در پینترست به اشتراک بگذارید
کارشناسان می گویند استفاده از Reddit یا سایر سایت های رسانه های اجتماعی برای تشخیص پزشکی ایده خوبی نیست. گتی ایماژ
  • هزاران نفر در یک انجمن سلامت آنلاین به دنبال “تشخیص جمعیتی” بیماری مقاربتی خود (STD) هستند.
  • یک مطالعه جدید نشان داد که افراد برای تشخیص STD به Reddit مراجعه کرده اند.
  • کارشناسان می گویند این ایده خوبی نیست، زیرا پوسترهای دیگر ممکن است سابقه پزشکی یا تمام اطلاعات لازم برای تشخیص قطعی نداشته باشند.
  • اما سایت‌های آنلاینی مانند CrowdMed وجود دارند که در آن متخصصان پزشکی مجاز ممکن است به افرادی که نگران یک STD احتمالی هستند کمک کنند.

ابتدا تامین مالی جمعی بود. اکنون تشخیص جمعیت وجود دارد، جایی که مردم برای تشخیص بیماری – از جمله برای STDs – به افراد غریبه در رسانه های اجتماعی مراجعه می کنند.

محبوبیت این روند رو به افزایش است، اما نویسندگان یک مطالعه جدید می گویند که تشخیص بیماری های مقاربتی با استفاده از رسانه های اجتماعی اغلب می تواند غیر قابل اعتماد باشد.

دکتر کریستوفر لانگهورست، استاد انفورماتیک زیست پزشکی در UC San Diego Health، نویسنده این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: «اگرچه تشخیص‌های جمعیتی مزایای ناشناس بودن، سرعت و نظرات متعدد را دارند، اما بسیاری از آنها به شدت نادرست هستند.

هزاران نفر به دنبال تشخیص STD آنلاین هستند

در این مطالعه، محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو مکالمات وب سایت رسانه های اجتماعی Reddit را بررسی کردند.

Reddit یک subreddit یا انجمن آنلاین دارد که در آن افراد «داستان‌ها، نگرانی‌ها و سؤالات» را در مورد «هر چیزی و هر چیزی که به STD مرتبط است» به اشتراک می‌گذارند.

پژوهشگران همه پست‌ها را از ساب ردیت r/STD از سال 2010 تا 2019 به دست آوردند – تقریباً 17000. این پست‌های عمومی بدون هیچ اطلاعاتی بودند که بتوان از آنها برای شناسایی پوسترهای اصلی استفاده کرد.

از این میان، محققان به طور تصادفی 500 پست را انتخاب کردند تا ببینند کدام یک درخواست کمک از دیگر کاربران Reddit برای تشخیص STD بوده است.

آنها همچنین بررسی کردند که آیا فرد قبلاً به یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد نگرانی های بهداشتی که در مورد آنها پست کرده بود مراجعه کرده است یا خیر.

در یکی از نمونه‌ها، پوستری گفته بود که آنها تشخیص زگیل تناسلی را دریافت کرده‌اند اما برای نظر دوم به Reddit مراجعه کردند.

محققان دریافتند که 58 درصد از پست‌ها درخواست‌هایی برای تشخیص جمعیت بود. از این تعداد، 31 درصد شامل تصویری از علائم فیزیکی فرد بودند.

علاوه بر این، 20 درصد از افرادی که برای تشخیص جمعیت درخواست می‌کردند، پس از مراجعه به یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی برای همان نگرانی، به دنبال نظر دوم بودند.

اکثر پست‌ها پاسخ دریافت کردند و بیش از سه چهارم آن‌ها در کمتر از 1 روز پاسخ دریافت کردند. میانگین زمان برای اولین پاسخ کمی بیش از 3 ساعت بود.

مطالعه بود آنلاین منتشر شده است 5 نوامبر در مجله JAMA.

دامنه واقعی تشخیص آنلاین جمعیت ناشناخته است

اگرچه مطالعه جدید تصویری از نحوه جستجوی اطلاعات سلامتی افراد به صورت آنلاین ارائه می دهد، این تحقیق دارای محدودیت هایی است.

دکتر باربارا کبر، رئیس پزشکی خانواده در بیمارستان نورثول هلث گلن کوو در نیویورک، اشاره می کند که محققان تنها به یک پلت فرم رسانه اجتماعی نگاه کردند.

Keber می‌گوید: بیماری‌های مقاربتی نیز شرایطی هستند که می‌توانند باعث “اضطراب قابل توجهی” شوند. این ممکن است افراد را به سایت هایی مانند Reddit سوق دهد، جایی که می توانند در چند ساعت یا کمتر پاسخ دریافت کنند.

