تغییرات کنکور 1402; فرصت یا تهدید؟به گزارش خبرنگار «ایمنا»، «کنکور» برای رسیدن به اهداف و پیشرفت جوانان بسیاری را تحت تأثیر قرار داد و در واقع سرنوشت و آینده جوانان را رقم می زند. این آزمون یکی از مهم ترین مراحل زندگی است و باعث شده است که بسیاری از ناشران و شرکت های سودجو از این بستر ایجاد شده سوء استفاده کنند.

امروز آزمون سراسری با مشکلاتی مواجه است و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای رفع این مشکلات تغییراتی از جمله افزایش تاثیر معدل و حذف دروس عمومی را تصویب کرده است که البته از دید دانش آموزان، دانشجویان است. و دانش آموزان کارشناسان می گویند این تغییرات مشکلات خاص خود را نیز به همراه دارد.

تغییرات در آزمون 1402 و مزایای آن

پس از نزدیک به یک سال کشمکش، سرانجام در 4 تیر 1401، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تغییرات کنکور شماره 1402 توسط رئیس جمهور به هیئت سنجش و پذیرش دانشجو و وزارت علوم ابلاغ شد. تحصیلات. آن را انجام دهد.

یکی از مهم ترین تغییرات در کنکور 1402 به بعد، تاثیر سوابق تحصیلی است. سوابق تحصیلی کنکور 1402 40% واضح و فقط سال دوازدهم، سوابق تحصیلی 1403 کنکور 50% واضح و فقط سال دوازدهم، سوابق تحصیلی 1404 کنکور 60% واضح و یازدهم و دوازدهم 60% سال تحصیلی 1405 برای دروس و کنکور برای سال های 10، 11 و 12 اعمال می شود.

تاکید بر آموزش مدرسه، تمرکز بر سایر جنبه های آموزشی و مهارت های زندگی و همچنین ایجاد فرصت برای مطالعه تشریحی، تفکر عمیق و پاسخگویی به سوالات در زمان کافی از جمله مزایای این بخش از مصوبه است. با این وجود، کنکور همچنان یکی از معیارهای پذیرش دانشجو است که در سال 1402 شصت درصد و در سال بعد حداقل چهل درصد را تحت تأثیر قرار می دهد.

استاندارد مناسبی برای قضاوت داوطلبان در کنکور وجود دارد

حمیدریزا دانشجوی ترم آخر دکتری یکی از دانشگاه های معتبر کشورمان است ایمنا درباره آزمون سراسری به خبرنگار گفت: امروز با تغییر نظام آموزشی و کتب درسی، کنکور بسیار سخت شده و رقابت بین دانش آموزان نیز افزایش یافته است.

وی می افزاید: امروزه کنکور به حدی رسیده است که تمامی رتبه های برتر این آزمون جزو نوابغ ایران محسوب می شود و بسیاری از آنها در دانشگاه های بین المللی دنیا مشغول به تحصیل هستند.

این دانش آموز خاطرنشان می کند: سطح کنکور به درصد مناسبی رسیده است اما مشکل فعلی پایین بودن سطح سواد دانش آموزان است. در واقع در سال های تحصیلی دانش آموزان با آرامش درس می خوانند و نمره می گیرند اما وقتی نوبت به کنکور می رسد آمادگی ندارند.

وی خاطرنشان می کند: در دو سال گذشته که بیشتر کلاس ها به صورت مجازی برگزار می شد، فقط دانش آموزان مدارس استثنایی می توانستند نمره مثبت بگیرند، درصد کمی از دانش آموزان.

حمیدریزو ادامه می دهد: متاسفانه مدارس ایران نمی توانند خود را با کنکور تطبیق دهند زیرا معلمان طبق کتاب تدریس می کنند و مشکل فعلی این است که کنکور با کتاب های درسی مطابقت ندارد، اگر دانش آموزی از کتاب درسی استفاده نکند، از آن استفاده نمی کند. نمره خوب بگیر

عدم پیچیدگی در دانشگاه های دولتی؛ مشکل در آزمون سراسری

وی درباره مشکلات آزمون سراسری می گوید: یکی از مشکلاتی که در این آزمون به چشم می خورد تقاضای بالای داوطلبان برای پذیرش در موسسات آموزش عالی دولتی است. در واقع، دانشگاه های دولتی با جایگاه بین المللی خوب ممکن است به متقاضیان پاسخ ندهند.

