در پینترست به اشتراک بگذارید
واکسن ها حتی برای افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند بی خطر هستند. گتی ایماژ

بین شیوع سرخک و فصل غیرقابل پیش‌بینی آنفولانزا در سال جاری، مشخص شده است که جمعیت کوچک اما رو به رشدی با واکسیناسیون سازگاری ندارند.

در واقع آنقدر واضح است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) مردد بودن واکسن را یکی از 10 تهدید برتر بهداشت جهانی برای مقابله با آن در سال 2019 معرفی کرده است.

در حالی که عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث شود فردی از واکسن امتناع کند، نگرانی‌های مربوط به سلامت و ایمنی – از جمله واکنش‌های نامطلوب شدید و آلرژیک – یکی از دلایل اصلی عدم واکسینه شدن افراد است. پژوهش قبلی حاکی از.

با این حال، بر اساس مقاله جدیدی که در مجله انجمن پزشکی کانادا (CMAJ) در روز دوشنبه منتشر شد، واکنش‌های آلرژیک شدید به واکسن‌ها یا آنافیلاکسی فوق‌العاده نادر است و نباید منبعی برای تردید در واکسن باشد.

در واقع، امسال بیشتر احتمال دارد که با رعد و برق برخورد کنید تا واکنش آلرژیک شدید به واکسن.

این مقاله دارای پنج واقعیت در مورد آلرژی واکسن است و روشن می کند که اکثر مردم احتمالاً به واکسن ها حساسیت ندارند. و حتی اگر آلرژیک باشند، راه‌هایی وجود دارد که متخصص آلرژی می‌تواند با خیال راحت واکسن را تجویز کند.

دکتر زینب عبدالرحمن، ایمونولوژیست بالینی کودکان و متخصص آلرژی در دانشگاه مک مستر، در پادکست CMAJ که همراه مقاله بود، گفت: «این تصور وجود دارد که آلرژی و آنافیلاکسی بالقوه به واکسن شایع است، که مردم را نگران می‌کند. .

او افزود: «من فکر می‌کنم این باورهای غلط ممکن است برخی از تردیدهای واکسن را بر اساس عدم درک این واقعیت که حساسیت به واکسن بسیار نادر است، تقویت کند.

واکنش های آلرژیک بسیار نادر است

احتمال اینکه شما یک واکنش آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی به واکسن داشته باشید حدود 1 در 760000 است.

برای درک این موضوع، شانس شما برای اصابت صاعقه در سال جاری کمی بیشتر است و 1 در 700000 است.

آنافیلاکسی یا واکنش‌های آلرژیک شدید غیرقابل پیش‌بینی هستند و در عرض چند دقیقه پس از دریافت واکسن ایجاد می‌شوند. احتمال بروز واکنش‌ها پس از 30 تا 60 دقیقه پس از واکسیناسیون کم است و احتمال بروز آن پس از چهار ساعت بسیار کم است.

دکتر ریچارد روپ، پروفسور اطفال و مدیر موسسه علوم واکسن سیلی می گوید: کهیر، تورم – نه در محل تزریق بلکه در نواحی دورتر مانند دهان، لب ها، پلک ها – و خس خس سینه نشان دهنده یک واکنش سیستمیک است. در واحد پزشکی دانشگاه تگزاس

به گفته راپ، گاهی کهیر، بثورات، و خس خس سینه ممکن است در اثر رویداد دیگری ایجاد شود و ممکن است صرفاً با واکسیناسیون همزمان باشد.

تب، درد و تورم خفیف نشانه آلرژی نیستند

برخی از افراد ممکن است بین 7 تا 21 روز پس از واکسیناسیون تب، لرز، درد عضلانی و سردرد را تجربه کنند.

اگرچه این عوارض جانبی اغلب با یک آلرژی اشتباه گرفته می شوند، اما به این معنی نیست که شما یک واکنش آلرژیک نشان می دهید. در عوض، آنها نشان می دهند که بدن شما در حال ایجاد یک پاسخ ایمنی در برابر بیماری است.

واکسن ها با فعال کردن سیستم ایمنی عمل می کنند و در نتیجه سیستم ایمنی پس از تزریق تحریک می شود. دکتر تانیا موچی-الیوت، متخصص آلرژی-ایمونولوژیست از NYU Langone Health می گوید: تب، درد موضعی و تورم نشانه هایی از واکنش سیستم ایمنی بدن به واکسیناسیون هستند.

