه کشور اروپایی هستند و توان هسته ای و مسائل پیچیده ما را نادیده می گیرند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل باید ابهامات مربوط به نوع رابطه با اروپا، توانایی‌های روسیه و ایران در بحران اوکراین را برای هرگونه مداخله ایران در این بحران برطرف کند. بین المللی وی این امر را ضروری دانست و تاکید کرد: همه این موارد باید قبل از گام برداشتن در موضوع اوکراین روشن و روشن شود، زیرا داشتن توانایی میانجیگری با ویژگی های لازم برای پیشبرد آن، دستاورد بزرگی برای کشور و سیاست خارجی آن خواهد بود. اما در صورت شکست در چنین بازی فوق العاده ای بین المللی اقدامات ما در صحنه جهانی قضاوت می شود.

وی فرصت‌ها، موقعیت‌ها و فرصت‌های متفاوتی را برای ورود کشورها به صحنه مبادلات سیاسی دانست و گفت: در مجموع ابتدا باید مشخص شود که این یک پیشنهاد است. پادرمیانی از چی یک کشور این موضوع به این دلیل مطرح می شود که هر کشور غربی نمی تواند نماینده اتحادیه اروپا باشد، حتی اگر غرب به طور مستقیم در جنگ با روسیه دخالت نداشته باشد. ولی پیامدهای تنش در اوکراین آنها را با مشکلات جدی در تامین انرژی و غذا مواجه کرده است و قاره اروپا از نظر کشاورزی، پناهندگی، پیامدهای سیاسی و امنیتی تحت تاثیر این بحران قرار گرفته است.

نیاز به کارشناسی غیردولتی درخواست

دلفی وی با اشاره به لزوم بررسی بیشتر درخواست ایران برای میانجیگری در بحران اوکراین، ادامه داد: ابتدا باید مشخص شود که از کدام کشور یا کشورهاست. سازمانی ارسال شده است و قبل از اعلام رسمی این موضوع، امکانات داخلی خوبی برای آن وجود دارد. مسئولیت ارزیابی شده است و اگر به این نتیجه برسیم که میانجیگری ایران تغییر خواهد کرد، می توانیم از این فرصت ها استفاده کنیم.

وی یادآور شد: اعتبار و ظرفیت غیرقابل انکار جمهوری اسلامی ایران در منطقه خلیج فارس، خاورمیانه و حتی در صحنه است. بین المللی نباید به راحتی تحت الشعاع بازی های رسانه ای و افکار عمومی قرار گیرد.