در پینترست به اشتراک بگذارید
برای تشخیص ضربه مغزی پس از آسیب ورزشی، همچنان باید به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید. گتی ایماژ

ما این روزها دوست داریم از برنامه های گوشی های هوشمند تقریباً برای همه چیز استفاده کنیم، اما سازمان غذا و دارو (FDA) اصرار دارد افرادی که مدعی ارزیابی، تشخیص یا درمان صدمات سر از جمله ضربه مغزی هستند، دوری کنند.

این برنامه ها اغلب برای مربیان و والدین عرضه می شوند و ادعا می کنند که برای استفاده در رویدادهای ورزشی ایده آل هستند. اما FDA هشدار می دهد که هیچ یک از آنها تایید نشده و آنها قانون را نقض می کنند. به این ترتیب، آنها می توانند منجر به تشخیص اشتباه شوند و اجازه دهند آسیب جدی درمان نشود.

این اپلیکیشن‌ها به کاربر امکان می‌دهند تا آزمایش‌هایی را از طریق تلفن هوشمند یا تبلت انجام دهد تا تغییرات حافظه، بینایی، تمرکز، تعادل و گفتار را ارزیابی کند.

دکتر جفری شورن، مدیر مرکز دستگاه‌ها و سلامت رادیولوژیک سازمان غذا و دارو، در این باره گفت: «می‌خواهم واضح بگویم، در حال حاضر هیچ وسیله‌ای برای کمک به ارزیابی ضربه مغزی وجود ندارد که باید توسط مصرف‌کنندگان به تنهایی استفاده شود. بیانیه.

شورن افزود: «استفاده از چنین دستگاه‌هایی می‌تواند منجر به تشخیص نادرست پس از ضربه به سر شود که می‌تواند باعث شود فردی که آسیب جدی دارد به جای مراجعه به مراقبت‌های پزشکی به فعالیت‌های عادی خود بازگردد و آنها را در معرض خطر بیشتری قرار دهد.»

یک برنامه آن را قطع نمی کند

دکتر الیزابت ماتزکین، رئیس پزشکی ورزشی زنان در بیمارستان بریگام و زنان توضیح داد که تشخیص ضربه مغزی می تواند چالش برانگیز باشد. او گفت که چندین آزمایش مورد مطالعه قرار گرفته و غیر قابل اعتماد یا ناسازگار تلقی شده است. به همین دلیل مراجعه به پزشک بسیار حیاتی است.

او گفت: “تشخیص ضربه مغزی با ارزیابی کامل توسط پزشک به اندازه کافی دشوار است.”

علائم ضربه مغزی شامل از دست دادن هوشیاری برای بیش از یک دقیقه، ناتوانی در بیدار ماندن، استفراغ، تشنج یا تشنج، سردرد شدید، دوبینی، تغییر در رفتار و گردن درد است. دکتر متیو لورینکز، متخصص مغز و اعصاب ورزشی در پزشکی میشیگان (دانشگاه میشیگان) و یکی از مدیران Michigan NeuroSport، خاطرنشان کرد: اعضای خانواده باید کودک را برای هر یک از این علائم “پرچم قرمز” تحت نظر بگیرند.

سارا کلارک، دانشمند تحقیقاتی اطفال و یکی از مدیران نظرسنجی ملی بیمارستان کودکان CS Mott درباره سلامت کودکان، گفت: «مشکل این است که علائم ضربه مغزی لزوماً بلافاصله پس از آسیب ظاهر نمی‌شوند.

“در بسیاری از موارد، هیچ منبعی وجود ندارد که بتواند تشخیص فوری، دقیق و قطعی را ارائه دهد – نه این [emergency department]کلارک اضافه کرد، نه ارائه دهنده مراقبت های اولیه کودک، و مطمئناً یک برنامه نیست.

