آیا رنگ کودکان برای کودکان مضر است؟ آیا رنگ آمیزی مصنوعی کودکان را بیش فعال می کند؟ در اینجا حقایقی وجود دارد که باید بدانید!

آیا فرزند شما تا به حال آب نبات چوبی یا لب صورتی رنگ کرده است؟ و آیا تا به حال از این نگران شده اید که آیا این رنگهای روشن و رنگی بی ضرر یا مضر هستند – مخصوصاً بعد از خواندن مطالب ترسناک در مورد رنگها به صورت آنلاین؟

من هم همین احساس را داشتم. رنگ های خوراکی مدت ها بحث برانگیز بوده و هنوز بحث ، سردرگمی و اطلاعات غلط در مورد آنها وجود دارد. بنابراین من برای دستیابی به پاسخ هایی که همه ما به آن نیاز داریم ، وارد تحقیق شدم.

رنگ خوراکی مصنوعی چیست؟

دو نوع رنگ به غذاها و نوشیدنی ها اضافه می شود:

 1. رنگهای غذایی مصنوعی رنگهای مصنوعی هستند و بیش از 150 سال در انبارهای مواد غذایی وجود داشته است. نه رنگ مصنوعی برای استفاده در غذا مورد تأیید FDA است ، اما رنگهای قرمز 40 ، زرد 5 و زرد 6 رنگهایی هستند که بیشتر روی برچسب ها مشاهده می کنید.
 2. رنگهای غذایی طبیعی به طور عمده از گیاهان ، از جمله سبزیجات و میوه ها ، مانند آب چغندر (قرمز یا صورتی) و زردچوبه (زرد) به دست می آید.

چگونه می توان فهمید که یک محصول حاوی رنگ است؟

لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. همه رنگهای غذایی مصنوعی باید با رنگ به علاوه شماره (مانند “قرمز 3” یا “آبی 2”) ذکر شوند. اگر محصول حاوی رنگهای طبیعی است ، مواردی مانند ‘عصاره فلفل قرمز (رنگ)’ ذکر شده است. در اینجا بخش سخت اما مهم وجود دارد: اگر فقط “رنگ های مصنوعی” یا “افزودن رنگ” را در لیست مواد تشکیل دهنده مشاهده می کنید ، در واقع به این معنی است که حاوی یک رنگ طبیعی است – و در این مورد ، “مصنوعی” به این معنی است که رنگی اضافه شده است که در اصل وجود نداشت به

برچسب مواد تشکیل دهنده با رنگهای غذایی مصنوعی

کدام غذاها رنگ مصنوعی دارند؟

غذاهایی که دارای رنگ طبیعی نیستند (آب نبات و نوشیدنی های روشن را در نظر بگیرید) اغلب حاوی رنگ های مصنوعی هستند. اما رنگهای مصنوعی نیز می توانند در برخی مکانهای شگفت انگیز مانند وافل منجمد ، ترشی ، سس سالاد ، خامه کیک وانیلی و آرد سوخاری سفید باشند.

در ایالات متحده ، ما بیش از پنج برابر رنگ غذایی مصنوعی نسبت به دهه 1950 مصرف می کنیم. و کودکان رنگ غذا بسیار بیشتر از بزرگسالان مصرف می کنند. این امر منطقی است زیرا بسیاری از “غذاهای کودک” اغلب با رنگ ها تهیه می شوند ، مانند غلات و نوشیدنی های میوه ای با رنگ روشن. غذاها و نوشیدنی های رنگی که کودکان بیشتر مصرف می کنند ، به گفته محققان، هستند:

 • نوشیدنی های با طعم میوه
 • بستنی و بستنی
 • پوست میوه / تنقلات میوه لاستیکی
 • نوشیدنی های گازدار
 • تزئینات لعاب و پخت (مانند سمپاشی)
 • غلات
 • ماست

رنگهای غذایی در پزشکی چطور؟

حتی اگر غذاهای رنگی نخرید ، ممکن است داروهای فرزند شما حاوی آنها باشد. رنگ ها معمولاً برای افزودن داروهای طعم دار به رنگ مناسب (مانند دارویی با طعم انگور که بنفش است) اضافه می شوند.

