مقامات بهداشتی نسبت به شیوع اخیر سرخک و آبله مرغان ابراز نگرانی می کنند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
مقامات می گویند بسیاری از والدین امروزی که تصمیم می گیرند فرزندان خود را واکسینه نکنند، هیچ تجربه دست اولی با سرخک و آبله مرغان ندارند. گتی ایماژ

مواردی وجود دارد که در همه جا ظاهر می شوند، و یک دلیل ساده پشت آن وجود دارد.

در یک مدرسه خصوصی در کارولینای شمالی، 36 کودک در جامعه ای که بالاترین میزان معافیت از واکسیناسیون را برای اعتقادات مذهبی دارد، مبتلا به آبله مرغان شدند.

در نیوجرسی، یک شهرستان دارای 18 نفر مبتلا به سرخک است که مقامات بهداشتی ایالتی همچنان به نظارت خود ادامه می دهند.

در شهرستان راکلند در نیویورک، پس از بازدید ساکنان محلی از اسرائیل، جایی که شیوع بیماری نزدیک به 900 نفر را مبتلا کرده است، 87 نفر به سرخک مبتلا شده اند.

مقامات بهداشتی ایالت نیویورک به مردم هشدار می دهند که سرخک یکی از مسری ترین ویروس های روی زمین است و در نتیجه 90 درصد افراد واکسینه نشده در معرض این ویروس به آن مبتلا می شوند.

این سازمان بهداشت جهانی (WHO) اخیراً هشدار داده است که موارد گزارش شده سرخک در سال 2017 افزایش یافته است زیرا چندین کشور – به دلیل شکاف در پوشش واکسیناسیون – شیوع شدید این بیماری قابل پیشگیری را تجربه کرده اند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که سال گذشته ۱۱۰ هزار نفر بر اثر سرخک جان خود را از دست دادند.

به طور کلی، موارد گزارش شده از سال 2016 تا کنون بیش از 30 درصد در سراسر جهان افزایش یافته است.

به نظر می رسد بدترین اتفاق در قاره آمریکا، منطقه مدیترانه شرقی و اروپا رخ می دهد. گزارش جدید توسط سازمان های بهداشتی پیشرو

در برخی از کشورها، مانند افغانستان – که در نرخ ابتلا به سرخک در جهان پیشتاز است – دسترسی به داروهای بالقوه نجات دهنده زندگی کم است و به سختی به دست می آید.

در کشورهای دیگر، بسیاری از مردم به دلایل مختلف شخصی و مذهبی از واکسیناسیون خودداری می کنند.

دکتر سومیا سوامیناتان، معاون مدیر کل برنامه‌های سازمان جهانی بهداشت، می‌گوید که تجدید حیات سرخک «یک نگرانی جدی است» و نگران‌کننده‌ترین مناطق مناطقی هستند که نزدیک به حذف سرخک بودند.

او در یکی از گزارش‌های خود گفت: «بدون تلاش‌های فوری برای افزایش پوشش واکسیناسیون و شناسایی جمعیت‌هایی با سطوح غیرقابل قبول کودکان زیر سن قانونی یا غیر ایمن، ما در خطر از دست دادن چندین دهه پیشرفت در حفاظت از کودکان و جوامع در برابر این بیماری ویرانگر اما کاملاً قابل پیشگیری هستیم.» بیانیه.

انصراف از واکسیناسیون

مقامات می گویند که بیماری هایی مانند سرخک و آبله مرغان به دلیل افزایش تعداد والدینی که از واکسیناسیون فرزندان خود منصرف می شوند، دوباره در حال افزایش است.

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)درصد کودکان 2 ساله ای که هرگز حتی یک واکسن دریافت نکرده اند از سال 2001 چهار برابر شده و به 1.3 درصد از کودکان متولد شده در سال 2015 رسیده است.

در حالی که این رقم هنوز نسبتاً پایین است، اما نشان دهنده تغییر است.

به نظر می رسد در نسلی که ممکن است هیچ دانش دست اولی در مورد بیماری هایی که واکسن های روتین از آن پیشگیری می کنند، بی اعتمادی به واکسیناسیون وجود داشته باشد. این شامل آبله مرغان و سرخک است که زمانی رایج بود.

مصونیت گله ای – زمانی که بخش های زیادی از جمعیت واکسینه می شوند – یکی از بهترین دفاع های بشر در برابر بیماری هایی مانند سرخک است که به راحتی از طریق عطسه و سرفه منتقل می شوند.

