آیا در کنکور 1402 تغییراتی ایجاد می شود؟به گزارش ایمنا، عبدالرسول پورعباس با بیان اینکه در صورت ابلاغ مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی تا نیمه تیرماه سال جاری، آزمون ورودی ۱۴۰۲ را برگزار خواهیم کرد، گفت: برای داوطلبان روش کار را توضیح دهید. در صورت عدم اعلام تصمیم تا این تاریخ همانند سال جاری 1402 کنکور برگزار می شود و نمی توان تا اواسط تیرماه برای اعلام کنکور منتظر ماند.

وی افزود: مهمترین تغییر در این مصوبه ضریب 40 درصدی نمرات 10 درس در قالب آزمون سراسری پایه دوازدهم است اما 1401 کنکور نسبت به قبلی تغییری نکرده است. سال و سهم آزمون تاثیر 60 درصدی دارد.» و 40 درصد ورودی های تحصیلی به صورت تأثیر مثبت انجام می شود و برای کنکور 1402 یعنی سال بعد این امر به وضوح تأثیر مثبت و منفی دارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین به تشریح جزئیات استفاده از پیامدهای یادگیری در کنکور و دغدغه های دانش آموزان در این زمینه پرداخت و گفت: رفع می شود. امتحانات اصلاحی. ” این یک تعهد جدید به آموزش به عنوان یک الزام ایجاد کرد.

وی درباره احتمال وجود برخی تبعیض ها با تاثیر واضح سوابق تحصیلی در کنکور تصریح کرد: سطح تحصیلات کشور در مناطق دورافتاده متفاوت است و ممکن است معلمانی با سطح تحصیلات مشابه معلمان در مدارس و دانشگاه ها وجود نداشته باشند. و هیچ کدام برابر نیست. بنابراین تاثیر واضح سوابق تحصیلی در کنکور موضوع مهم دیگری است که آموزش و پرورش باید به آن بپردازد.

پور عباس با اشاره به وضعیت سوابق تحصیلی داوطلبان در نظام قدیم گفت: کنکور جدید حاوی ماده 9 است که بر اساس آن شورای سنجش و پذیرش رسمیت دارد و برای اجرای آن اختیار تام دارد. و تاثیر آن.” شورا داده شد.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر در صورت نبود این سوابق تحصیلی، هیات سنجش و پذیرش تصمیم می گیرد که چه تعداد سوابق تحصیلی و چه مقدار از آزمون سراسری را برای داوطلب در نظر بگیرد. یعنی تا جایی که این سوابق تحصیلی در دسترس نیست چند درصد کنکور و چند درصد سوابق تحصیلی باید برای داوطلب در نظر گرفته شود. اگر فردی نمرات خوبی در دیپلم ندارد اما تصمیم به تغییر رشته و ورود به دانشگاه دارد، باید نتایج نامطلوب تحصیلی خود را بپذیرد یا در آزمون های اصلاحی شرکت کند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین در پاسخ به نگرانی دانش آموزان در خصوص صحت امتحانات تشریحی، احتمال تقلب در امتحانات و اصلاح فرم ها، گفت: اگر با زیرساخت انجام شود. بله، اما این وزارتخانه نیاز به تطبیق با شرایط جدید و داشتن آزمون های الکترونیکی هوشمند در برنامه آزمون سراسری دارد.

به گفته وی، برگه های امتحانی دانش آموزان پایه دوازدهم متوسطه بدون کاغذ و در سراسر کشور توزیع می شود. بنابراین مشخص نیست که کدام برگه امتحانی در چه حالتی و توسط چه کسی تصحیح شده است و برای اطمینان از انصاف، هر مصحح دو مصحح می بیند. نمرات دانش آموزانی که به سازمان سنجش می آیند خام است و ما این دروس را با ضرایب برابر می گیریم.

پور عباس گفت: به عنوان مجری کنکور این زیرساخت را در سازمان سنجش آماده کرده ایم و در دو سال آینده آزمایش هایی را انجام می دهیم و امیدواریم از سال 1403 کنکور را به صورت هوشمند و الکترونیکی بدون کاغذ برگزار کنیم. سنجش، آزمون سراسری و آموزش، سازماندهی آزمون سوابق تحصیلی، برگزاری 10 درس مشابه سال دوازدهم متوسطه. بنابراین این دو آزمون از هم جدا خواهند شد، اما در آموزش و پرورش در مرحله آزمون الکترونیکی نیستیم.

وی تاکید کرد: نگرانی دانش آموزان سال دوازدهم در خصوص امکان بازپرداخت نمرات سوابق تحصیلی باید با برگزاری آزمون های بهبودی ایجاد شده توسط قانونگذار به عنوان تکلیف با مصوبه جدید آموزش و پرورش برطرف شود.

منبع: ایسنا