در مطالعه ای که در سم شناسی مواد غذایی و شیمیایی، محققان میزان رنگ های غذایی را در مکمل ها و داروهای کودکان اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که ویتامین ها و قرص ها منبع مهمی از رنگ برای کودکان نیستند. اما شربت های ضد درد و شربت های سرفه / سرماخوردگی / آلرژی – در برخی موارد ، بالاتر از “میزان قابل قبول” FDA بودند.

در حقیقت ، آنها دریافتند که میزان مصرف قرمز 40 پوند می تواند دو برابر میزان قابل قبول برای برخی مسکن ها و سه برابر میزان قابل قبول برای برخی از شربت های سرفه / سرماخوردگی / حساسیت باشد. بنابراین اگر می خواهید از رنگ ها اجتناب کنید ، برچسب داروها را بخوانید ، به دنبال گزینه های بدون رنگ برای داروهای بدون نسخه باشید و از داروساز خود در مورد داروهای تجویزی سوال کنید.

آیا رنگ خوراکی ها واقعاً از روغن ساخته شده اند؟!

بله ، اما این همان بلعیدن نفت خام نیست – که یک تاکتیک متداول ارعاب است که در آنجا خواهید دید. این بسیار پیچیده تر از آن است. روغن منبع غنی کربن ، هیدروژن و اکسیژن است ، بنابراین این مولکول ها از روغن استخراج شده ، تصفیه شده و برای استفاده در غذا و نوشیدنی ها به پودر یا مایعات تبدیل می شوند. به نظر می رسد یک فرایند دیوانه کننده است ، اما محصولات دیگری که احتمالاً مرتباً از آنها استفاده می کنید – مانند برخی از ویتامین ها ، آدامس ها و داروها – با همین مولکول های روغن ساخته شده اند.

برای مشاهده پاسخ به پایین بروید!

آیا رنگ مصنوعی مواد غذایی مضر است؟

FDA می گوید می گوید رنگ خوراکی – مانند همه افزودنی های غذایی که آنها تایید کرده اند – بی خطر است. اما FDA چند نکته دارد:

 • زرد 5 می تواند باعث خارش و کهیر در برخی افراد شود.
 • عصاره کارمین / کوچینال ، رنگ قرمز تولید شده توسط حشرات ، می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. بنابراین این رنگ ، اگرچه یک رنگ “طبیعی” است ، اما همیشه به طور خاص در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر می شود.
 • رنگهای مصنوعی می توانند بر رفتار برخی از کودکان تأثیر بگذارند. FDA می گوید اگرچه شواهد نشان می دهد که اکثر کودکان عوارض جانبی ندارند ، اما برخی از کودکان ممکن است به آنها حساس باشند.

گروه حمایت عمومی مرکز علوم مصرف کننده (CSPI) همچنین ادعا می کند که رنگهای زرد 5 و زرد 6 (دو مورد از رایج ترین رنگهای غذایی) ممکن است آلوده به بنزیدین باشند ، ترکیبی که با سرطان ارتباط دارد. اگرچه FDA برای بنزیدین آزمایش می کند ، CSPI می گوید محدودیت های ایمن تعیین شده برای کودکانی که بیشتر رنگ می خورند و بدن کوچکتری دارند مناسب نیست.

آیا رنگ خوراکی مصنوعی کودکان را بیش فعال می کند؟

محققان رنگ آمیزی مواد غذایی مصنوعی و رفتار کودکان را برای دهه ها مورد مطالعه قرار داده اند. در دهه 1970 ، Ben Feingold ، متخصص آلرژی کودکان ، رژیم غذایی را برای مشکلات رفتاری و توجه در کودکانی که رنگ ها را مخلوط کردند (به علاوه سایر مکمل های غذایی مانند شیرین کننده های مصنوعی و برخی از مواد نگهدارنده) که امروزه برخی از والدین از آن استفاده می کنند ، ایجاد کرد.

