تغذیه با شیر مادر بهترین مدل تغذیه ای برای رشد نوزادان است ، با توجه به اهمیت شیر ​​مادر برای نوزادان ، به ویژه در طول شش ماهگی زندگی اول (جایی که کودک منحصراً از شیر مادر تغذیه می شود) و مراقبت از مادر شیردهی در ماه رمضان بر تأثیر روزه بر کمیت و کیفیت شیر آنها باعث نگرانی از گرسنگی می شود.

در اینجا چند سوال متداول وجود دارد:

آیا می توانیم روزه بگیریم؟

به گفته کارشناسان ؛ روزه گرفتن برای مادری سالم که بچه سالم دارد اگر در طول کلاسهای بسون غذای سالم و مایعات کافی دریافت می کنید افطار تا سحر اشکالی ندارد.
اگر مادر یا نوزاد بیماری یا مشکل خاصی دارند ، باید با پزشک مشورت کنند تصمیمات خود را در مورد روزه بگیرید.
اگر مادر کم وزن است ، کم خونی ، کمبود کلسیم ، ضعف مداوم یا یک بیماری خاص (به ویژه دیابت) وجود دارد. نوزاد ضعیف و اضافه وزن یا بیمار وجود دارد؛ اگر مادر در دوران بارداری دچار کم خونی باشد و نوزادش بی حرکت باشد ، با ذخایر آهن کم ، ابتدا باید به فکر سلامتی خود و فرزندش باشد بهتر است روزه نگیریم. به خصوص در 6 ماه اول زندگی نوزاد وابستگی کامل به شیر مادر.
اگر رژیم مادر کامل و مناسب نباشد ، بدن مادر ذخیره می شود او خودش از آن برای تکمیل ترکیب شیر استفاده می کند ، می تواند باعث پوسیدگی دندان ، ریزش مو و پوکی استخوان در مادر و داخل می شود اگر این الگو ناقص باشد و مادر گرسنه باشد ، مادر قطعا صدمه می بیند.

** به طور خلاصه ، اگر مادر می تواند در طول روز بدون آسیب رساندن به سلامتی فقط مقدار مورد نیاز شیر کودک را تامین کنید ، ناشتا کافی نیست خیر مادران شیرده می توانند با تغذیه مناسب مایعات کافی دریافت کنند ،فعالیت بدنی را در طول روزه داری کاهش دهید و به جای آن تلاش کنید شما شبانه روز بین افطار و سحر به نوزاد خود شیر می دهید ، روزه می گیرید آنها راحت تر از خودشان می گذرند.

آیا کیفیت و حجم شیر تغییر می کند؟
نمی توان برای همه مادران نظر کلی داد ، زیرا این یک نوع سوال است تغذیه و میزان ذخیره فیزیکی مادر عودت داده می شود. تحقیق کردی درک اجزای اصلی شیر از طریق روزه چشم را به طور چشمگیری تغییر می دهد نمی گیرد.
تغییر حجم شیر از مادر به مادر دیگر متفاوت است ، اما معمولاً اندک است آنها حجم تولید شیر را کاهش می دهند. این امر در مورد غذا و مایعات نیز صدق می کند مصرف و فعالیت روزانه مادر برمی گردد.

آیا سن نوزاد اهمیت دارد؟

نوزاد فقط در سن 4 تا 6 ماهگی و بعد از آن از شیر مادر تغذیه می کند کم کم غذای اضافی دریافت می کند. توصیه اکثر متخصصان بله است هنگامی که کودک غذای اضافی دریافت نمی کند ، روزه نگیرید. زیرا امکان پذیر است او نمی تواند شیر مورد نیاز نوزاد را تأمین کند.
تصمیم گیری در مورد گرسنگی مادر در سن 6 تا 12 ماهگی وضعیت و رشد نوزاد بستگی به وضعیت مادر و حجم شیر دارد. اگر مادر باید وزن و رشد خوبی داشته باشد و خوب غذا بخورد ، مادر گرسنگی مشکلی ندارد.
از یک سال به بعد ، به عنوان بخش عمده ای از رژیم غذایی کودک ، غذا و شیر مادر کمتر از قبل ، با رژیم غذایی سالم و کافی که می توانید مصرف کنید سریع آسان.
به طور کلی ، مادران شیرده با تغذیه مناسب ، دریافت مایعات کافی ، فعالیت بدنی را در طول روز کاهش دهید و سعی کنید شب ها بجای روز بخوابید در فاصله افطار و سحر به نوزاد خود شیر دهید ، روزه گرفتن برای او آسان تر است.

آیا وزن نوزاد و مادر هنگام روزه داری مهم است؟

وزن نوزاد هنگام تولد و هنگام تصمیم مادر برای روزه گرفتن یک عامل م inثر در تصمیم گیری اگر وزن نوزاد کمتر از وزن مورد نظر است چه برای سن و چه برای منحنی رشد که سوءتغذیه را نشان می دهد ، این این مسئله باید به عنوان یک شاخص مهم در تصمیم گیری سریع تلقی شود در نظر گرفته شود. در چنین شرایطی ، حتی کودک سال دوم تغذیه است ، گرسنگی برای مادر خوب نیست. بعضی اوقات به عنوان یک خانم او می آید و می گوید بچه من 8 ماهه است و تازه شیر می دهد او هیچ غذایی نمی خورد و وضعیت نشان می دهد که کودک ضعیف و کوتاه قد است وزن ، در اینجا مادر لزوما گرسنگی نمی کشد یا ممکن است روزی را دوست داشته باشد در ضمن سریع. یا مثلاً اگر مادر ضعیف و سنگین استاو بسیار کوچک است و یک نوزاد 8 ماهه دارد ، باز هم توصیه می شود روزه بگیرید گریه نکن.

آیا ساعات روزه داری و فصلی که در آن ماه رمضان است؟ آیا مهم است؟

می توانید بله بگویید ؛ زیرا تابستان علاوه بر ساعات بیشتر گرسنه و تشنه می مانید ، گرما همچنین باعث تبخیر بیشتر آب بدن می شود او مادر می شود. بنابراین ، باید در ساعات بین افطار و سحر مراقب باشید نیازهای بدن خود را برآورده کنید ، در غیر این صورت نمی توانید شیر کافی برای نوزاد تهیه کنید شما نخواهید بود.
اکنون که ما در فصل بهار هستیم و شما حدود 3 ساعت ناشتا هستید ، اگر می خواهید روزه بگیرید ، حتما مایعات کافی بنوشید. بهترین و مهمترین این مایعات آب است. سعی کنید تشنگی خود را برای آب میوه برطرف کنید از قند خانگی و کم قند استفاده کنید. نوشیدنی های خنک را امتحان کنید نمونه هایی از انواع مختلف عرق (بیدمشک ، نسترانا و غیره) همراه با تخم مرغ شربت دار و ترشک غذاهایی بخورید که سرشار از نمک های مختلف هستند.

آخرین کلمه:

با پزشک خود مشورت کنید. اگر نمی توانید روزه بگیرید ، ناراحت نشوید زیرا خدا برای شما و نوزاد شما روزه می گیرد
ترجیح داده شده (آیات 183 و 184 سوره بقره). ناراحتی و استرس که برتون از عدم گرسنگی رنج می برد ، می تواند باعث ترشح شود شیر یا باعث بی اشتهایی می شود.

با آرزوی شادی و سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *