افزایش سرمایه اجتماعی با حضور شاخص‌های مثبت دولتی/دولتی در کنترل ویروس کرونابه گزارش خبرنگار ایمنا، اسفند ماه سال 98 بیماری ایسکمیک قلب در کشور شیوع پیدا کرد و در مرحله اول افراد زیادی بیمار شدند و جان باختند. از آن زمان، شرکت های نخبه و دانش سرمایه شرکت های واکسن کار بر روی واکسن هایی را برای مبارزه با این بیماری آغاز کرده اند.

در نهایت با گذشت حدود دو سال از ظهور تاج در کشور، علاوه بر تولید واکسن های داخلی از جمله واکسن های خارجی. سینوفارماسپوتنیک و آسترازنکا وارد کشور شد و به مردم معرفی شد.

اکنون با معرفی واکسن به عموم مردم، تعداد بیماران و پنجاه و نه برای کرونا حداقل طبق آمار، 700 روز پس از شروع بیماری به چنین سطحی رسیده است پنجاه و نه کرونا به صفر رسید.

اکنون کنترل بیماری عروق کرونر قلب، اقدامی فراموش نشدنی از سوی وزارت بهداشت و دولت مردمی است و شاهد تلاش بی‌وقفه دولت و کادر درمانی بوده‌ایم. دولت سیزدهم از همان ابتدا تمام تلاش خود را برای کنترل بیماری های قلبی و عروقی در کشور به کار بسته است موفقیت این یک تلاش فراموش نشدنی برای کنترل تاج بود.

امروز ایران در بحث بیماری های قلبی و عروقی به جایی رسیده است که می تواند واکسن لازم را تولید کند و حتی بتواند این محصول را صادر کند. پس از اقدامات موفقیت آمیز دولت آیت الله رئیسی برای کنترل بیماری های قلبی و عروقی، وضعیت کشور به حالت عادی بازگشته و فعالیت ها از سر گرفته شده است.

در ماه های ابتدایی دولت سیزدهم، واردات و تولید واکسن ها به خوبی در مبارزه با کرونا ثبت شد. کارمندان دولت نیز در سفرهای سراسر استان هستند مربع مطالبه مردم را شنیدند که گویی در این زمینه هم اقدامات خوبی انجام شده است.

در باره فعالیت های دولت سیزدهم در کنترل کرونا و نقش دولت در افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی محمد صالح جوکار، رئیس شوراهای مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی با هم گپ زدیم، در ادامه می‌توانید آن را با جزئیات بیشتر بخوانید:

دولت سیزدهم را برای کنترل کرونا چگونه ارزیابی می کنید؟

دولت سیزدهم در حوزه سلامت و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اقدامات خوبی انجام داده است. حمایت از تولید واکسن های محلی، ایجاد واکسن های مشترک با سایر کشورها و خرید واکسن از کشورهای دیگر ناهمسان از اعمال دقیقا قدرت دولت در مبارزه با این بیماری شهرت یافته است.

مبتلایان به کرونا شیوع پیدا کردند در باره آنها از لحاظ مادی و روحی مضطرب شدند و دیدند که عزیزانشان گم شده اند و کاری نمی توان کرد، بنابراین یک حالت روحی در جامعه حاکم شد. حکومت قبل از در این زمینه اقدام کنند اجباری اینطور نبود و یکی از جهت گیری های اصلی دولت سیزدهم کنترل و مدیریت بیماری های قلبی و عروقی بود که به خوبی انجام شد.

خستگی قاب درمان، از جمله پزشکان و پرستاران، پیچیده بود و آنها با کنترل بیماری جان سالم به در بردند اصل ملت بازمانده، هر اتفاقی بیفتد این یکی از تلاش های بسیار خوب دولت سیزدهم بود قبل از ما آن را ندیدیم

حکومت قبل از وی اذعان داشت که به کشور ما واکسن تزریق نمی شود ولی دولت سیزدهم در تولید واکسن در داخل، ساخت واکسن مشترک با سایر کشورها و خرید واکسن از کشورهای دیگر به خوبی عمل کرد. ناهمسان آنها موفق شدند.

