در پینترست به اشتراک بگذارید
افراد بالای 65 سال تشویق می شوند واکسن آنفولانزا با دوز بالا را دریافت کنند که حاوی چهار برابر آنتی ژن استاندارد تلقیح باشد. گتی ایماژ
  • در برخی مناطق کمبود واکسن آنفلوانزا با دوز بالاتر به افراد بالای 65 سال گزارش شده است.
  • بیماری آنفولانزا در حال حاضر در برخی از مناطق کشور، به ویژه مناطق جنوبی و جنوب شرقی خود را نشان می دهد.
  • تولیدکنندگان به مقامات بهداشتی گفته‌اند که تحویل واکسن معمولی آنفولانزا علیرغم تأخیر در سپتامبر برای تعدیل فرمول طبق برنامه انجام می‌شود.

با شروع فصل آنفولانزا در سراسر ایالات متحده، برخی از افراد مسن برای دسترسی به واکسن آنفولانزا با دوز بالا که برای افراد بالای 65 سال طراحی شده است، مشکل دارند.

واکسن آنفولانزا با دوز بالا، به نام فلوزون با دوز بالا، مخصوصا برای افراد مسن ساخته شده است. این آنتی ژن چهار برابر بیشتر از واکسن استاندارد آنفولانزا است.

آنتی ژن به بدن کمک می کند تا در برابر ویروس آنفولانزا محافظت کند. در دوزهای بالاتر، به افراد بالای 65 سال پاسخ ایمنی بهتر و محافظت بیشتری در برابر آنفولانزا می دهد.

دکتر ویلیام شافنر، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشکده پزشکی دانشگاه واندربیلت در تنسی، می‌گوید کمبودها در این مرحله گسترده نیست.

“در حال حاضر به نظر می رسد کمبودهای نقطه ای است، هنوز کمبود عمومی نیست. شهروندان سالخورده اکنون در مورد مزایای واکسن با دوز بالا یا واکسن کمکی بیشتر آموزش می بینند و همانطور که آنها به دنبال آن هستند، برخی از پزشکان و داروخانه ها تمام می شوند. اما آنها برای یافتن آن باید به داروخانه دیگری بروند.

افراد بالای 65 سال در معرض خطر بیشتری برای عوارض جدی ناشی از آنفولانزا هستند. کارشناسان می گویند اگر یک فرد مسن هنوز واکسینه نشده است، باید در اسرع وقت این واکسن را انجام دهد.

اگر یک سالمند نتواند واکسن با دوز بالا را پیدا کند، باید واکسن معمولی را هم‌اکنون مصرف کند. دکتر استفان مورس، متخصص آنفولانزا و بیماری‌های عفونی در دانشگاه کلمبیا در نیویورک، به Healthline گفت: «اجازه ندهید کامل دشمن خوبی باشد،» به قول قدیمی‌ها.

او گفت: «ما می دانیم که سیستم ایمنی معمولاً در افراد مسن به اندازه بزرگسالان جوان به شدت پاسخ نمی دهد، بنابراین آنها اغلب با عفونت نیز مبارزه نمی کنند.

مورس خاطرنشان می کند که افراد مسن ممکن است بیشتر به سایر بیماری های پزشکی مبتلا شوند که می تواند ابتلا به آنفولانزا را آسان تر کند یا علائم آنفولانزا را قوی تر کند.

مورس گفت: «سالمندانی که در خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنند یا هر جا که تراکم افراد سالمند زیاد باشد، بیشتر در معرض خطر هستند.

سالمندان و افرادی که از آنها مراقبت می کنند باید واکسن آنفولانزا را در اوایل فصل دریافت کنند. آنها باید مراقب عفونت های تنفسی باشند و اگر بیماری بدتر از آنفولانزای معمولی شد یا شروع به بدتر شدن ناگهانی کرد، تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند.