به گفته دکتر شارون ناچمن، رئیس بیماری های عفونی کودکان در Stony Brook Medicine در نیویورک، برای محافظت در برابر سرخک، حدود 93 درصد از جامعه نیاز به واکسینه شدن دارند.

برای سایر بیماری ها می تواند به 80 درصد نیز برسد.

ناچمن به Healthline گفت: «به یاد داشته باشید، هیچ واکسنی 100 درصد مؤثر نیست، بنابراین محافظت به جذب واکسن در جامعه، به علاوه میزان مؤثر بودن واکسن و همچنین میزان عفونی بودن بیماری بستگی دارد. “این واقعا یک معادله پیچیده است.”

دور از چشم، دور از ذهن

از آنجایی که برخی از بیماری‌ها مانند سرخک برای مدت طولانی از جامعه حذف شده‌اند، بسیاری از مردم از چگونگی ابتلا به این بیماری اطلاعی ندارند: تب بالا، بثورات خارش‌دار و دردناک، و حتی برونشیت، ذات‌الریه و آنسفالیت. یا تورم مغز

CDC می‌گوید سرخک در سال 2000 در ایالات متحده ریشه‌کن‌شده یا بطور مستمر در تمام طول سال منتقل نمی‌شد.

از آنجایی که سرخک در ایالات متحده خانه ندارد، برخی از والدین اهمیت واکسن را زیر سوال می برند و ترجیح می دهند فرزندان خود را واکسینه نکنند.

اما ایالات متحده، و بقیه جهان، جزیره ای منزوی نیستند. ناچمن می‌گوید برخی افراد تحرک عامل بیماری‌زا را در میان جمعیت در نظر نمی‌گیرند، به‌ویژه زمانی که افراد سوار هواپیماها و کشتی‌ها به مقصد و از کشورهای خارجی می‌شوند.

او گفت: «آن‌ها نه تنها بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن و باکتری‌های مقاوم به چند دارو را می‌بینند، بلکه آنها را در سفرهای خود با خود می‌آورند.»

چنین موردی در سال 2015 در دیزنی لند شیوع پیدا کرد، زمانی که حداقل 26 نفر در پارک پس از اینکه یک بازدیدکننده ویروس را از یک کشور خارجی آورد، به سرخک مبتلا شدند. بسیاری از کسانی که سرخک گرفتند واکسینه نشدند.

دقیقا برعکس سال قبل در منطقه خلیج سانفرانسیسکو اتفاق افتاد. فردی حامل ویروس در سال 2014 برای چند روز از حمل و نقل عمومی استفاده کرد، اما به دلیل نرخ بالای واکسیناسیون در این منطقه، هیچ عفونت ثانویه گزارش نشده است.

دکتر دانا هاوکینسون، با بخش بیماری های عفونی سیستم بهداشتی دانشگاه کانزاس، می گوید که ایمنی و کارایی این واکسن ها بارها از طریق مطالعات علمی دقیق نشان داده شده است.

او می گوید که اگر والدین سؤالی دارند، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنند.

هاوکینسون به Healthline گفت: «نسبت خطر کلی به سود واکسن‌ها در مقایسه با مزایای بالقوه بسیار کم خطر است.» واکسن‌ها از عوارضی جلوگیری کرده‌اند که می‌تواند در برخی از این بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن مانند آنسفالیت همراه با بیماری‌هایی مانند سرخک یا آبله مرغان رخ دهد.»

اما ایمنی گله همچنین از کسانی محافظت می کند که به اندازه کافی سالم نیستند تا واکسینه شوند و در صورت تماس با ویروس ممکن است وضعیت بسیار بدتری داشته باشند.

ملودی باتلر، پرستار ثبت‌شده و مدیر اجرایی موسس پرستاران که واکسن می‌زنند، می‌گوید این گروه شامل کودکان زیر یک سال و کودکانی است که به شدت بیمار هستند، از جمله آن‌هایی که به دلیل درمان‌های سرطان یا سایر مسائل پزشکی سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

باتلر امیدوار بود که سرخک به زودی در سطح جهانی ریشه کن شود. اما با توجه به شیوع اخیر و افزایش موارد، او می گوید که آنطور که باید آسان نخواهد بود.

او به Healthline گفت: سرخک نیز مانند آبله فقط در انسان یافت می شود و واکسن ما در ارائه محافظت فوق العاده موثر است. با این حال، هنگامی که اطلاعات غلط خطرناک همچنان والدین و بیماران را از واکسیناسیون می ترساند، این یک نبرد سخت تر برای محافظت از جوامع ما در برابر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن است.

