یک مطالعه جدید نشان داد که نور UV می تواند به کشتن باکتری ها کمک کند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
باکتری ها در فضاهای تاریک بیشتر رشد می کنند. گتی ایماژ

تحقیقات جدید نشان می دهد که نور خورشید باکتری های بالقوه مضر را از بین می برد و کیفیت هوا را در محیط های داخلی بهبود می بخشد.

محققان دانشگاه اورگان 11 اتاق مینیاتوری با کنترل آب و هوا برای بازسازی فضای خانه ها یا ساختمان های اداری ساختند. هدف از این آزمایش بررسی تأثیری بود که نور خورشید معمولی، اشعه ماوراء بنفش (UV) و بدون نور بر میکروبیوم اتاق یا ترکیبی از باکتری‌هایی که در هر محیطی وجود دارد، دارند.

نویسندگان از مطالعه ای که ماه گذشته منتشر شد گرد و غبار خانه ها را جمع آوری کرد و سپس هر یک از اتاق های خانه عروسکی را با این گرد و غبار مسکونی بذر انداخت.

آنها اتاق ها را بیرون در زیر نور خورشید رها کردند در حالی که دمای معمولی داخل اتاق را به مدت 90 روز حفظ کردند.

پس از سه ماه، نویسندگان نمونه های گرد و غبار را از هر یک از 11 اتاق جمع آوری کردند و به میزان و قابلیت زنده ماندن (قابلیت تولید مثل) گرد و غبار باقی مانده نگاه کردند.

در اتاق هایی که نور نداشتند، 12 درصد باکتری ها زنده و زنده ماندند. در اتاق هایی که در معرض نور روز بودند، 6.8 درصد از باکتری ها زنده بودند – تقریباً نیمی از اتاق های تاریک.

اتاق‌هایی که در معرض نور UV هستند نسبت به اتاق‌هایی که در معرض نور خورشید هستند، باکتری‌های زنده کمی کمتر داشتند. 6.1 درصد از باکتری ها در این اتاق ها 90 روز پس از شروع آزمایش هنوز زنده بودند.

آفتاب به عنوان دارو

این ایده که نور خورشید حتی در محیط های داخلی سالم است، جدید نیست. معماران و طراحان مدت‌هاست که فضاهایی را ایجاد کرده‌اند که نور را هم برای اهداف زیبایی‌شناختی و هم برای اهداف سلامتی ایجاد می‌کنند. پزشکان حتی آن را به عنوان درمان تجویز کرده اند.

دکتر ویلیام شافنر، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل، تنسی، گفت: «مادربزرگ‌های زیادی وجود دارند که می‌دانستند نور خورشید به دلایل زیادی برای شما مفید است.

او گفت: «در روز قبل از اینکه داروهایی برای درمان سل (TB) داشته باشیم، افراد مبتلا به سل مرتباً بیرون گذاشته می‌شوند تا در هوای تازه و آفتاب باشند، زیرا تصور می‌شد این کار به طرق مختلف سلامت را ارتقا می‌دهد. .

نور مرئی همچنین می تواند به حفظ نظم طبیعی ریتم شبانه روزی کمک کند. نور خورشید همچنین می تواند به بدن شما در تولید ویتامین D کمک کند. این ماده مغذی برای سلامت استخوان، مغز و قلب مهم است.

به لطف این مطالعه، دانشمندان اکنون کمی بیشتر در مورد تأثیرات نور خورشید بر باکتری های ساکن در ساختمان ها و آنچه می تواند برای سلامتی شما باشد، می دانند.

این یافته ها که اخیرا در این مجله منتشر شده است میکروبیوم، می تواند به سازندگان کمک کند تا بفهمند چگونه نور مرئی بر جوامع باکتریایی واقعی در مکان هایی که مردم بیشتر روز خود را در آنجا می گذرانند، تأثیر می گذارد.

محققان از تلفات باکتریایی مشابه در اتاق‌هایی که در معرض نور مرئی (نور خورشید) و اتاق‌هایی که در معرض نور UV قرار داشتند، شگفت‌زده شدند.

اشعه ماوراء بنفش در مقابل باکتری ها

نور ماوراء بنفش برای دهه ها به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است. از آن برای تمیز کردن آب آشامیدنی و همچنین در برخی محیط‌ها مانند بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی برای از بین بردن طبیعی ارگانیسم‌هایی که می‌توانند بالقوه مضر باشند، استفاده می‌شود.

این واقعیت که نور خورشید به اندازه اشعه ماوراء بنفش موثر بود برای نویسندگان شگفت‌انگیز بود. این تا حدی به این دلیل است که اکثر شیشه‌های پنجره، نور UV را فیلتر می‌کنند، عنصر نور خورشید که دارای اثرات مفید و ضد باکتریایی شناخته شده است.