در اکثر فصول آنفولانزا، افراد 65 ساله و بالاتر بیشترین بار بیماری را تجربه می کنند. در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) تخمین می زند که 70 تا 85 درصد از مرگ و میرهای مرتبط با آنفولانزا در سالمندان و همچنین 50 تا 70 درصد از بستری شدن در بیمارستان به دلیل آنفولانزا رخ می دهد.

آنفولانزا در حال حاضر برخی مناطق را درگیر کرده است

تاکنون موارد پراکنده آنفلوانزا در سراسر ایالات متحده وجود داشته است.

بخش‌های جنوبی و جنوب شرقی کشور شاهد افزایش فعالیت آنفلوآنزا بوده‌اند، به طوری که پورتوریکو و لوئیزیانا تجربه کرده‌اند. سطوح بالا از بیماری شبه آنفولانزا در این فصل نیز مرگ دو کودک به CDC گزارش شده است.

شافنر هفته گذشته در جلسه ای درباره آنفولانزا در CDC شرکت کرد. او می گوید که مقامات به دقت برخی از الگوهای غیرعادی را که تاکنون در این فصل دیده شده است دنبال می کنند.

در حال حاضر یک الگوی غیر معمول وجود دارد که ظاهر شده است. سویه‌های آنفلوانزای B معمولاً در اواخر فصل برجسته می‌شوند، اما در بخش جنوب شرقی کشور، این سویه‌ها در اوایل مشخص می‌شوند. هیچ کس قبلاً آن را ندیده بود و همه سر خود را می خارند.» او گفت.

تحویل طبق برنامه

در ماه سپتامبر، مقامات اعلام کردند که 70 میلیون دوز واکسن آنفولانزا به تعویق افتاده است تا بتوان آنها را برای مطابقت با گونه های امسال مجددا کالیبره کرد.

با این حال، سازندگان این واکسن به مقامات بهداشتی گفته اند که اکنون تحویل طبق برنامه انجام می شود.

شافنر گفت: «تولیدکنندگان به ما اطمینان داده‌اند که برنامه تحویل آنها در حال حاضر طبق برنامه یا حتی بهتر از چند سال گذشته است.

واکسن‌ها توسط تولیدکنندگان خصوصی ساخته می‌شوند که تخمین می‌زنند برای فصل آنفولانزای 2019 تا 2020، 162 تا 169 میلیون دوز واکسن آنفولانزا در دسترس عموم باشد.

در دهه گذشته، کارشناسان می گویند که عرضه کافی واکسن با کمبود کمی وجود داشته است. کارشناسان بهداشت با تولیدکنندگان کار می کنند تا مطمئن شوند که به اندازه کافی در سراسر کشور موجود است.

جفری کلاوسنر، MD، MPH، استاد پزشکی و بهداشت عمومی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، به Healthline گفت: «مقامات بهداشتی با تولیدکنندگان واکسن برای نظارت بر دفعات استفاده از واکسن آنفولانزا بر اساس زمان و مکان همکاری می‌کنند.

«تولیدکنندگان می‌توانند ببینند که کجا واکسن با تقاضای بالا و عرضه کم است. در صورت کمبود، مقامات بهداشتی می توانند توصیه هایی را برای گروه های پرخطر مانند کودکان خردسال، افراد مبتلا به بیماری های مزمن و افراد بالای 65 سال در اولویت قرار دهند.

همین الان واکسن بزن

در حالت ایده‌آل، واکسیناسیون باید قبل از پایان اکتبر انجام شود، اما مقامات بهداشتی همچنان از کسانی که هنوز واکسینه نشده‌اند می‌خواهند هر چه زودتر واکسن خود را دریافت کنند.

شافنر گفت: “اگر واکسن آنفولانزا را دریافت نکرده اید، به زودی آن را دریافت کنید، زیرا ما واقعاً پیش بینی می کنیم که آنفولانزا در ماه نوامبر به طور قابل توجهی فعال تر شود.”

وی افزود: “توسعه حفاظت از 10 روز تا 2 هفته طول می کشد، بنابراین اکنون زمان آن است که واکسینه شوید اگر این کار را انجام نداده اید.”

5 نکته برای درمان سریعتر آنفولانزا