در پینترست به اشتراک بگذارید
یک داوطلب واکسن آزمایشی جهانی آنفولانزا را در بتسدا، مریلند دریافت می کند. تصویر از طریق NIAID

مؤسسه ملی بهداشت (NIH) در تلاش برای ساخت واکسنی است که بتواند ایمنی طولانی مدت در برابر انواع آنفولانزا ایجاد کند.

طبق آمارهای منتشر شده از اکتبر سال 2018 تا کنون 36 میلیون نفر به آنفولانزا مبتلا شده اند، حدود 500000 نفر به دلیل آنفولانزا در بیمارستان بستری شده اند و از اکتبر 2018 تا کنون 46800 نفر جان خود را از دست داده اند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC).

و این فصل آنفولانزا به لطف واکسن بسیار مؤثر امسال نسبتاً خفیف بوده است. این واکسن شانس افراد را کاهش داده است ابتلا به آنفولانزا به نصف، پیشرفت قابل توجهی نسبت به شات سال گذشته.

ناگفته نماند، فعالیت آنفولانزا همچنان در سراسر جهان گسترده است 34 ایالت به اضافه پورتوریکو، و فشار شدیدتری در سراسر کشور در حال افزایش است.

واضح است، در حالی که واکسن بهتر شده است، از کامل بودن فاصله زیادی دارد.

اکنون NIH به دنبال این است که ببیند آیا یک واکسن می تواند در برابر تقریباً همه گونه های ویروس آنفولانزا محافظت کند یا خیر.

اولین واکسن جهانی آنفولانزا در حال حاضر روی افراد در مرکز بالینی NIH در بتسدا، مریلند، آزمایش می شود. NIH اعلام کرد چهار شنبه.

“امید این است که [the vaccine] سویه های بیشتری را هدف قرار خواهد داد، و اگر واقعا خوش شانس باشیم، بیشتر یا همه گونه ها. دکتر دیوید مشات، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس بخش، این مهم است زیرا واکسن فعلی بهترین نسخه برای پیش‌بینی فصل آنفولانزای آینده است، که اغلب منجر به واکسنی می‌شود که تمام سویه‌هایی را که در واقع تحقق می‌یابند پوشش نمی‌دهد. بیماری های عفونی در دانشگاه تولین، به Healthline گفت.

در اینجا نحوه آزمایش آن است

اولین کارآزمایی بالینی ایمنی و تحمل واکسن را علاوه بر توانایی آن در ایجاد پاسخ ایمنی در بدن ارزیابی خواهد کرد.

محققان حداقل 53 بزرگسال سالم بین سنین 18 تا 70 سال را که واکسن آزمایشی به آنها تزریق خواهد شد، استخدام خواهند کرد. دو گروه وجود خواهد داشت: گروه اول یک تزریق واحد و با دوز کمتر دریافت خواهند کرد. گروه دوم – که بر اساس سن به زیر گروه‌هایی تقسیم می‌شوند – دو تزریق با دوز بالاتر به فاصله 16 هفته دریافت خواهند کرد.

سپس تیم تحقیقاتی شرکت کنندگان را طی 12 تا 15 ماه آینده زیر نظر خواهند گرفت تا نحوه پاسخ بدن آنها به واکسن را ارزیابی کنند.

محققان امیدوارند درک کنند که چگونه سن و مواجهه قبلی با گونه‌های مختلف آنفولانزا ممکن است بر پاسخ‌های ایمنی شرکت‌کنندگان به واکسن آزمایشی تأثیر بگذارد.

در اینجا تفاوت آن با واکسن فعلی است

لوله های کوچکی به سطح ویروس آنفولانزا متصل است که به پروتئین هماگلوتینین (HA) معروف است. HA از یک ناحیه سر و یک ناحیه ساقه تشکیل شده است. ناحیه سر در بالای بدن ویروس قرار دارد، در حالی که ساقه بیشتر در زیر سر و درون بدن ویروس پنهان است.

واکسن‌های فعلی آنفولانزا برای درمان ناحیه سر طراحی شده‌اند و باعث می‌شوند سیستم ایمنی بدن ما آنتی‌بادی‌هایی را علیه سر ویروس شناسایی کرده و بسازد.