دولت سیزدهم تا چه اندازه توانسته اعتماد عمومی را تقویت کند؟

در همه کشورها، سرمایه اجتماعی برای دولت و اداره مهم است، در حالی که سرمایه اجتماعی سویا اعتماد مردم به دولت و دولت در حال افزایش است. هنگام رانندگی ضعیف اگر ناکارآمد باشد و دولت نتواند مطالبات مردم را برآورده کند، سرمایه اجتماعی آسیب می بیند.

هر اتفاقی بیفتد حفظ سرمایه اجتماعی یا ترغیب افکار عمومی به مطالبه آن ملت در حال اجراست یا باید مطالبات برحق مردم برآورده شود.

یکی از مطالبات جدی مردم در زمینه تامین واکسن به خوبی برآورده شده و دولت در این زمینه موفق عمل کرده است که امید مردم به آینده و ناامیدی و ناامیدی مردم را از این بیماری و مشکلات آن افزایش داده است. در کشور ایجاد شد.

ما همچنین شاهد تبلیغات خارجی بسیاری بودیم که بیماری عروق کرونر قلب در حال افزایش است و دولت را متهم به کوتاهی در انجام این کار می کردند. بیماری مدیریت ولی کار به خوبی انجام شده است و در این زمینه هم از نظر اقناع و هم از نظر پاسخگویی به خواسته های مردم، البته بسیار موفق بوده است.

رول مربع سفرهای مردمی رئیس جمهور به مناطق را چگونه ارزیابی می کنید؟

مانند مقام معظم رهبری تاکید کردند که یکی از نیازهای جامعه تثبیت قدرت مردم و استفاده از فرصت های مردم و مردم بود.

دولت سیزدهم در ابتدا قصد داشت بدون تشریفات و رعایت پروتکل های عرفی در سطح استان شرکت کند. مربع مشکلات هر منطقه تیم از چه کسی قبل از تصمیم گرفت خلاصه ای از کارهای انجام شده در تورهای منطقه ای و جلسات عمومی و اینکه این اقدامات چه احساسی داشت را منتشر کند. باقی مانده او به مردم داد و مردم احساس کردند دولت با آنهاست.

متاسفانه در گذشته ارتباط دولت با مردم زیاد بود ضعیف خوشبختانه برخورد دولت نادر بود قبل از در دولت فعلی رابطه دولت با مردم تقویت شده است که نتایج بسیار مثبتی در ارتقای سرمایه اجتماعی کشور می دهد و خواهد داشت.

تعامل دولت سیزدهم با مجلس شورای اسلامی در یک سال گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟

بحث مجلس و دولت sạz وصیت اختیارات خودش را دارد، مجلس نهاد قانونگذاری و نظارت است و صدای مردم را دارد. دولت و همچنین قوه مجریه مسئول اجرای قوانین و برنامه های پنج ساله، برنامه های بودجه و قوانین هستند.

در قانون مقرر شده است که نهاد نظارت بر کار دولت و دولت بر کار مجریه نظارت داشته باشد. اگر در چارچوب قانون عمل کنیم مشکلات ما کمتر می شود. یکی از مشکلات دولت قبل از واقعیت این است که نهادهای مجری قانون برای آنها بی اهمیت بودند.

ولی اکنون این را در فصول می بینیم ناهمسان وضعیت بهتر شده است که غیرممکن است او وضعیت را گفت این خوب است زیرا بدنه دولت تغییر قابل توجهی نکرده است. اگر این بخش جدی گرفته شود، همکاری و گفتگوی خوب مجلس و دولت در اولویت قرار خواهد گرفت.

دولت باید هر چه سریعتر لوایح را به مجلس ارائه کند، اکنون لوایح توسط نمایندگان مجلس ارائه می شود ولی این در راستای دولت است محاسبات هر چه لوایح و پیشنهادات بیشتر رد و بدل شود، کار کارشناسی بیشتر شود، مجلس و دولت قوی تر و برای مردم بهتر است.