علاقه عمومی به انجمن های سلامت آنلاین مانند Reddit با افزایش بسیاری از بیماری های مقاربتی افزایش می یابد. گزارش می دهد که این شامل سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا می شود مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، با افزایش به ویژه در افراد 60 سال یا بالاتر.

همچنین اطلاعات زیادی در پست‌های Reddit وجود ندارد که می‌تواند به مقامات بهداشتی کمک کند تا بفهمند چه خبر است.

مانند بسیاری از مطالعات رسانه‌های اجتماعی، این مطالعه اطلاعاتی در مورد موقعیت مکانی افرادی که در مورد عفونت‌های مقاربتی (STIs) در Reddit پست می‌کردند، ارائه نمی‌کرد، خواه آنها صادق باشند یا اگر این یک دروغ بود، چگونه خطر واقعی STI آنها در مقایسه با آنهایی که از Reddit و غیره استفاده نمی کنند.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که بسیاری از آمریکایی‌ها برای اطلاعات مرتبط با سلامتی و تشخیص بیماری خود به اینترنت روی می‌آورند. بنابراین، این روندی است که متخصصان سلامت باید در نظر داشته باشند.

یانگ می‌گوید: «اگر قبلاً این کار را نکرده‌اند، پزشکان باید از این واقعیت که بیماران از اینترنت برای جست‌وجوی و کسب اطلاعات در مورد بیماری‌های مقاربتی و سلامتی استفاده می‌کنند، آگاه باشند – و عملکرد خود را تطبیق دهند.

راحتی مردم را به انجمن های سلامت سوق می دهد

یکی از چیزهایی که مردم را به انجمن های سلامت آنلاین سوق می دهد، راحتی است. پس از همه، سعی کنید فقط در عرض 3 ساعت از پزشک خود پاسخ بگیرید.

اما کبر می گوید که مردم باید در استفاده از این نوع منابع مراقب باشند.

کبر گفت: “هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی به این سوالات پاسخ می دهد و به نگرانی های افرادی که در این مکان می نویسند پاسخ می دهد وجود ندارد.”

من به ویژه نگرانی هایی در مورد آن دارم [people] استفاده از این به عنوان “نظر دوم” پس از بازدید از دفتر با یک متخصص دارای مجوز،” او افزود.

انجمن‌های آنلاین مانند آنهایی که در Reddit هستند، گروه‌های همتا هستند، بنابراین افرادی که پاسخ می‌دهند ممکن است آموزش پزشکی نداشته باشند.

این با ابزارهای آنلاین مانند CrowdMed، که در آن پزشکان دارای مجوز، دانشجویان پزشکی، دستیاران پزشک و سایر متخصصان سلامت نظرات خود را ارائه می دهند، متفاوت است.

علاوه بر این، Keber می‌گوید از آنجایی که بیماری‌های مقاربتی شرایط بسیار خصوصی و شخصی هستند، افرادی که در یک انجمن آنلاین پست می‌کنند ممکن است مایل نباشند تمام اطلاعاتی را که یک پزشک برای تشخیص استفاده می‌کند به اشتراک بگذارند.

STD احتمالی؟ زود کمک بخواهید

اگر فکر می کنید ممکن است یک STD داشته باشید، بهتر است فوراً از آن مراقبت کنید.

کبر گفت: “اگر کسی نتواند به سرعت با پزشک خود ملاقات کند، بهترین راه برای ارزیابی این است که در یک مرکز مراقبت فوری دارای مجوز که در آن فرد می تواند در مدت کوتاهی و توسط یک ارائه دهنده مجوز دیده شود، مراقبت شود.”

یانگ این توصیه اضافی را برای افرادی که فکر می کنند ممکن است دارای STD باشند ارائه می دهد:

  • تا زمانی که به پزشک معمولی خود مراجعه نکنید یا به کلینیک تخصصی مراجعه کنید، رابطه جنسی را متوقف کنید.
  • اگر هنوز رابطه جنسی دارید، به شریک جنسی خود اطلاع دهید و از کاندوم یا دم دندان – به درستی – و هر بار استفاده کنید.
  • هنگام جستجوی آنلاین اطلاعات سلامت، از سایت‌های معتبری مانند CDC، کلینیک مایو و UC Irvine Health.
  • اگر در مورد احتمال ابتلا به یک STD نگران هستید یا در نتیجه احساس انگ، شرم یا غمگینی دارید، با یک درمانگر صحبت کنید.