با این حال، سر به طور مکرر جهش یا تغییر می کند، که مانع از تشخیص HA توسط سیستم ایمنی و دانستن زمان انجام عمل شده است.

“دلیل اینکه کسی به آنفولانزا مبتلا می شود این است که سیستم ایمنی بدن آنها HA را تشخیص نمی دهد. دکتر ریچارد روپ، استاد اطفال و مدیر مؤسسه علوم واکسن سیلی در شاخه پزشکی دانشگاه تگزاس، به Healthline گفت: سویه‌های آنفولانزا که در هر فصل در گردش هستند، آن‌هایی هستند که سیستم ایمنی افراد آن‌ها را تشخیص نمی‌دهد.

واکسن جدید و آزمایشی به جای آن بر پاسخ ایمنی بدن به ناحیه ساقه تمرکز خواهد کرد. به گفته راپ، ساقه به ندرت از سال به سال تغییر می کند و اساساً در چندین سویه یکسان است.

به گفته NIH، از آنجایی که ساقه در اکثر گونه‌های آنفلوانزا نسبت به سر ثابت‌تر است، احتمال کمتری دارد که واکسن هر فصل به روز شود.

دکتر مارک “واکسن جهانی نامزدی که در اینجا آزمایش می شود می تواند چندین سویه آنفولانزا را پوشش دهد، و ممکن است نیازی به واکسیناسیون هر سال نباشد، زیرا محافظت ارائه شده توسط واکسن ممکن است سال به سال انواع مختلف ویروس ها را پوشش دهد.” مولیگان، مدیر بیماری های عفونی و ایمونولوژی در NYU Langone Health گفت.

آنفولانزا را برای همیشه از بین نمی برد

کارشناسان بهداشت پیش‌بینی می‌کنند در حالی که امیدواریم این واکسن محافظت طولانی‌مدتی در برابر بسیاری از انواع آنفولانزا برای ما فراهم کند، احتمالاً آنفولانزا را به طور کامل از بین نخواهد برد.

برای یکی، واکسن فقط هدف قرار خواهد گرفت سویه های نوع Aبه گفته مشات، که گونه های آنفولانزا را که به صورت فصلی در گردش هستند و باعث اپیدمی می شوند، می پوشاند.

آنفولانزای نوع B، C و D نیز وجود دارد که همه آنها معمولاً باعث بیماری همه گیر نمی شوند.

مولیگان توضیح داد: «احتمالاً همه سویه‌ها را هدف قرار نمی‌دهد، اما می‌تواند تعداد بیشتری از گونه‌ها و گونه‌ها را هدف قرار دهد و بنابراین به طور گسترده‌تری در برابر سویه‌های مختلف آنفولانزا محافظت می‌کند».

علاوه بر این، چون آنفولانزا دارد مخازن حیواناتمانند پرندگان و خوک ها، همیشه این احتمال وجود دارد که نسخه جدیدی از سویه آنفولانزای A ظاهر شود.

در نهایت، برای از بین بردن گونه‌های آنفولانزای A، تقریباً همه افراد در سراسر جهان باید واکسینه شوند – عددی بسیار بیشتر از آنچه تاکنون به آن دست یافته‌ایم.

مولیگان می گوید در نتیجه، آنفولانزا را نمی توان ریشه کن کرد، اما می توان آن را کنترل، کاهش و پیشگیری کرد.

خط پایین

موسسه ملی بهداشت اعلام کرد که اولین واکسن جهانی آنفولانزا را آزمایش می کند. واکسن آزمایشی بر پاسخ های ایمنی به بخشی از ویروس آنفولانزا که سال به سال تغییر چندانی نمی کند و در بسیاری از گونه های آنفولانزا یکسان است، تمرکز خواهد کرد.

در حالی که این کار آنفولانزا را ریشه کن نمی کند، کارشناسان بهداشت امیدوارند که واکسن جدید محافظت طولانی تری در برابر اکثر انواع آنفولانزا ایجاد کند.