«ابلق» ادامه جنبش «می سن» است.


به گزارش خبرنگار ایمنا، ابلق در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در 10 رشته از جمله بهترین فیلم تماشاگران، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (گلاره عباسی)، چهار رشته بهترین گریم نامزد دریافت جایزه سیمرغ بلورین شد. (ایمان امیدی) و بهترین جلوه های ویژه بصری از او (فرید ناظر فشیحی). این اثر نیز مانند سایر آثار آبیار توسط همسرش محمد حسین قاسمی خلق شده است.

داستان فیلم درباره چیست؟

«ابلق» نرگس آبیار و پریسا کرزیان نوشته شده بود و معمولا داستان زن جوانی است که به همراه همسر و فرزندش در حومه شهری بزرگ زندگی می کند و ماجرایی برای او رقم می خورد. راحله مانند همسر و خانواده همسرش در محله زروبد زندگی و کار می کند. جلال، شوهر خواهر عروس، مرد قابل اعتماد و معتمد محله است و به راحله علاقه مند است که اجناس خانه را به اهالی می فروشد و حساب را به درستی نگه می دارد. او در نهایت موفق می شود به راحله نزدیک شود، اما راحله خودش را می سوزاند و فرار می کند. اکنون راشل باید تصمیم بگیرد که به عمل شریف خود اعتراف کند یا برای نجات جان و اندوه خود سکوت کند.

«ابلق» ادامه جنبش «می سن» است.

در مورد فیلم

ویژگی مشترک و بارز همه آثار آبیار نقش و شمایل زن است ایدئولوژیک او یک زن است. «ابلق» درباره زنان و سکوت آنان در جامعه است. سکوت در برابر خشم، تبعیض، سخت کوشی، بی احترامی، خشونت و پرخاشگری. داستان فیلم مانند بسیاری از فیلم های دهه آخر سینمای ایران، این بار حول محور خانواده ای فقیر از قشر پایین جامعه در محله ای به نام زورآباد می گذرد.

به نظر می رسد آبیار تحت تأثیر این حرکت قرار گرفته استممکن است در ابتدا در خارج از کشور تأسیس شد و به تدریج پاهای خود را در داخل ایران باز کرد تا بذر اصلی ابلق را درباره زنی که قربانی ضرب و شتم شده بود ایجاد کرد و در معرض دید عموم قرار داد. اما مشکل اینجاست که زن برای مصلحت حرفش را پس می گیرد و دوباره خودش را قربانی می کند. این امر باعث می شود که شخصیت زن (راحله) نه تنها منفعل و بی پاسخ، بلکه بیمار، بی خیال، سست اراده، بداخلاق، خیانتکار، حسود و ضعیف تلقی شود.

سوء ظن در یک طرف غرض، عزت و غم موجه تر است رها کردن این یک معضل اجتماعی است. سکوت کارگردان در قبال قربانی به هر دلیلی واکنشی غیرمنطقی است که جامعه آن را نمی پذیرد. زیرا منجر به بسته شدن معضل می شود و عواقب جبران ناپذیری برای جامعه و به ویژه قربانی دارد.

«ابلق» ادامه جنبش «می سن» است.

این فیلم به بیان مشکل سکوت قربانی توسط فرهنگ غالب در لایه های پایین جامعه می پردازد. الکان و در مورد آن وحی عمیق نمی کند. به همین دلیل می توان گفت آبیور برخلاف دیگر آثارش نمی توانست موضوع را طرح ریزی کند و آن را به تفصیل تحلیل کند و همین باعث شد «ابلق» در فیلمسازی شکست بخورد.

یکی دیگر از مشکلات فیلم استفاده بیش از حد از نمادهایی مانند موش، پنجره، ابلق، شهرآباد، نام زروبد، بنرهای نامزدهای معاونت است که محتوای فیلم را خدشه دار کرده و این نمادها را منحصر به فرد کرده است. استهلاک کردن

اگرچه ابلوک قرار است یک فیلم فمینیستی باشد، اما زنان را به عنوان یک شیء نشان می دهد تا بازیگر. زنان در این زنان از هر گونه قدرت، توانایی و توانایی تصمیم گیری درست محروم هستند.

در «ابلق» شکل و محتوا مطابقت ندارد. کارگردان از شلوغی، بی‌ثباتی، بی‌ثباتی دوربین دستی، ضربات شلاقی و ریتم مونتاژ سرگیجه‌آور در صحنه‌های کلیدی خود استفاده کرده است. آبیار تنها با دوربین خود هیجانات ساختگی و احساسات سطحی را به بیننده تزریق می کند. لحظات احساسی فیلم که نیاز به میزانسن های آرام و دوربین ثابت دارد، در صداهای غیرضروری دوربین گم می شود و تاثیر خود را از دست می دهد.

در نهایت «ابلق» کتابی درهم است که پرسش از زنانگی در میان اغراق ها گم شده است و داستان تا پایان شکل نمی گیرد.

درباره بازیگران فیلم

الناز شاکردوست هاتن شکیبا، بهرام رادان، گلاره عباسی، گیتی معینی، شادی کرم رودی، امین مال خودممهرون احمدی، سیاوش حکمت شعار، علی نفیسی و الهه ازکاری بازیگران اصلی ابلق هستند.

شاید بهترین وجه کارگردانی آبیار در این فیلم، بازی درست بازیگران باشد و کارگردانی سنجیده و بی نقص آنها دیده شود. ابلق الناز شاکردوست فوق العاده را دارد که زنی درمانده و ترسو را به تصویر می کشد. عالی این. شاکردوست با گذر از روزهای ابتدایی بازیگری، به حدی در این عرصه به بلوغ رسیده است که مخاطب را همیشه شیفته و منتظر تماشای بازی بعدی خود در پرده سینما نگه می دارد.

هاتن شکیبا هم تلاش مضاعفی برای بازی در نقش علی کرد. که لب به لب با بسیاری و بی سر است کفتارهایش همه عمرش. همین هم زبان بودن او دلیلی برای ایفای موفقیت بیشتر نقشش و رسیدن به شخصیت مورد نظر کارگردان است.

“از شب ماه کامل” و “تی تیحالا به جرات می توان گفت که الناز شاکردوست و هاتن شیمی شکیبا به جفتی تبدیل شده است که با قالب فیلم همخوانی دارد و مخاطب را مجذوب خود می کند.

از دیگر بازی های برجسته «ابلق» می توان به گلاره عباسی و گیتی معینی اشاره کرد. دو بازیگری که به خوبی در نقش خود می نشینند و در ارائه کاراکترهای خود بی نقص عمل می کنند. همین بازی شگفت انگیز بود که سیمرغ بلورین گل آرا عباسی را به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن به ارمغان آورد. سایر بازیگران فیلم، حتی نقش های کوتاه و کوچک، توسط آبیار به خوبی کارگردانی و با موفقیت اجرا شدند. وجود دارد.

«ابلق» ادامه جنبش «می سن» است.

اما در عوض در میان بازیگرانش به نام بهرام رادان یک وصله ناجور دارد که یکی از مهمترین نقش های (جلال) ابلق را خراب کرد. حتی آرایش و لباس هم جواب نداد وجود دارد از این بازیگر حمایت زیادی کنید تا بتواند مردی را به تصویر بکشد که اهل جنوب شهر است و در حاشیه زندگی می کند، از یک طرف به مردم اعتماد دارد و از طرف دیگر معتقد است. Hiz تا نشان دهد رادان برای ایفای نقش بسیار مدرن است و نمی تواند قالب همیشگی خود را بشکند.