محققان می گویند نشانه هایی وجود دارد که می تواند وجود داشته باشد، اما دانشمندان قبل از توصیه مکمل های ویتامین D به کودکان، دلایل بیشتری می خواهند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
ویتامین D می تواند سلامت استخوان ها و همچنین تولید پوست سالم را بهبود بخشد، اما آیا می تواند به کاهش وزن کودکان کمک کند؟ گتی ایماژ

از آنجایی که چاقی دوران کودکی در ایالات متحده و سراسر جهان همچنان در حال افزایش است، محققان به دنبال راه حل هایی هستند که ممکن است به جلوگیری از افزایش آن کمک کند.

رژیم‌های غذایی سالم‌تر، ورزش بیشتر و زمان کمتری در صفحه نمایش می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

اما یک چیز دیگر که امیدوارکننده به نظر می رسد، افزودن کمی ویتامین D اضافی به رژیم غذایی کودکان است.

آخرین یافته های این ارتباط احتمالی بین مصرف مکمل ویتامین D و کاهش چاقی از کنفرانسی در اروپا در هفته گذشته بدست آمد.

در پنجاه و هفتمین نشست سالانه انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان در یونان، محققان داده هایی را ارائه کردند که نشان می داد ویتامین D اضافی به کاهش وزن کودکان چاق و همچنین کاهش سایر خطرات سلامتی کمک می کند.

ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می کند تا استخوان ها و دندان ها سالم بمانند.

با این حال، این چیزی نیست که بدن شما به تنهایی آن را تولید می کند و معمولاً دریافت مقدار کافی از رژیم غذایی دشوار است.

در عوض، بیشتر چیزی که دریافت می کنیم از نور خورشید و همچنین غذاهایی مانند ماهی می آید.

در باره 40 درصد طبق تحقیقات سال 2011، بزرگسالان در ایالات متحده ویتامین D کافی دریافت نمی کردند.

اما در سال‌های اخیر، ویتامین D از آن‌که به‌عنوان مهم برای سلامت استخوان شناخته می‌شود، برای تعدادی از عملکردهای دیگر، از جمله، احتمالاً کاهش وزن، تبدیل شده است.

آنچه که مطالعه نشان داد

این اولین مطالعه ای نیست که نشان می دهد چنین ارتباطی می تواند امکان پذیر باشد، اما دکتر کریستوس جیانیوس، که به رهبری تحقیقات جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه آتن کمک کرد، گفت که شواهد فعلی در مورد اثرات ویتامین D بر چاقی کودکان بحث برانگیز است. “

به همین دلیل تیم او می خواست بیشتر به این موضوع رسیدگی کند.

چیزی که جیانیوس و همکارانش دریافتند این بود که دادن ویتامین D بیشتر به شرکت کنندگان در مطالعه، شاخص توده بدنی (BMI) و کلسترول را در مقایسه با کسانی که ویتامین D اضافی دریافت نمی کردند، کاهش داد.

این که آیا ویتامین D اضافی باعث کاهش وزن شده است یا خیر، 100 نیست درصد روشن

جیانیوس به Healthline گفت، با این حال، یافته‌ها “نشان می‌دهد که ویتامین D در چاقی نقش دارد.”

اثبات این نقش به طور قطعی هنوز در حال پیشرفت است.

وجود دارد هنوز مطالعات خوبی انجام نشده است که به طور قاطع می گویند که این مورد است و صادقانه بگویم که این نیز یکی نیست. دکتر. اسکات کاهان، مدیر مرکز ملی وزن و تندرستی، پزشکی که همچنین در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ در مریلند مشغول به کار است.

اما کاهان، که در تحقیق جدید شرکت نداشت، آن را یک مطالعه «جالب» خواند که به این فرضیه می‌افزاید و در مورد ویتامین D و کاهش وزن «به کنجکاوی» می‌افزاید.

او به Healthline گفت: «ما باید این را با یک دانه بزرگ نمک مصرف کنیم. اما در عین حال ما باید ویتامین D را به عنوان یکی از معقول‌ترین چیزهایی که باید در نظر بگیریم، مصرف کنیم.

او گفت که ما تمایل زیادی به دریافت ویتامین D از غذا نداریم و آنقدر که لازم است در معرض نور خورشید قرار نمی گیریم. بنابراین، دریافت ویتامین D بیشتر ضرری ندارد.

خیلی بیشتر از یک چیز خوب

دریافت بیش از حد ویتامین D ممکن است.

اگرچه نادر است، اما بیش از حد می تواند منجر به هایپرکلسمی شود – وضعیتی که در آن کلسیم بیش از حد در جریان خون منجر به خستگی، گیجی، و استخوان ها و عضلات ضعیف تر می شود.

کاهان تخمین می زند که از بین 10000 تا 15000 بیمار که در دهه گذشته دیده است، اکثریت قریب به اتفاق مکمل ویتامین D مصرف کرده اند و تنها “شاید دو نفر” هیپرکلسمی داشته اند.

«بنابراین در بیشتر موارد مصرف بیش از حد آن نسبتاً دشوار است، اما او هشدار می‌دهد که مصرف «مگادوز» فایده‌ای ندارد.

او می‌گوید امیدوار است والدین مطالعاتی مانند این را نبینند و واکنشی فوری برای دادن مقدار زیادی ویتامین D به فرزندانشان نشان دهند.

او گفت: “اگر آنها قرار ملاقاتی با پزشک اطفال دارند، منطقی است که نظر او در مورد ویتامین D چیست و آیا آزمایش خون ویتامین D ضروری است یا خیر.”

کاهان خاطرنشان کرد که امروزه چنین آزمایشی آسان است.

کاری که والدین باید انجام دهند

کاهان امیدوار است تحقیقات بیشتر برای بررسی اینکه آیا ویتامین D واقعاً می تواند به کاهش چربی کمک کند و به یک اپیدمی چاقی در دوران کودکی کمک کند که بر کودکان کوچکتر و کوچکتر تأثیر می گذارد و اغلب با بزرگتر شدن بچه ها بدتر می شود، ادامه یابد.

جیانیوس همچنین غربالگری منظم ویتامین D را توصیه کرد، به ویژه برای کودکان چاق، که بیشتر در معرض کمبود ویتامین D هستند.

اما او هشدار می دهد که مکمل های ویتامین D لزوما برای کودکانی که سطح ویتامین D طبیعی دارند توصیه نمی شود.

تیم او بعداً قصد دارد بررسی کند که چگونه مکمل ویتامین D ممکن است بر کودکان چاق که قبلاً فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سایر عوامل خطر بیماری قلبی و سایر شرایط خطرناک دارند تأثیر بگذارد.