این دانشجو می افزاید: در حال حاضر تعادلی بین داوطلبان و ظرفیت وجود ندارد، از سوی دیگر دانشگاه ها نمی توانند ظرفیت سازی کنند. البته با تفکیک رشته ها در کنکور کارشناسی ارشد و کاهش متقاضیان می توان این مشکل را حل کرد اما اکنون کنکور کارشناسی معضل شده است.

وی خاطرنشان می کند: یکی دیگر از مشکلات کنکور وجود مشاورانی است که سواد کافی ندارند. در واقع، برخی از نامزدهای دیگر پس از داشتن یک شغل خوب بدون داشتن دانشی در این زمینه، به مربیگری می پردازند.

حمیدریزو خاطرنشان می کند: مشاوران باید با توجه به شرایط داوطلب برنامه ریزی مناسب را انجام دهند، زیرا فردی که در کنکور نمره خوبی می گیرد ممکن است چندین ساعت در روز درس خوانده باشد و همه نمی توانند این کار را انجام دهند.

وی در این خصوص ادامه می دهد: داوطلبان باید در این زمینه عاقلانه تصمیم بگیرند چرا که داشتن یک مشاور خوب در دوره قبل از کنکور بسیار مهم است.

این دانش آموز می افزاید: نکته مهم این است که کنکور باید سخت باشد زیرا رقابت زیادی بین داوطلبان وجود دارد و رشته هایی مانند پزشکی تنها می توانند رتبه های برتر را قبول کنند، بنابراین کالیبر داوطلب در کنکور است. مشخص شده و با توجه به شاخص، داوطلب باید در رشته مورد علاقه خود در کنکور تحصیل کند.

تغییراتی که در کنکور ایجاد شد، شرایط را دشوارتر کرد

امین یکی از دانش آموزان سال دوازدهم ایمنا در خصوص آزمون سراسری به خبرنگار گفت: کنکور در گذشته مشکلات زیادی را برای داوطلبان ایجاد می کرد که یکی از آنها نبود فرصت شغلی بود.

وی می افزاید: در واقع داوطلبان تنها یک بار می توانستند در کنکور حاضر شوند و این امر باعث می شود که دانش آموزان در آزمون پاک شوند. البته احتمال شرکت مجدد داوطلب در سال بعد وجود داشت اما انگیزه داوطلب کاهش می یافت.

این دانشجوی دوم ادامه می دهد: تغییرات اخیر در آزمون 1402 از جمله حذف دروس عمومی و افزایش شرط معدل نیز مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی توضیح می دهد: زمانی که دروس عمومی از کنکور حذف می شوند داوطلبان دچار سردرگمی می شوند زیرا در مدرسه برای کسب نمره معدل نیاز به مطالعه این دروس دارند اما برای کسب رتبه خوب در کنکور باید مطالعه کنند. دوره های تخصصی خوبه

امین خاطرنشان می کند: به دلیل همین موضوع نسبت دروس تخصصی در کنکور افزایش می یابد و درصد قبولی داوطلبان عملا کاهش می یابد.

قوانین ناگهانی و نگرانی دانش آموزان

علی دانشجوی یکی از دانشگاه های معتبر کشور است ایمنا در گفت و گو با خبرنگار ایمنا درباره تغییرات ایجاد شده در کنکور شماره 1402 گفت: هر ساله طرح های متعددی برای تغییر کنکور مطرح می شود که برخی از آنها تصویب و تبدیل به قانون می شود و این موضوع باعث سردرگمی داوطلبان می شود. . .

وی با انتقاد از اعمال ناگهانی قانون بر تاثیر معدل در کنکور ادامه می دهد: این تغییرات روحیه، برنامه و حتی ذهنیت داوطلبان را تحت تاثیر قرار می دهد، زیرا عملکرد داوطلب در کنکور تنها عامل موفقیت است. مطالعه دروس نیست بلکه ذهنیت و برنامه ریزی برای کسب نتیجه در این آزمون موثر است و خیر.اطمینان از قوانین کنکور در کشور تا حدودی داوطلبان را آزار می دهد.

این دانش آموز در خصوص حذف برخی از دروس از کنکور می گوید: این دروس نباید به یکباره حذف شوند و به تدریج اتفاق می افتد که تصمیم خوبی به نظر می رسد زیرا برخلاف نظر برخی دروس عمومی در افزایش رتبه داوطلب موثر است. اما من با این موافق نیستم زیرا چند سال سوالات دروس عمومی بسیار سخت بود و این دسته از سوالات تاثیری در افزایش رتبه نداشتند.