در مورد آنفولانزا، شما نمی توانید بیماری را از خود واکسن تزریق شده دریافت کنید. اگر هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید، پزشکان نوشیدن مقدار زیادی مایعات و مصرف مسکن را توصیه می کنند.

آلرژی به تخم مرغ دلیلی برای اجتناب از واکسن نیست

در گذشته، به افراد مبتلا به آلرژی شدید به تخم مرغ هشدار داده می شد که از واکسن های حاوی محصولات تخم مرغ خودداری کنند.

با این حال، بیشتر واکسن ها دیگر حاوی محصولات تخم مرغ نیستند یا مقادیر بسیار کمی دارند.

دکتر کاتلین داس، متخصص آلرژی-ایمونولوژی در مرکز آلرژی، آسم و ایمونولوژی میشیگان می‌گوید: «میزان اووالبومین تخم‌مرغ در واکسن‌ها کمتر از 1 میکروگرم در هر دوز است، که حتی در شدیدترین بیماران مبتلا به آلرژی به تخم‌مرغ نیز نباید واکنشی ایجاد کند». ، توضیح داد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند حتی اگر به تخم مرغ حساسیت دارید، واکسن آنفولانزا دریافت کنید. داس گفت همچنین دو نوع واکسن آنفولانزا وجود دارد که اکنون بدون تخم مرغ تولید می شود و برای بیماران 18 سال و بالاتر در دسترس است.

تنها استثنا در اینجا واکسن تب زرد است. طبق گفته بیمارستان کودکان فیلادلفیا، این شات حاوی پروتئین تخم مرغ کافی برای تحریک واکنش آلرژیک است.

ممکن است در واقع به لاتکس یا ژلاتین حساسیت داشته باشید

برخی از افراد ممکن است به جای خود واکسن به درپوش لاستیکی روی ویال یا سرنگ حساسیت داشته باشند.

به گفته داس، اکثر تولیدکنندگان از درپوش های لاستیکی لاتکس فاصله گرفته اند و اکنون از مواد لاستیک مانند مصنوعی استفاده می کنند. با این حال، اگر آلرژی به لاتکس دارید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند برچسب بسته بندی را بررسی کنند و در صورت نیاز از سرنگ بدون لاتکس استفاده کنند.

برخی دیگر ممکن است به ترکیبات ژلاتین یا مخمری که معمولاً در واکسن استفاده می شوند حساسیت داشته باشند. همانطور که گفته شد، آلرژی به این اجزا بسیار نادر است.

متخصص آلرژی می تواند با خیال راحت افرادی را که به واکسن حساسیت دارند واکسینه کند

در بیشتر موارد، متخصص آلرژی می تواند با خیال راحت افرادی را که به واکسن آلرژی دارند، ایمن کند.

داس توضیح داد: «اگر کسی به آنافیلاکسی واکسن مشکوک باشد، متخصصان آلرژی همیشه با بررسی اینکه آیا می‌توانیم علت دقیق واکنش را شناسایی کنیم، مانند یک جزء واکسن به جای خود واکسن، شروع می‌کنند.

این شامل یک نیش پوست یا آزمایش خون است که می تواند به تشخیص یک آلرژی واقعی از یک عارضه جانبی کمک کند.

اگر به واکسن آلرژی دارید، واکسن را می توان به صورت دوز درجه بندی شده – یا کمی در یک زمان – تحت نظارت مستقیم پزشکی تجویز کرد.

اگر پس از تزریق واکسن علائم واکنش شدید را تجربه کردید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید. Mucci-Elliot توصیه کرد در صورت داشتن EpiPen از آن استفاده کنید و پاهای خود را برای تحریک جریان خون به قلب خود بالا بیاورید.

در صورت عدم درمان، آنافیلاکسی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

در نهایت، تمام واکنش های نامطلوب و آلرژیک قابل توجه باید به CDC گزارش شود سیستم گزارش دهی عوارض جانبی واکسن برای کمک به ردیابی و نظارت بر هرگونه مشکل ایمنی با واکسن های ایالات متحده.

خط پایین

آلرژی به واکسن آنقدر نادر است که امسال بیشتر احتمال دارد که با رعد و برق برخورد کنید تا واکنش آلرژیک به واکسن. اکنون، پزشکان امیدوارند که با رد این افسانه که آلرژی به واکسن رایج است، بتوانند به مردم کمک کنند تا تصمیمات هوشمندانه تری در مورد واکسینه شدن بگیرند.