کارشناسان می گویند داروهای ضد احتقان ملایمی که برای سرماخوردگی فراهم می کنند ارزش عوارض جانبی را ندارند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
برخی از کارشناسان می گویند به کودکان زیر 6 سال نباید داروهای ضد احتقان داده شود. گتی ایماژ

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد داروهای ضداحتقان که برای درمان علائم سرماخوردگی استفاده می‌شوند تا حد زیادی بی‌اثر هستند و باید از مصرف آن‌ها اجتناب شود.

محققان می گویند که تسکین جزئی که توسط داروهای ضد احتقان ارائه می شود، بیشتر از خطرات و عوارض جانبی مرتبط با این داروها است.

محققان می گویند این به ویژه برای کودکان صادق است مطالعه منتشر شده در مجله BMJ.

داروهای ضد احتقان و داروهای ترکیبی که شامل ضد احتقان‌ها می‌شوند می‌توانند باعث خواب‌آلودگی، ناراحتی معده، سردرد، بی‌خوابی و – در صورت تجویز به کودکان زیر ۲ سال – عوارض جدی مانند تشنج و ضربان قلب سریع شوند.

محققان این مطالعه به سرپرستی دکتر میک ون دریل، رئیس واحد بالینی مراقبت های اولیه در دانشگاه کوئینزلند استرالیا، به والدین توصیه می کنند که از دادن داروهای ضداحتقان به کودکان زیر 6 سال خودداری کنند و توصیه می کنند هنگام تجویز این داروها به کودکان زیر 12 سال احتیاط کنند.

ون دریل گفت: “بیشتر کشورها، مانند ایالات متحده و استرالیا… توصیه می کنند که در کودکان 6 تا 11 ساله، ضد احتقان ها فقط در صورت توصیه پزشک استفاده شود.” “کودکان بزرگتر (12 به بالا) در مطالعات با بزرگسالان گنجانده شده اند و به طور جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار نگرفته اند، بنابراین آنها به عنوان بزرگسالان برای این محصولات در نظر گرفته می شوند.”

دکتر لئونارد ریوز، پزشک خانواده شاغل در رم، جورجیا، و دانشیار دانشکده پزشکی جورجیا، یک قدم فراتر می رود.

این پزشک خانواده به Healthline گفت: «زیر 12 سال، من اصلاً آن را توصیه نمی کنم.

ون دریل خاطرنشان کرد: ما واقعاً نمی دانیم که چرا این داروها در کودکان کار نمی کنند. ما فقط چند مطالعه کوچک روی کودکان داریم. اما از سوی دیگر، با توجه به اینکه تأثیر آن در بزرگسالان کم است، انتظار نداریم که مطالعات بزرگتر در کودکان نتیجه‌گیری را تغییر دهد.»

چگونه سرماخوردگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد

سرماخوردگی یک عفونت ویروسی است که معمولاً رینوویروس را درگیر می کند.

ریوز می گوید: علائم معمولی مانند آبریزش بینی، احتقان و تب در واقع پاسخ ایمنی بدن به عفونت هستند و توسط خود ویروس ایجاد نمی شوند.

ون دریل توضیح داد: «زمانی که سرما می‌خورید، بدن شما سعی می‌کند با ویروس‌هایی که وارد بدن می‌شوند، معمولاً بینی و راه‌های هوایی فوقانی، مبارزه کند. این پاسخ التهابی باعث می‌شود که غشای بینی و رگ‌های خونی در بینی متورم شده و ترشح ایجاد کنند.»

ریوز می افزاید، ایده این است که ویروس را با مخاطی احاطه کنیم که می توان آن را دفع کرد.

تب روشی است که بدن برای افزایش دما تا حدی که ویروس در تکثیر مشکل بیشتری داشته باشد، می باشد.

ریوز می گوید در حالی که مصرف داروهای ضد درد برای کاهش سردردهای ناشی از سرماخوردگی یا تب بالا قابل قبول است، اما به طور کلی بهتر است که تب با ویروس مبارزه کند.

درمان های دیگر نیز بی اثر است

ون دریل و همکارانش مطالعاتی را انجام دادند که شامل طیف وسیعی از داروها و داروهای مردمی مورد استفاده برای درمان سرماخوردگی از جمله داروها، استنشاق بخار، اکیناسه، مالش بخار، روغن اکالیپتوس و افزایش مصرف مایعات بود.

بر اساس مطالعه اخیر، شواهد کمی مبنی بر موثر بودن هر کدام در درمان علائم سرماخوردگی یافت شد.

با این حال مشخص شد استامینوفن (تیلنول) و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل) و آسپرین باعث تسکین درد می شوند.

ون دریل و همکارانش نوشتند: «اگر والدین نگران راحتی فرزندشان هستند، می‌توان از شستشوی بینی یا قطره‌های نمکی با خیال راحت استفاده کرد.

برای کودکان خردسال، ریوز اسپری های نمکی را توصیه می کند. برای افراد مسن، او استفاده از یک گلدان نتی را برای شل کردن مخاط و از یک سرنگ لامپ قدیمی برای استخراج مخاط توصیه می کند.

ریوز می گوید: “این به هیچ چیز آسیب نمی رساند” و ممکن است کمک کند.

ریوز می‌گوید: اگر احتقان به قفسه سینه منتقل شود، خلط‌آورها می‌توانند به کودکان در سرفه کردن مخاط اضافی کمک کنند، که می‌تواند برخی علائم را نیز تسکین دهد.

ون دریل گفت: علیرغم برچسب های هشدار دهنده روی داروهای ضد احتقان، “والدین ممکن است ندانند که این داروها – به ویژه ضد احتقان ها و محصولات ترکیبی با داروهای ضد احتقان – می توانند برای کودکان خردسال مضر باشند.”

او خاطرنشان می کند که والدین ممکن است به طور خاص در مورد ایمنی داروهای بدون نسخه دچار احساس امنیت کاذب شوند.

ون دریل افزود: “دادن بیش از دوز توصیه شده روزانه به کودک می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.”

به علاوه، ریوز گفت: “علائم سرماخوردگی موضعی هستند، پس چرا باید از داروهای سیستمیک مانند داروهای ضد احتقان استفاده کرد؟”

بیماری قدیمی با یک “درمان” ساده

در عوض، پزشکان و والدین باید به سادگی به کودکان بگویند که علائم سرماخوردگی در حالی که آزاردهنده است، طی چند روز به طور طبیعی از بین خواهند رفت.

بر اساس شواهد موجود در حال حاضر، اطمینان از اینکه علائم خود محدود شونده هستند بهترین چیزی است که می توانید به بیماران ارائه دهید، اگرچه استفاده کوتاه مدت از داروهای ضد احتقان در بزرگسالان می تواند تا حدودی از انسداد بینی تسکین دهد.

“سرماخوردگی برای همیشه بشریت را گرفتار کرده است و خواهد داشت. هیچ راهی برای پیشگیری از آن وجود ندارد و درمان آن سخت است.

“به قول قدیمی ها، اگر برای درمان سرماخوردگی کاری انجام ندهید، در عرض هفت روز از بین می رود. اگر سعی کنید آن را درمان کنید، یک هفته طول می کشد.» ریوز با خنده گفت.