حتی افرادی که می دانند قرص های تقلبی مصرف می کنند، گاهی اوقات می توانند درد را تسکین دهند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
محققان فکر می کنند عمل مصرف یک قرص، حتی یک قند، می تواند منجر به تسکین واقعی درد شود. عکس: گتی ایماژ

آیا برای تسکین درد قرص قند مصرف می کنید؟

روزی، پزشکان ممکن است بتوانند بیمارانی را شناسایی کنند که می توانند از مصرف دارونما برای درمان درد مزمن سود ببرند، نه اینکه به مواد افیونی که ممکن است باعث وابستگی شوند، تکیه کنند.

یک مطالعه اخیر که در این ماه در ارتباطات طبیعت دریافته است که آناتومی مغز، عملکرد مغز و شخصیت افراد، میزان احتمال پاسخگویی آنها به دارونما را پیش بینی می کند.

“پاسخ دارونما” تسکین علائمی است که برخی افراد پس از مصرف قرص یا سایر درمان‌هایی که حاوی هیچ داروی فعالی نیستند احساس می‌کنند.

محققان مدت‌هاست می‌دانستند که برخی از افراد بیشتر از دیگران پاسخ دارونما را تجربه می‌کنند. با این حال، مطالعات کمی ویژگی هایی را شناسایی کرده اند که این پاسخ را پیش بینی می کنند.

“این فرض شده است [the placebo response] آپکار وانیا آپکاریان، دکترا، محقق ارشد این مطالعه و استاد فیزیولوژی در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو، به Healthline گفت: قابل پیش بینی نیست، فیزیولوژی واقعی ندارد و در عوض نوعی مصنوع آماری است.

او گفت: «اما اگر بتوانیم آن را پیش‌بینی کنیم، می‌توان آن را یک گزینه درمانی واقعی دانست.»

نیمی از افراد به دارونما پاسخ دادند

برای کشف قابلیت پیش بینی پاسخ دارونما، آپکاریان و همکارانش یک کارآزمایی بالینی دوسوکور را روی بیش از 60 نفر مبتلا به کمردرد مزمن انجام دادند.

43 نفر از این افراد تحت درمان با دارونما قرار گرفتند، پنج نفر تحت درمان با داروی فعال قرار گرفتند و 20 نفر دیگر هیچ درمانی دریافت نکردند.

در میان افرادی که با دارونما درمان شدند، 56 درصد کاهش درد را گزارش کردند. به طور متوسط ​​درد آنها 33 درصد کاهش یافت.

بر اساس تست‌های روان‌شناختی، آن‌هایی که به دارونما پاسخ دادند، نسبت به آن‌هایی که پاسخ نمی‌دادند، از نظر احساسی آگاه‌تر، نسبت به محیط خود حساس‌تر و آماده‌تر برای تجربه بودند.

اسکن‌های تصویربرداری عصبی نیز تفاوت‌هایی را در ساختار مغز و عملکرد پاسخ‌دهندگان دارونما، در مقایسه با افرادی که پاسخ نمی‌دهند، نشان داد.

دکتر لوانا کولوکا، پیامدهای این یافته ها “بزرگ” است. دکتریام اس، عصب شناس در دانشکده پرستاری دانشگاه مریلند، به Healthline گفت.

او گفت: «من بسیار الهام‌بخش یافتم که آنها بیماران را به دو دسته پاسخ‌دهنده و غیرپاسخ‌دهنده تقسیم کردند تا واقعاً ببینند چه چیزی باعث می‌شود یک شرکت‌کننده، یک بیمار، از دارونماها سود ببرد.»

او توضیح داد: «این بسیار مهم است، نه تنها ایجاد تغییراتی در نحوه اجرای آزمایش‌های بالینی، بلکه ایجاد تغییراتی در عملکرد بالینی».

دارونماها ممکن است جایگزینی برای مواد افیونی باشند

مطالعات گذشته نشان داده است که یک دارونما می تواند درد را در بخشی از افراد مبتلا به شرایط مختلف از جمله آرتریت، فیبرومیالژیا، کمردرد مزمن و سندرم روده تحریک پذیر تسکین دهد.

در بسیاری از موارد، شرکت کنندگان در آن مطالعات نمی دانستند که آیا دارونما مصرف می کنند یا داروی فعال.

با این حال، الف بدنه تحقیقاتی رو به رشد نشان می دهد که برخی از افراد از استفاده از دارونما سود می برند حتی زمانی که می دانند حاوی هیچ ماده فعالی نیست. این به عنوان یک دارونما با برچسب باز یا “صادقانه” شناخته می شود.