از آن زمان ، برخی از مطالعات مانند این ارتباط احتمالی بین رنگها و رفتار را نشان داده اند:

 • تجزیه و تحلیل مطالعات در سال 2012 ، مشخص شد كه حدود هشت درصد از كودكان مبتلا به ADHD علائمی دارند كه توسط رنگ ها ایجاد شده یا تشدید می شوند. هشت درصد از کل کودکان تشخیص داده شده در ایالات متحده کار می کنند نزدیک به نیم میلیون که ممکن است تحت تأثیر رنگها قرار گیرد.
 • مطالعه ای در انگلستان از سال 2007 مشخص شد که برخی از کودکان خردسال (از جمله کودکان بدون تشخیص ADHD) تنها در یک ساعت پس از نوشیدن یک نوشیدنی رنگی بی توجهی ، تکانشگری و بیش فعالی از خود نشان دادند. (این مطالعه توسط برخی مورد انتقاد قرار گرفت زیرا این نوشیدنی همچنین حاوی مواد نگهدارنده بود که می تواند بر کودکان تأثیر بگذارد.)
 • گزارش جدید از EPA کالیفرنیا نتیجه گرفت که رنگ مصنوعی مواد غذایی می تواند منجر به بیش فعالی و سایر مشکلات عصبی رفتاری مانند بی توجهی و اضطراب در برخی از کودکان شود – و به نظر می رسد که کودکان حساسیت های متفاوتی نسبت به رنگ غذا دارند.
آب میوه برای کودکان

چرا برخی از کودکان به رنگهای غذایی حساس هستند (و برخی دیگر حساسیت ندارند)؟

هیچ کس به طور قطعی نمی داند ، اما محققان نظریه هایی ارائه کرده اند:

 • رنگ ها می توانند باعث آزاد شدن هیستامین از سلول ها شوند که می تواند بر مغز تأثیر بگذارد.
 • رنگها می توانند از روده و به بدن نشت کنند (مفهوم کلی “روده نشت کننده” بحث برانگیز است).
 • غذاهای رنگی بیشتر پردازش می شوند و کودکان ممکن است به یک رژیم غذایی کم ارزش و فوق العاده پردازش شده پاسخ دهند.

چقدر رنگ برای کودکان زیاد است؟

محققان می گویند کودکان در مطالعات حداکثر به 50 میلی گرم یا بیشتر از یک رنگ واکنش نشان داده اند (اگرچه برخی از کودکان کمتر پاسخ دادند). در اینجا مقادیر هر وعده در برخی نوشیدنی های معمولی آمده است (منبع: مقادیر رنگهای غذایی مصنوعی در نوشیدنیهای مکرر و پیامدهای رفتاری احتمالی برای مصرف در کودکان):

 • لیموناد صورتی کشور: 0.2 میلی گرم
 • لیمو لیمو Gatorade: 3.4
 • سبز پانچ هاوایی: 19 میلی گرم
 • پرتقال پاوارد: 22.1 میلی گرم
 • پرتقال له: 33.6 میلی گرم
 • توت نارنجی سانی D: 41.9 میلی گرم

در اینجا مقادیر هر وعده در برخی از غذاهای رایج آمده است (منبع: مقداری رنگ مصنوعی مواد غذایی و قندهای افزودنی در غذاها و شیرینی هایی که معمولاً کودکان مصرف می کنند):

 • نوار بری NutriGrain: 2.5 میلی گرم
 • میوه جات (1 کیسه): 3.7 میلی گرم
 • Red Fla-vor-Ice pop pop: 3.8 میلی گرم
 • بستنی نعناع Coldstone Creamery (1 قاشق چایخوری): 6.0 میلی گرم
 • مخلوط کیک مخملی Red Duncan Hines: 9.5 میلی گرم
 • گیلاس مات PopTart: 10.1 میلی گرم
 • Jell-O نارنجی: 12.2 میلی گرم
 • کراکر با پنیر و کره بادام زمینی (8 عدد کراکر): 14.4 میلی گرم
 • بخیه میوه: 14.6 میلی گرم
 • سنگ میوه: 19 میلی گرم
 • فرنی قرمز (کوچک): 22.4 میلی گرم
 • بیسکویت وافل توت فرنگی (3): 24.2 میلی گرم
 • اسکیتلز (1 بسته): 33.3 میلی گرم
 • تریکس: 36.4 میلی گرم
 • Cap’n Crunch Oops همه انواع توت ها: 41.3 میلی گرم