دکتر جیمز تی اکنر، مدیر تحقیقات بالینی در Michigan NeuroSport در دانشگاه میشیگان، گفت: علائم ضربه مغزی فقط مختص ضربه مغزی نیست، بنابراین یک ورزشکار ممکن است سردرد، سرگیجه یا سایر علائم معمولی ضربه مغزی را به دلایلی غیر از ضربه مغزی او گفت که پزشکان اطلاعات زیادی از جمله تاریخچه ورزشکار و عوامل خطر، مکانیسم آسیب، علائم موجود و دوره زمانی آنها و یافته های معاینه عینی را در نظر می گیرند.

اکنر افزود: “تصادفات باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با تخصص مناسب ارزیابی شوند و استفاده از یک برنامه کافی نیست.” مشکل این است که ضربه مغزی برای یک اپلیکیشن بسیار پیچیده است.

مرکب شدن صدمات مغزی

یکی از خطرات استفاده از برنامه برای ضربه مغزی این است که ضربه مغزی موجود ممکن است از دست برود و ضربه مغزی دیگری رخ دهد – که می تواند باعث آسیب بیشتر مغز شود.

لورینکز افزود: “کسانی که در حال حاضر با ضربه مغزی سر و کار دارند، در صورت تحمل ضربه دیگری به سر، در معرض خطر بیشتری برای ضربه مغزی دوم یا بدتر شدن ضربه مغزی اولیه هستند که می تواند منجر به علائم بدتر و تاخیر قابل توجهی در بهبودی شود.”

کلارک خاطرنشان کرد: «زمانی که یک کودک دچار ضربه به سر می شود، والدین می خواهند بدانند که آیا این ضربه مغزی است یا خیر.

کلارک اخیراً نوشته است یک مطالعه این نشان داد که 68 درصد از والدین «قطعاً انتظار دارند» یک بخش اورژانس (ED) به آنها بگوید که اگر کودکشان به دنبال آسیب خفیف به سر به اورژانس می‌بردند یا نه، ضربه مغزی شده بود یا خیر. به همین میزان انتظار می رود که بیمارستان به آنها بگوید تا چه مدت کودک را از مدرسه یا فعالیت دور نگه دارند.

کلارک به Healthline گفت: “بنابراین ما می دانیم که والدین می خواهند در مورد ضربه مغزی، به هر طریقی، تاییدیه بگیرند.”

تشخیص دقیق حیاتی است

تشخیص صحیح فقط از طریق یک ارزیابی جامع عصبی توسط یک ارائه دهنده متخصص در مراقبت از ضربه مغزی انجام می شود. لورینچ به Healthline گفت که بهبودی یک فرآیند پیچیده و پویا است.

Lorincz گفت: “هیچ برنامه، مطالعه تصویربرداری، یا تست جسورانه ای وجود ندارد که بتواند ضربه مغزی را تشخیص دهد.”

دکتر ماریا کاجانکووا، دکترا، مربی مرکز تحقیقات آسیب مغزی کوه سینا، گفت که متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است تست ها یا دستگاه های ضربه مغزی مبتنی بر شواهد یا تایید شده توسط FDA را به عنوان بخشی از ارزیابی تشخیصی ترکیب کنند، اما این موارد کمکی به یک امتحان آنها را نمی توان به عنوان ابزاری مستقل برای تشخیص آسیب مغزی یا ضربه مغزی استفاده کرد.

کاجانکووا به Healthline گفت: «والدین هرگز نباید سعی کنند ضربه مغزی را تشخیص دهند یا از برنامه‌ها یا آزمایش‌های مستقل برای تعیین اینکه آیا فرزندشان ضربه مغزی شده است یا نه بدون ارزیابی توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی، استفاده کنند.

او گفت: “تشخیص ضربه مغزی می تواند چالش برانگیز باشد، حتی برای پزشکان بسیار باتجربه.” “در حالی که وسوسه انگیز است که فکر کنیم یک برنامه می تواند این کار را انجام دهد، و ابزارهای تشخیصی عینی بسیار مورد نیاز است، علم فعلی از واگذاری این کار مهم به یک برنامه پشتیبانی نمی کند.”