کولوکا توضیح داد: «هرچه بیشتر این پدیده را مطالعه کنیم، به نظر می‌رسد که مراسم مصرف قرص می‌تواند برای تحریک این نوع واکنش در مغز مهم باشد، این نوع مکانیسم خوددرمانی.

او افزود: «هر راهبردی که بتواند این توانایی مغز را برای مهار درد مهار کند، ارزش بسیار زیادی دارد، به‌ویژه اکنون در سال‌های همه‌گیری مواد افیونی».

اعتیاد به مواد افیونی یک مشکل رو به رشد در ایالات متحده است، جایی که تخمین زده می شود 8 تا 12 درصد افراد افرادی که برای دردهای مزمن مواد افیونی تجویز می شوند، دچار اختلال مصرف مواد افیونی می شوند.

برای برخی از افراد مبتلا به درد مزمن، دارونماها ممکن است تسکین کافی را بدون خطر اعتیاد، مصرف بیش از حد یا سایر عوارض جانبی ایجاد کنند.

مایکل برنشتاین، دکترای دکترا، “در حالی که بسیاری از پزشکان و محققان با فشار برای کنار گذاشتن تجویز مواد افیونی موافق هستند، واقعیت این است که میلیون ها آمریکایی با درد مزمن دست و پنجه نرم می کنند، و ما باید در مورد ارائه گزینه های درمانی ایمن مبتنی بر شواهد فکر کنیم.” یک محقق فوق دکتری در مرکز مطالعات الکل و اعتیاد در دانشگاه براون، به Healthline گفت.

او ادامه داد: “دارونماهای صادقانه بی خطر هستند و به نظر می رسد موثر باشند.” با تحقیقات بیشتر برای تأیید این یافته‌های اولیه، می‌تواند به یک ابزار بالینی مفید در میان پزشکان بهداشتی تبدیل شود که به دنبال جایگزین‌هایی برای داروهای مخدر هستند.»

موانع استفاده از دارونما

آپکاریان و همکارانش امیدوارند برای کمک به پزشکان شناسایی کنند که کدام بیماران بیشتر به دارونما پاسخ می دهند، روش ها و ابزارهای ساده تری نسبت به روش های مورد استفاده در مطالعه خود توسعه دهند.

او گفت: «در حالت ایده‌آل، ما یک معیار بسیار ساده تولید خواهیم کرد، به عنوان مثال، که یک پزشک می‌تواند به بیمار مراجعه کند، پنج یا ده سؤال بپرسد، و از بین آن سؤالات، تصمیم بگیرد که آیا آزمودنی به دارونما پاسخ می‌دهد یا خیر. و چقدر پاسخ خواهند داد.»

او ادامه داد: «سپس مستقیماً به آنها می‌گویند، ارزیابی من به من می‌گوید که از نظر روان‌شناختی یا فیزیولوژیکی، شما آماده پاسخگویی به این هستید، پس چرا تا چند ماه آینده این کار را انجام نمی‌دهید، و بیایید ببینیم چگونه درد شما بسیار تسکین یافته است.»

مطابق با استانداردهای اخلاقی که توسط انجمن پزشکی آمریکا تأسیس شده است، پزشکان تنها در صورتی می توانند از دارونما برای درمان بیمار استفاده کنند که از همکاری و رضایت بیمار برای انجام این کار برخوردار باشند.

برنشتاین گفت که برخی از پزشکان ممکن است تمایلی به امتحان دارونما به عنوان یک استراتژی درمانی نداشته باشند.

او توضیح داد: «برای سال‌ها، یکی از ویژگی‌های بارز دارونما در فرهنگ لغت‌های پزشکی، دارویی بود که برای خشنود کردن بیمار تجویز می‌شد تا اینکه به نفع او باشد. اگرچه کار حمایت از اثربخشی دارونماها در حال افزایش است، “اثر دارونما” در برخی محافل یک اصطلاح تحقیر آمیز باقی مانده است.”

خط پایین

یک مطالعه جدید نشان داده است که آناتومی مغز، عملکرد مغز و ممکن است پیش بینی کند که آیا دارونما منجر به تسکین درد می شود یا خیر.

“پاسخ دارونما” تسکین علائمی است که برخی افراد پس از مصرف قرص یا سایر درمان‌هایی که حاوی هیچ داروی فعالی نیستند احساس می‌کنند.

در این مطالعه، 56 درصد از شرکت کنندگان درد مزمن کمتری را پس از مصرف دارونما گزارش کردند. به طور متوسط ​​درد آنها 33 درصد کاهش یافت.

کسانی که به دارونما پاسخ دادند نسبت به کسانی که پاسخ ندادند از نظر عاطفی آگاه تر، نسبت به محیط خود حساس تر و آماده تجربه بودند.