دهان تلخ می تواند به دلایل مختلف رخ دهد ، از مشکلات ساده مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تا مشکلات جدی تر مانند عفونت های قارچی یا رفلاکس اسید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان برای چند دقیقه تا چند ساعت شود. تلخی دهان معمولاً پس از خوردن غذاهای دیگر ، نوشیدن آب یا مسواک زدن از بین می رود.

اما اگر اغلب دچار دهان درد هستید یا مدت طولانی است آن را تجربه کرده اید ، توصیه می کنیم به پزشک شخصی یا متخصص گوارش مراجعه کنید تا ببینید آیا بیماری خاصی دارید که باعث ایجاد آن شده است. و در صورت لزوم درمان آن را شروع کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1- بهداشت دهان ضعیف

این شایع ترین علت طعم تلخ در دهان است ، به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب. تلخی دهان پس از بیدار شدن از خواب ناشی از تجمع بزاق و باکتری روی زبان ، دندان و لثه است که باعث بوی بد دهان نیز می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: حداقل دوبار در روز مسواک بزنید ، یکبار بعد از بیدار شدن و یک بار قبل از خواب. تمیز کردن زبان نیز بسیار مهم است زیرا باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و لایه ای تشکیل می دهند.

2- آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضدافسردگی

برخی از داروها پس از مصرف و جذب در بدن به بزاق دهان رها می شوند که باعث تلخی دهان می شود. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا داروهای نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم یا برخی از داروهای قلبی می توانند باعث تلخی در دهان شوند.

افرادی که از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنند نیز ممکن است بیش از پیش خشکی دهان داشته باشند که می تواند طعم دهان آنها را تغییر دهد.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: تلخی دهان معمولاً پس از چند روز از بین می رود. اما اگر این مشکل همچنان ادامه دارد یا برای شما ناخوشایند است ، توصیه می شود با متخصص خود مشورت کنید تا این داروها را با داروهای دیگری که باعث تلخی دهان نمی شود جایگزین کند.

3- بارداری

دیسگوزیا ، که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یک علامت بسیار شایع در سه ماهه اول بارداری در بسیاری از زنان به دلیل تغییرات هورمونی است. این تغییر معمولاً چند روز طول می کشد و سپس به طور طبیعی از بین می رود.

به همین دلیل است که زنان باردار ممکن است احساس کنند دهانشان طعم سکه دارد یا اینکه بعد از نوشیدن آب طعم فلزی را در دهان خود احساس کنند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: یک راه عالی برای از بین بردن طعم تلخ در دهان ، نوشیدن لیموناد یا مکیدن بستنی لیمو است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ، پیشگیری ، روش های درمانی و توصیه ها

4- مکمل های ویتامین

مصرف برخی مکمل های ویتامین که حاوی مقادیر زیادی مواد فلزی مانند روی ، مس ، آهن یا کروم هستند نیز می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عارضه جانبی بسیار شایع است و معمولاً زمانی رخ می دهد که مکمل به طور کامل جذب بدن شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا بدن مکمل را جذب کند. اگر تلخی در دهان شما بسیار شدید است یا اغلب رخ می دهد ، باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم دوز مکمل های خود را کاهش داده یا تغییر دهد.

5- رفلاکس معده

رفلاکس معده زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده به مری باز می گردد. در این حالت ، وقتی معده شروع به هضم غذا می کند ، اسید معده وارد دهان می شود و آن را تلخ می کند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: از غذاهای بسیار چرب یا غذاهایی که هضم آنها دشوار است خودداری کنید ، زیرا می توانند اسید معده را افزایش دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری نیز بسیار مهم است زیرا فرآیند هضم را در معده پیچیده می کند.

6- مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی عمل نمی کند ، مقادیر زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک یک ماده سمی است که معمولاً توسط کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. این افزایش آمونیاک به دلیل عملکرد ضعیف کبد باعث تغییر طعم دهان و ایجاد طعم مانند ماهی یا پیاز در دهان می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: مشکلات کبدی معمولاً با علائم دیگری مانند تهوع یا خستگی همراه است. بنابراین ، اگر مشکوک به مشکلات کبدی هستید ، توصیه می شود برای تایید تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

7- عفونت های تنفسی

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی ، رینیت ، سینوزیت یا لوزه نیز می تواند به دلیل موادی که توسط باکتری های ایجاد کننده این عفونت ها تولید می شود باعث ایجاد تلخی در دهان شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد: نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز مهم است ، زیرا این کار به کاهش طعم تلخ دهان و بهبود سریعتر آن کمک می کند. با این حال ، توصیه می شود برای اطلاع از علت دقیق و شروع درمان مناسب برای شما به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *