آتش‌سوزی‌ها به سطوح شدید آلودگی هوا در منطقه سانفرانسیسکو منجر شده است. کارشناسان می گویند اگر از ماسک مناسب استفاده کنید، این ماسک های کوچک فوایدی را به همراه خواهند داشت.

در پینترست به اشتراک بگذارید

یادداشت سردبیر: این یک داستان در حال توسعه است که از اولین انتشار آن به روز شده است. وقتی اطلاعات جدیدی به دست آمد، Healthline به به روز رسانی این مقاله ادامه خواهد داد.

آتش‌سوزی‌های جنگلی در سراسر کالیفرنیا در هفته‌های اخیر شعله‌ور شده و ده‌ها هزار هکتار در هر دو بخش شمالی و جنوبی این ایالت را سوزانده است. آتش‌سوزی‌های شدید تلاش‌های اطفای حریق را متوقف کرده است زیرا در خانه‌ها و مشاغل سوخته است.

و خطر محدود به محیط اطراف نیست. این آتش سوزی ها همچنین دودهای عظیمی را تولید می کنند که کیلومترها فراتر از شعله های آتش می روند.

در نتیجه، بسیاری از مردم – حتی ده ها مایل دورتر از شعله های آتش – به دلیل افزایش آلودگی هوا در معرض خطر حملات آسم، ناراحتی های تنفسی و حوادث قلبی هستند.

در سراسر کالیفرنیا، دود و مه باعث شده است که برخی از ساکنان برای محافظت از خود در برابر دود از ماسک استفاده کنند.

اما آیا این ماسک ها کمک زیادی به شما می کنند؟

چگونه از خود محافظت کنید

دکتر رابرت بلونت، استادیار پزشکی ریوی کودکان و بزرگسالان در دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو، در مصاحبه قبلی به Healthline گفت که اگر مردم می توانند دود را بو کنند یا ببینند، باید اقدامات لازم را برای محافظت از خود انجام دهند.

او به Healthline گفت: “اگر به اندازه کافی دود وجود داشته باشد که بتوانید آن را ببینید یا آن را بو کنید… پس این یک سطح خطرناک است.”

برای محافظت بیشتر، ماسک های مخصوص صورت به نام ماسک تنفسی می تواند کمک کند.

این ماسک ها می توانند از ذرات میکروسکوپی کوچک موجود در دود محافظت کنند که می تواند به ریه ها آسیب برساند.

بلونت توضیح داد که کودکان، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری های ریوی یا قلبی در معرض بالاترین خطر ابتلا به علائم هستند.

او گفت: «مردم باید نسبت به قرار گرفتن در معرض دود شدید بسیار مراقب باشند.

دکتر Naveena Bobba، مدیر آمادگی و پاسخگویی به اورژانس بهداشت عمومی در دپارتمان بهداشت عمومی در سانفرانسیسکو، در مصاحبه قبلی گفت که اگر افراد شروع به علائم مربوط به دود کردند، باید در داخل بمانند و به دنبال ساختمان‌های دارای فیلتر باشند. هوا

بابا به Healthline گفت: «آنها همچنین باید در داخل خانه به مکانی بروند که سیستم HVAC خوبی دارد.

اگر دود یا مه راه خود را در داخل خانه ایجاد کند، Bobba توصیه می کند که یک کولر گازی راه اندازی کنید تا از بدترین آلودگی جلوگیری کنید. او همچنین گفت که اگر فردی کولر نداشته باشد، فیلترهای هوا می توانند به پاکسازی هوا کمک کنند.

به عنوان آخرین راه حل، بابا گفت که مردم می توانند برای دوری از هوای آلوده به ساختمان های جدیدتر مانند یک مرکز خرید یا سینما مراجعه کنند.

هیدراتاسیون خوب نیز بسیار مهم است، بنابراین نوشیدن آب زیاد [can help]او افزود.

ماسک می تواند در برابر دود محافظت کند، اما برای همه کار نمی کند

وزارت بهداشت عمومی کالیفرنیا توصیه می کند که فقط برخی از ماسک ها موثر هستند و سایر انواع معمول ماسک های صورت، مانند ماسک های جراحی، ذرات مضر را فیلتر نمی کنند.

بدون ماسک یا سایر محافظ ها، ذرات میکروسکوپی دود می توانند از طریق ریه ها عبور کنند تا بیماری های تنفسی مانند آسم را تشدید کنند.

حتی می تواند خطر حوادث قلبی مانند حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد.

بلونت گفت: «دود آتش‌سوزی نسبت بیشتری از ذرات معلق در هوا دارد – بسیار جامد – که می‌توان آن را فیلتر کرد. در نتیجه، این ماسک‌ها می‌توانند در جلوگیری از آلودگی «بسیار مؤثر» باشند.

تنها انواع ماسک هایی که باید استفاده شوند دارای برچسب N95 یا P100 هستند. این ماسک‌ها یا ماسک‌ها باید توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) تایید شده باشند.

وزارت بهداشت عمومی کالیفرنیا توضیح داد که ماده فیلتر با رتبه 95 “حداقل 95 درصد از ذرات بسیار کوچک” را جذب می کند.

ماده فیلتر 100 فیلتر را «حداقل 99.97 درصد» رتبه بندی کرد.

اما این ماسک‌ها بی‌نقص نیستند و افراد زیادی هستند که بسیاری از پوشیدن آن سودی نمی‌برند.

هیئت منابع هوایی کالیفرنیا توضیح داد که افرادی که موهای صورت دارند نمی توانند یک “مهر” مناسب در اطراف صورت داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که ذرات خطرناک استنشاق نمی شوند. علاوه بر این، کودکان ممکن است برای استفاده ایمن از ماسک خیلی کوچک باشند و عمدتاً باید از شرایط دودی دور نگه داشته شوند.

بلونت اضافه کرد که به دلیل جثه کوچک کودکان، “آنها نسبت به بزرگسالان دوز بیشتری از آلودگی هوا دریافت می کنند.”