اینستاگرام بستری برای اکثر مشاغل است و نباید فیلتر شودرضا الفت نسب در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: آمار دقیقی از تعداد کسب و کارهای فعال در اینستاگرام وجود ندارد که گفته می شود 400 هزار کسب و کار به صورت مستقیم در اینستاگرام فعال هستند و همچنین اسپیس دبیر شورای عالی سایبرساینس همچنین اعلام کرد که دو میلیون و 400 هزار کسب و کار فعال در اینستاگرام وجود دارد. سال گذشته مرکز آمار نیز آماری منتشر کرد که بر اساس آن معیشت حدود 10 میلیون نفر به نوعی با اینستاگرام مرتبط است.

وی افزود: برای سوق دادن کسب و کار به بسترهای بومی باید به توانمندی های این پلتفرم ها و اعتماد و حضور مردم در آن ها توجه شود. الان چندین پیام رسان داخلی و شبکه های اجتماعی وجود دارد و تعدد پلتفرم ها کار را سخت می کند، زیرا مخاطب در شبکه های مختلف وجود دارد و نمی توان آنها را با هم ترکیب کرد.

یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن کسب و کار اینترنتی گفت: مردم باید به این شبکه های اجتماعی داخلی اعتماد کنند. شما نمی توانید با محدود کردن شبکه اجتماعی افراد را مجبور به استفاده از شبکه های داخلی کنید. پشتیبانی از پلتفرم‌های داخلی باید اجرا شود، اما این پشتیبانی‌ها باید از نظر توسعه زیرساخت، رفع اشکال و شفاف‌سازی خاص باشد.

چگونه می توان کسب و کارها را به استفاده از پلتفرم های داخلی تشویق کرد؟

الفت نسب افزود: به عنوان مثال می توان افرادی را که از بسترهای داخلی برای کسب و کار خود استفاده می کنند از مالیات بر ارزش افزوده معاف کرد و یا به تبلیغات تلویزیونی این بنگاه ها تخفیف ویژه داد. همچنین، زمان می برد تا این پلتفرم ها به جایی که باید باشند برسند.

وی ادامه داد: اینستاگرام امروز بستر اکثر کسب و کارها در کشور است و نباید آن را تعطیل کرد. این تصور که اینستاگرام با بسته شدن پلتفرم های محلی رشد خواهد کرد، اشتباه است. این رشد باید در زمانی انجام شود که کافه بازار و مایکت همتراز با نمونه های خارجی کار کرده اند و با سرمایه گذاری واقعی بخش خصوصی توانسته اند رشد کنند و امروز اعتماد مردم را به خود جلب کرده اند.