مقامات بهداشتی می گویند که آنفولانزا می تواند مشکلات جدی برای سلامتی افراد مبتلا به بیماری های مرتبط با تنفس ایجاد کند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
فصل آنفولانزا تازه در راه است. انتظار می رود در اوایل سال آینده به اوج خود برسد. گتی ایماژ

این فقط یک ضربه در بازو است.

اما در هر فصل آنفولانزا، تعدادی از افراد واکسن آنفولانزا دریافت نمی کنند.

افراد مبتلا به آسم یا بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) در صورت ابتلا به آنفولانزا آسیب پذیر هستند.

با وجود این، یک نظرسنجی اخیر در بریتانیا نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به آسم قصد ندارند امسال واکسینه شوند.

در این نظرسنجی که توسط موسسه خیریه آسم انگلستان انجام شد، بیش از 1000 بزرگسال مبتلا به آسم مورد نظرسنجی قرار گرفتند.

نزدیک به یک چهارم از پاسخ دهندگان – 23 درصد – گفتند که قصد ندارند واکسینه شوند. آنها دلایل مختلفی از شک در توانایی های واکسن گرفته تا عوارض جانبی تا بیزاری از تزریق واکسن ارائه کردند.

نیازی به گفتن نیست که پزشکان نگران هستند.

دکتر اندی ویتامور، سرپرست بالینی آسم در انگلستان، در این نشریه گفت: «افراد مبتلا به آسم که از تزریق آنفولانزا اجتناب می‌کنند، می‌توانند رولت روسی را با جان خود بازی کنند.

وی افزود: «متاسفانه افسانه‌های زیادی در مورد کار نکردن واکسن آنفولانزا، ایجاد عوارض جانبی یا ایجاد آنفولانزا وجود دارد و تحقیقات ما نشان می‌دهد که این امر از ابتلا افراد به آن جلوگیری می‌کند.»

خطر افزایش یافته است

مبارزه با آنفولانزا یک تجربه سخت برای تقریباً هر کسی است.

اما برای افرادی که مشکلات تنفسی مانند آسم یا COPD دارند حتی بدتر است.

دکتر پوروی پریخ، متخصص آلرژی و ایمونولوژیست شبکه آلرژی و آسم، به Healthline گفت: «در حالی که آنفولانزا برای بیشتر افراد ناتوان کننده است، اما برای مبتلایان به آسم و کسانی که هر بیماری مزمن دارند، می تواند کشنده باشد. در بیماران مبتلا به آسم و COPD، آنفولانزا می تواند باعث حمله آسم تهدید کننده زندگی یا تشدید COPD شود.

به طور خلاصه، آسم و COPD می توانند استرس قابل توجهی را بر بدن وارد کنند – و اگر آنفولانزا به ترکیب اضافه شود، اوضاع حتی بدتر می شود.

پاتل می گوید که افراد مبتلا به آسم در هنگام مبارزه با یک مورد آنفولانزا به احتمال زیاد راه های هوایی خود را به دلیل التهاب منقبض می کنند.

پریخ تأکید می کند: «سال گذشته 80 هزار نفر در ایالات متحده بر اثر آنفولانزا جان خود را از دست دادند، بنابراین این یک ویروس خوش خیم نیست. “اگر مبتلا به آسم هستید، در معرض خطر بیشتری برای همه عوارض آنفولانزا هستید.”

پریخ می گوید این عوارض می تواند شامل بستری شدن در بیمارستان، ذات الریه ثانویه، بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه به دلیل نارسایی تنفسی – و حتی مرگ باشد.

در آستانه فصل آنفولانزا

فصل آنفولانزا در ماه های سرد رخ می دهد.

در حالی که تاریخ‌ها می‌توانند نوسان داشته باشند، پزشکان تمایل دارند افزایش موارد آنفولانزا را از ماه نوامبر مشاهده کنند، در حالی که اوج آن در ژانویه و فوریه است.

شدت سویه غالب آنفولانزا نیز می‌تواند متفاوت باشد، اما به‌ویژه ایالات متحده فصل سختی را پشت سر می‌گذارد.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش شده است فصل آنفولانزای 2017 تا 2018 اولین فصلی بود که در هر گروه سنی به عنوان “شدت بالا” طبقه بندی شد.

تعداد افرادی که واکسینه می شوند سال به سال متفاوت است. اما با تعداد بزرگسالان واکسینه شده در ایالات متحده محدوده در محدوده 38 تا 44 درصد در چند فصل گذشته آنفولانزا، به سختی برای تقویت ایمنی گله کافی کافی است.

واکسن آنفولانزا در بریتانیا، جایی که بررسی آسم منشا گرفته است، رایگان است.

در ایالات متحده، ایمن سازی ممکن است بسته به پوشش مراقبت های بهداشتی هزینه ای داشته باشد. برای افراد فاقد بیمه، هزینه واکسن سالانه بین 5 تا 30 دلار متغیر است.

برای کسانی که نسبت به دریافت واکسن آنفولانزا محتاط هستند، CDC دارای یک بخش در وب سایت خود به رد کردن تصورات غلط در مورد واکسن اختصاص داده شده است.

شکی وجود ندارد که ماه‌های زمستان زمان پرخطری برای بیمار شدن است.

سایر نگرانی های سلامتی

برای مبتلایان به آسم یا COPD، آنفولانزا تنها یک بیماری است که باید نگران آن باشد.

پریخ گفت: “CDC واکسن پنوموکوک (Pneumovax 23) را برای همه بیماران مبتلا به آسم و COPD بالای 18 سال توصیه می کند. پنومونی استرپتوکوکی، باکتری است که بیشتر مسئول پنومونی باکتریایی است که این بیماران در معرض خطر بیشتری هستند.

سرماخوردگی همچنین می تواند محرک حملات آسم باشد، بنابراین پریخ توصیه می کند که افراد مبتلا به آسم دست های خود را بیشتر بشویند و از بیمارانی که ممکن است آنها را آلوده کنند دوری کنند.

در نهایت، این یک تلاش جهانی برای به حداقل رساندن خطرات فصل آنفولانزا است. اما در مقیاس کوچک شروع می شود و افراد تصمیم می گیرند واکسینه شوند.

با توجه به آسم که از هر 12 نفر در ایالات متحده 1 نفر را مبتلا می کند، برای این جمعیت در معرض خطر محافظت از خود اهمیت دو چندان دارد.

پریخ گفت: «هرگز نفس خود را سبک نگیرید. تنها در ایالات متحده روزانه ده نفر بر اثر آسم می میرند.

خط پایین

مقامات بهداشتی به همه توصیه می کنند که واکسن آنفولانزا بزنند.

با این حال، آنها می گویند که این امر به ویژه برای افراد مبتلا به آسم یا COPD مهم است.

این به این دلیل است که افراد مبتلا به آن بیماری ها در صورت ابتلا به آنفولانزا احتمال بیشتری برای ابتلا به مشکلات جدی سلامتی دارند.