گامی موثر در از دست دادن دروس رایج

وی کاهش تاثیر دروس عمومی در کنکور را نتیجه تمرکز داوطلبان بر دروس تخصصی دانست و خاطرنشان کرد: این قانون داوطلبان را مجبور می کند در صورت داشتن دروس عمومی و تاثیر ورودی آنها، وقت خود را صرف مطالعه دروس تخصصی کنند. امتحانات کمتر در طول زمان داوطلبان می توانند آنها را همراه با دوره های ویژه برای ایجاد تنوع مطالعه کنند.

این دانشجو اجرای قانون حذف دروس عمومی را مستلزم توجه و مراقبت ویژه می داند و می گوید: این قانون باید به گونه ای اجرا شود که به داوطلب تعصبی وارد نشود. کنکور قرار است دو بار در سال برگزار شود که فضای خوبی را ایجاد می کند چرا که بارها شاهد بودیم که داوطلبان کنکور یک سال برای موفقیت در کنکور زحمت کشیده اند اما یکی دو هفته مانده به آزمون سراسری. قبل از آن یکی از نزدیکان آنها ضرر می کند یا اتفاقی برای آنها می افتد.

تغییرات رقابتی بازار کلاس های خصوصی را تقویت می کند

سعید کوانتی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامهرمز ایمنا درباره تغییرات کنکور شماره 1402 به خبرنگار گفت: کنکور همیشه برای دانش آموزانی که تصمیم به ارتقای دانش خود دارند استرس، ترس و نیرو و امید به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه کنکور برای متقاضیان استرس زا و استرس زا است، ادامه می دهد: از جمله نکات مثبت کنکور «نحوه برگزاری» است که برای همه داوطلبان و در سراسر کشور به صورت یکسان برگزار می شود. یک روز معین و همه به یک شکل اندازه گیری شدند.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامهرمز می گوید: کنکور 1̱4̱0̱2̱ باید در دو مرحله شامل تاثیر سوابق تحصیلی انجام شود و 60 درصد معدل دانشجو برای پذیرش در دانشگاه در نظر گرفته شود. این تغییرات در امتحانات ورودی مطمئناً بازار کلاس های تقویتی، مدارس خصوصی و مدارس انتفاعی را بیش از هر زمان دیگری گرم می کند، در حالی که مدارسی با معدل آسان تر برای دانش آموزان در نظر گرفته می شوند. بنابراین، من معتقدم که تقلب گسترده تر و به روش های مختلف وجود خواهد داشت.

کوانتی می‌گوید: «حتی این کلاهبرداری‌ها نیز روز به روز رایج‌تر می‌شوند و اگر درصد کمی از داوطلبان تقلب را در نظر بگیریم، مشکل به درصد بالایی از دانش‌آموزان کشیده می‌شود».

وی بیان می کند: در این راستا عواملی چون انجام معاینات، سلامت عوامل و اطمینان اجرایی برای معاینات نهایی و سلامت در حین انجام این معاینات مطرح خواهد شد. در حال حاضر برای کنکوری که در یک روز برگزار می شود با مشکلات زیادی مواجه هستیم به طوری که تا یک ماه دیگر شاهد مشکلات بیشتری برای امتحانات نهایی خواهیم بود.

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد رامهرمز یادآور می شود: نحوه تصحیح اوراق امتحانی در مرحله بعد مهم است. باید در نظر داشت که ممکن است سوگیری ها و تداخل هایی در نمره گذاری اوراق امتحانی وجود داشته باشد که ممکن است باعث تغییر نمرات شود و ترجیحات تصحیح کنندگان مشکلاتی را ایجاد کند. در نهایت این اقدامات می تواند در افزایش یا کاهش معدل دانش آموزان موثر باشد.

حذف دروس عمومی در کنکور دارای نکات منفی است

وی با اشاره به اینکه هیچ ضرایبی برای دروس در امتحانات نهایی وجود ندارد و همه دروس به یک اندازه اهمیت دارند، می افزاید: فرض کنید دروسی مانند ریاضی و تاریخ در بالا بردن معدل شما به یک اندازه اهمیت دارند. من فکر می کنم حذف رشته های مشترک می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. نکته مثبت این است که دانش آموزان روی دروس کمتری تمرکز می کنند و تلاش کمتری برای آنها صرف می کنند، اما نمی دانیم در ادامه دروس عمومی چه اتفاقی می افتد، زیرا اگر درسی روی کنکور دانش آموزان تأثیری نداشته باشد، قطعاً ترک خواهند کرد. و کمتر بهش اهمیت بدیم..