“آن را به شانس بسپار”

دکتر کریستوفر هریسون، مدیر آزمایشگاه تحقیقات بیماری‌های عفونی و واحد ارزیابی واکسن و درمان در Children’s Mercy-Kansas City، می‌گوید که گروه‌های ضد واکسن ترس از واکسن را از طریق رسانه‌های مختلف ترویج می‌کنند و از افراد مشهور و سیاستمداران کمک می‌گیرند.

او می گوید که این می تواند خانواده ها را در موقعیتی متضاد قرار دهد.

او گفت والدینی که می خواهند بهترین کار را برای فرزندان خود انجام دهند، ممکن است تمایلی نداشته باشند زیرا “اطلاعات” یا نظرات غیر علمی را شنیده اند و در تمایز “داده های ناخواسته” از داده های مبتنی بر علمی واقعی مشکل دارند.

هریسون به Healthline گفت: «آنها معمولاً رنج و عوارض ناشی از بیماری های قابل پیشگیری با واکسن را ندیده اند. آن‌ها معمولاً کسی را می‌شناسند یا شنیده‌اند که ادعا می‌کند واکسن‌ها علت مشکلی است که یک بیماری شناخته شده‌تر یا شایع‌تر است که یک علت تعریف‌شده برای آن به خوبی توصیف نشده است، یعنی اوتیسم.

هریسون می گوید کودکان مبتلا به اوتیسم یک مفهوم انتزاعی نیستند، در حالی که بیماری های قابل پیشگیری با واکسن معمولاً انتزاعی و دور هستند. بنابراین، برخی از خانواده ها ممکن است برای کاهش نگرانی های فوری و طولانی مدت خود تصمیم به اجتناب از واکسن بگیرند.

او گفت: “آنها احساس می کنند که اگر بیماری قابل پیشگیری با واکسن رخ دهد، بدشانسی و تقصیر مادر طبیعت خواهد بود.” بنابراین، بهتر است آن را به شانس بسپاریم تا تصمیمی بگیریم که به نظر می رسد نظرات متضادی برای آن وجود دارد.

دکتر رندی برگن، متخصص اطفال در گروه پزشکی Permanente در شمال کالیفرنیا، می‌گوید: «شکی نیست که واکسن‌ها قربانی موفقیت خودشان هستند».

او می گوید که در عمل خود هرگز نمی تواند ثابت کند که دلیل مریض نشدن یک کودک از یک بیماری این است که برای آن واکسینه شده است.

او می‌گوید به همین دلیل است که پزشکان و دانشمندان از میزان عفونت و آمار برای توضیح مزایای آن استفاده می‌کنند.

برگن گفت: «اما اگر نگاه کنیم که چگونه بروز سرخک از یک میلیون مورد در سال به هزاران مورد در سال کاهش یافته است، این بدان معناست که میلیون‌ها کودک هرگز مجبور نخواهند شد بدانند سرخک چگونه است. نکته دیگری که ای کاش والدینی که در معرض خطر هستند، در نظر بگیرند این است که تصمیم آنها برای واکسینه نکردن فرزندانشان به طور قابل توجهی خطرناک تر خواهد بود اگر بسیاری از والدین دیگر نیز همین تصمیم را بگیرند.

به ایمنی گله ای برمی گردد.

کودکانی که واکسینه نشده اند همچنان توسط کسانی که فرزندان خود را واکسینه کرده اند محافظت می شوند.

برای برگن، یک مزیت اجتماعی واضح – و در نتیجه یک الزام – وجود دارد که سلامت همه کودکان در جامعه را در نظر بگیرد.

او گفت: «من فکر می‌کنم گاهی والدینی که تصمیم می‌گیرند فرزندان خود را واکسینه نکنند، آنطور که باید به سلامت کودکان دیگر توجه نمی‌کنند.

خط پایین

مقامات بهداشتی می گویند شیوع اخیر سرخک و آبله مرغان در کارولینای شمالی، نیویورک و نیوجرسی، حداقل تا حدی به دلیل والدینی است که تصمیم به واکسینه نکردن فرزندان خود دارند.

مقامات می گویند از سال 2001 تعداد کودکان خردسالی که هرگز واکسن دریافت نکرده اند، افزایش یافته است.

آنها می گویند بسیاری از این والدین در دنیایی بزرگ شده اند که در آن آبله مرغان و سرخک معمولی نادر است.

آنها می گویند که این فقدان دانش دست اول و همچنین اطلاعات غیرعلمی در مورد عوارض جانبی واکسیناسیون ممکن است به این روند دامن بزند.