شافنر می‌گوید: «مطالعات گذشته نشان می‌دهد که نور خورشید و در واقع نور فرابنفش باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند.» نکته اصلی این مطالعه این است که حتی اگر نور خورشید از شیشه های معمولی عبور کند، ظرفیت قابل توجهی برای کشتن باکتری ها و ویروس ها حفظ می کند. ما نمی‌دانستیم که نور خورشید که از شیشه‌های شیشه‌ای عبور می‌کند بخشی از این ظرفیت ضدعفونی را حفظ می‌کند یا خیر، و اینطور است. پس این یک چیز عالی است.»

چیزی که برای محققان شگفت‌انگیز بود، تعداد میکروب‌هایی بود که در گرد و غبار زنده ماندند.

گرد و غبار برای مدت طولانی برای رشد قوی باکتری ها خیلی خشک در نظر گرفته می شد. اگرچه تنها 6 و 12 درصد از باکتری‌ها به ترتیب در اتاق‌های نور ماوراء بنفش و اتاق‌های تاریک مورد مطالعه باقی مانده‌اند، این هنوز میلیون‌ها سلول است.

باکتری های داخل خانه شبیه باکتری های فضای باز هستند

یکی دیگر از عناصر شگفت انگیز برای نویسندگان این مطالعه، ترکیب باکتری ها در اتاق های نور خورشید بود.

این باکتری ها نسبت به باکتری های اتاق های تاریک نسبت کمتری از باکتری های مشتق از پوست انسان داشتند. در عوض، نسبت بیشتری از باکتری های مشتق شده از هوا در فضای باز وجود داشت.

این نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است میکروبیوم یک اتاق داخلی را شکل دهد تا شباهت بیشتری به میکروبیوم فضای باز داشته باشد.

علاوه بر این، برخی از باکتری‌هایی که در اتاق‌های نور خورشید کشته شده‌اند اما در اتاق‌های تاریک باقی مانده‌اند، عامل بیماری‌های تنفسی هستند.

“نور خورشید دارای نور UV – UVA و UVB است [individual wavelengths in the ultraviolet spectrum] لوئیس رومرو، بنیانگذار و مدیر عامل PurpleSun، یک شرکت فناوری مراقبت های بهداشتی که راه حل های مبتنی بر نور را برای پیشگیری از عفونت و ضدعفونی تجهیزات پزشکی ارائه می دهد، گفت: – و آنها قابلیت میکروب کشی دارند.

او با استناد به یک عبارت فولکلور که به مردم کمک می‌کند مسیری را که با آن روبرو می‌شوند بر اساس محل رشد خزه‌ها بدانند، گفت: «شما این عبارت را شنیده‌اید که در طبیعت خزه فقط در سمت شمال درختان رشد می‌کند. باکتری ها و کپک ها در جایی رشد می کنند که نور خورشید کمتر باشد، بنابراین قرار گرفتن در معرض نور خورشید اثر میکروب کشی خواهد داشت.

اشکان ک. فهیمی پور، دکترا، نویسنده اصلی این مطالعه و محقق فوق دکتری در مرکز زیست شناسی و محیط ساخته شده دانشگاه اورگان، می گوید که مطالعه آنها در عین روشنگری، دارای محدودیت هایی است.

اتاق های مینیاتوری که آنها برای آزمایش ایجاد کردند، منعکس کننده اندازه های متنوع و سبک های معماری دفاتر و خانه ها نیستند. این عوامل ممکن است بر ترکیب و زنده ماندن باکتری تأثیر بگذارند.

به همین ترتیب، این اتاق‌ها خاموش می‌ماندند و دیگر در معرض بذر باکتری‌های اضافی که محیط واقعی، مانند خانه یا محل کار، با استفاده مداوم می‌توانست داشت، قرار نگرفتند.

فهیمی پور در بیانیه ای گفت: برای درک علل زمینه ای تغییرات میکروبیوم گرد و غبار به دنبال قرار گرفتن در معرض نور به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. ما امیدواریم که با درک بیشتر، بتوانیم دسترسی به نور روز را در ساختمان‌هایی مانند مدارس، ادارات، بیمارستان‌ها و خانه‌ها به گونه‌ای طراحی کنیم که خطر عفونت‌های ناشی از گرد و غبار را کاهش دهد.»

خط پایین

با باز کردن پرده ها یا عقب کشیدن پرده ها، نور طبیعی بیشتری را به خانه یا محل کار خود دعوت کنید. نور خورشید ممکن است یک مزیت از بین بردن باکتری ها و همچنین به طور طبیعی بهبود خلق و خو داشته باشد.

ما نیازی به باز کردن پنجره های خود نداریم تا تابش آفتاب وارد شود. ما فقط باید مطمئن شویم که سایه ها بالا هستند یا پرده ها تنظیم شده اند تا نور خورشید بتواند وارد شود.

در طول ماه‌های زمستان، زمانی که احتمالاً زمان بیشتری را در داخل خانه می‌گذرانید و با میکروب‌ها و ویروس‌هایی که می‌توانند شما را کاملاً بیمار کنند (آنفولانزا به ذهنتان خطور می‌کند) در تماس هستید، این افزایش نور خورشید ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و از بیماری جلوگیری کنید.