محققان می گویند واکسن تزریق شده در ایالات متحده از سال 2006 تا 2015 دو سویه رایج HPV را کاهش داد.

در پینترست به اشتراک بگذارید
کارشناسان می گویند واکسن HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می دهد. گتی ایماژ

اخبار دلگرم کننده ای در مبارزه برای از بین بردن سرطان دهانه رحم در ایالات متحده وجود دارد.

بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention منتشر شده است، دو سویه از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مرتبط با سرطان دهانه رحم به لطف واکسنی که برای مبارزه با این بیماری ساخته شده است، کاهش یافته است.

نانسی مک‌کلانگ، افسر اطلاعات اپیدمی در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، به Healthline گفت: «این مطالعه واقعاً مهم است زیرا نشان می‌دهد واکسن HPV برای جلوگیری از بیماری دهانه رحم در زنان جوان در ایالات متحده کار می‌کند. .

این داده ها از یک سیستم نظارتی در حال انجام CDC به نام پروژه نظارت بر تاثیر واکسن HPV به دست می آید.

دکتر مک‌کلانگ و همکارانش بیش از 10000 مورد جمع‌آوری‌شده بین سال‌های 2008 و 2014 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این زنان 18 تا 39 ساله با بیماری‌های پیش سرطانی که می‌تواند ناشی از عفونت HPV باشد و می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود، تشخیص داده شد.

محققان می خواستند بدانند که آیا انواع HPV 16 و 18 که مسئول تقریباً 70 درصد سرطان های دهانه رحم در سراسر جهان هستند، در حال کاهش هستند یا خیر.

این دو نوع توسط واکسن HPV که از سال 2006 تا 2015 در ایالات متحده داده شد، هدف قرار گرفتند.

مک‌کلانگ گفت: «ما شاهد کاهش از 53 درصد در سال 2008 به 44 درصد در سال 2014 در میان همه زنان بودیم. در میان زنانی که واکسینه شده بودند، این نسبت در سال 2014 از 55 درصد به 33 درصد کاهش یافت.

علت کاهش زنان واکسینه نشده چیست؟

مک کلانگ گفت که ممکن است به دلیل پدیده ای به نام “حفاظت از گله” باشد. این زمانی است که بخش قابل توجهی از جمعیت نسبت به یک بیماری عفونی از طریق واکسیناسیون یا عفونت قبلی مصونیت پیدا می کنند. این ایمنی کلی خطر را برای افراد واکسینه نشده کاهش می دهد.

اما محققان این کاهش را در بین زنان 35 تا 39 ساله مشاهده نکردند. این به این دلیل است که اکثر این زنان در آن زمان واجد شرایط دریافت واکسن نبودند.

محققان همچنین کاهشی در بین زنان اسپانیایی و آسیایی مشاهده نکردند. مک‌کلانگ گفت که این دو گروه ممکن است پس از رسیدن به سن بلوغ کمتر احتمال دارد واکسینه شوند.

او گفت: «نرخ واکسیناسیون در نوجوانان در تمام قومیت‌های نژادی بالاست و در واقع در زنان اسپانیایی و آسیایی بالاترین میزان است». ما انتظار نداریم در آینده شاهد کاهش این تفاوت ها باشیم.»

تامیکا فلدر بنیانگذار Cervivor است که یک انجمن آنلاین حمایتی، پشتیبانی و آموزشی برای نجات یافتگان از سرطان دهانه رحم است.

فلدر به Healthline گفت: “به عنوان یک بازمانده 17 ساله سرطان دهانه رحم، از نتایج این مطالعه هیجان زده هستم.” این ثابت می کند که ما قبلاً می دانیم، واکسن HPV از سرطان جلوگیری می کند.

او گفت: «بسیاری از زنان در اثر سرطان دهانه رحم می میرند، و آن دسته از ما که خوش شانس هستیم که از این سرطان جان سالم به در می بریم، با بسیاری از مسائل سلامت ثانویه و همچنین آسیب روحی ناشی از ابتلا به سرطان دست و پنجه نرم می کنیم. چرا با یک واکسن ایمن و موثر از این امر جلوگیری نکنیم؟

تلاش های جهانی

نتایج این مطالعه در ایالات متحده در حالی به دست می‌آید که دانشمندان در حال یادگیری اطلاعات جدیدی در مورد آنچه که احتمالاً برای از بین بردن سرطان دهانه رحم در سراسر جهان لازم است، می‌آموزند.

اخیرا مطالعه مدل سازی چاپ شده در مجله Lancet نشان داد که واکسن های HPV و غربالگری سرطان دهانه رحم در اکثر کشورهای با درآمد بالا استفاده می شود.

با این حال، محققان خاطرنشان کردند که کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط ​​در حال افت هستند.

به گفته محققان، اگر برنامه های پیشگیری در این کشورها اجرا نشود، بدون مداخله بیشتر، بیش از 44 میلیون زن در 50 سال آینده به سرطان دهانه رحم مبتلا خواهند شد.

استرالیا، یکی از اولین کشورهایی که واکسن HPV را معرفی کرد، نرخ واکسن بالایی دارد. کارشناسان در ماه اکتبر به Healthline گفتند که سرطان دهانه رحم می تواند به عنوان یک تهدید سلامت عمومی در آن کشور در چند سال آینده حذف شود.

ایالات متحده عقب مانده است

میزان موفقیت در ایالات متحده چندان بالا نیست.

درست است که پوشش ما به اندازه برخی از کشورها بالا نیست. اما چیزی که این مطالعه به طور خاص نشان می دهد این است که ما شاهد تأثیر واکسن هستیم. امیدواریم سطح پوشش ما همچنان افزایش یابد.»

او گفت که پوشش واکسیناسیون با HPV هنوز کمتر از سایر واکسن‌های معمول نوجوانان است، اما این میزان هر سال در حال افزایش است.

مک‌کلانگ گفت: «آمار اخیر نشان می‌دهد که 49 درصد از دختران و 37 درصد از پسران 13 تا 17 ساله در مورد دوزهای توصیه شده خود به‌روز هستند.» و آنهایی که حداقل یک دوز دریافت کرده اند بالاتر از آن هستند.

این مطالعه نشان داده است که این واکسن برای جلوگیری از بیماری دهانه رحم کار می کند. این می تواند برای پزشکان هنگام صحبت با والدینی که ممکن است سؤالاتی داشته باشند مهم باشد.

او گفت: «این مهم است که بدانیم در آینده، ما می‌توانیم انتظار کاهش حتی بیشتر در پیش سرطان‌های دهانه رحم را داشته باشیم. این اتفاق می افتد زیرا زنان بیشتری در سنین معمول واکسینه می شوند.

خط پایین

محققان می گویند دو گونه از HPV مرتبط با سرطان دهانه رحم از زمان معرفی واکسن علیه این بیماری کاهش یافته است.

محققان بر روی انواع 16 و 18 HPV که مسئول تقریباً 70 درصد سرطان‌های دهانه رحم در سراسر جهان هستند و توسط واکسن HPV که از سال 2006 تا 2015 در ایالات متحده تزریق شد، مورد هدف قرار گرفتند.

محققان کاهش را از 53 درصد در سال 2008 به 44 درصد در سال 2014 در میان تمام زنان و از 55 درصد به 33 درصد در زنانی که واکسینه شده بودند گزارش کردند.