آیا این رنگها در اتحادیه اروپا ممنوع نیست؟

خیر ، اما برچسب های هشدار دهنده روی محصولات وجود دارد. آژانس استانداردهای غذایی (نسخه FDA اتحادیه اروپا) در سال 2010 نیاز به برچسب های هشدار دهنده برای همه محصولات رنگی داشت. برچسب هشدار دهنده می گوید: “ممکن است بر فعالیت و توجه کودکان تأثیر منفی بگذارد.” بسیاری از شرکت ها برای اجتناب از برچسب های هشدار دهنده به استفاده از رنگ های طبیعی (مانند آب چغندر و آناتو) روی آورده اند.

در سال 2011 ، FDA در مورد نیاز به برچسب های هشدار دهنده مشابه در ایالات متحده رای داد ، اما تصمیم گرفت که شواهد کافی وجود ندارد (رای مخالف به برچسب ها 8-6 بود-به هیچ وجه به اتفاق آرا). این کمیته گفت تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا رنگ خوراکی برای کودکان بی خطر است یا خیر لازم است. سناتور ایالت کالیفرنیا اخیراً لایحه ای را معرفی کرد نیاز به برچسب های هشدار دهنده برای غذاها و نوشیدنی های رنگی در کالیفرنیا.

چرا همه شرکت ها از رنگ های طبیعی استفاده نمی کنند؟

رنگهای مصنوعی ارزان تر ، راحت تر استفاده می شوند و رنگ دائمی تری می دهند. از آنجا که رنگهای طبیعی از گیاهان می آیند ، تنوع بیشتری دارند و رنگها کمتر زنده و ظریف هستند.

آیا باید از رنگهای غذایی مصنوعی اجتناب کنم؟

برخی از والدین از افزودنی هایی مانند رنگهای غذایی مصنوعی و شیرین کننده های مصنوعی اجتناب می کنند و این یک انتخاب معتبر است. رنگها هدفی جز رنگ در غذا ندارند – و بیشتر و بیشتر شرکتها به دلیل تقاضای مصرف کنندگان به رنگهای گیاهی روی می آورند. بنابراین یافتن نسخه های رنگی طبیعی از چیزهایی مانند ماست با طعم میوه راحت تر از همیشه است.

اگر از خود می پرسید که آیا رنگ ها بر رفتار فرزند شما تأثیر می گذارد یا نه ، آنها را حذف کنید و ببینید آیا تفاوت خاصی مشاهده می کنید. من با والدینی که پس از اجتناب از رنگ ها متوجه تغییر شده اند ، و با دیگرانی که متوجه نشده اند ، صحبت کرده ام.

این کاری است که من انجام می دهم

شخصا ، من تمایلی به خرید محصولاتی ندارم که حاوی رنگ هستند ، زیرا جایگزین های زیادی با رنگ طبیعی وجود دارد. اما من در مورد کیک تولد در یک مهمانی یا یک مربای بستنی گاه به گاه استرس ندارم. اگر فکر می کردم بچه های من به رنگ ها حساس هستند ، کارها را متفاوت انجام می دادم.

آیا کودکان مبتلا به ADHD باید از رنگ آمیزی غذا اجتناب کنند؟

برخی از کودکان مبتلا به ADHD ممکن است از رژیم غذایی بدون رنگ بهره مند شوند. دیگران ممکن است تفاوت را احساس نکنند. در این باره بیشتر بخوانید: آیا رژیم غذایی برای ADHD وجود دارد که واقعاً م worksثر باشد؟

من این کاپ کیک ها را با رنگ خوراکی طبیعی درست کردم و عالی شدند!

چگونه می توان محصولات بدون رنگ غذایی مصنوعی را پیدا کرد؟

لیست غذاهای رنگی طبیعی من را ببینید.

آیا می توانم رنگ غذایی طبیعی خودم تهیه کنم؟

آره! آنها اینجا هستند 3 روش برای ایجاد لعاب رنگ طبیعیبه و در اینجا دستور تهیه آن وجود دارد لعاب صورتی رنگ طبیعیبه



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *