اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است نشانگر زیستی وجود داشته باشد که ممکن است درمان مناسب را مشخص کند.

در پینترست به اشتراک بگذارید
لنا دانهام در مورد دشواری درمان اندومتریوز خود در شبکه های اجتماعی نوشته است. گتی ایماژ
آندومتریوز می تواند برای بسیاری از زنان آنقدر دردناک باشد که تحت عمل جراحی از جمله هیسترکتومی (برداشتن رحم). رحم) یا اوفورکتومی (برداشتن تخمدان) در جستجوی تسکین.

شرایطی که در آن پوشش رحم در سایر قسمت های بدن رشد می کند، می تواند بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار دهد. حتی زنان جوانی که سالم به نظر می رسند.

هفته گذشته، لنا دانهام، بازیگر و خالق سریال های HBO «دختران» و «کمپینگ»، اعلام کرد که تخمدان چپ خود را به امید پایان دادن به درد مزمنی که از آندومتریوز تجربه می کند، برداشته است.

مانند بسیاری از زنانی که با اندومتریوز زندگی می کنند، دانهام سال ها به دنبال یک درمان موثر برای مدیریت درد ناشی از آندومتریوز خود بوده است.

در اوایل سال جاری، این زن 32 ساله برای کمک به کاهش برخی از علائم آندومتر، هیسترکتومی انجام داد. اما درد دوباره تشدید شد و دانهام را به اتاق عمل بازگرداند.

دانهام به سختی تنها است. در باره 6 تا 10 درصد زنان مبتلا به اندومتریوز هستند. اما بسیاری از زنان برای یافتن درمان مناسب، از داروهای ضدالتهاب گرفته تا درمان هورمونی و به طور بالقوه حتی جراحی، در تلاش هستند.

ممکن است سالها یا بیشتر طول بکشد تا درمانی را پیدا کنید که تسکین دهنده باشد.

اما اکنون، تحقیقات جدید ممکن است شیوه درمان آندومتریوز را برای پزشکان تغییر دهد و امکان رویکرد دقیق‌تر و هدفمندتر را فراهم کند.

گیرنده های پروژسترون می توانند به تعیین پاسخ به درمان کمک کنند

با توجه به مطالعه جدیدی که در مجله کلینیکال غدد درون ریز و متابولیسم منتشر شده است، نشانگرهای زیستی می توانند به تعیین بهترین دارویی که هر بیمار به آن پاسخ می دهد کمک کند و امکان رویکرد شخصی تر برای مدیریت اندومتریوز را فراهم کند.

در مطالعه کوهورت گذشته نگر، محققان دانشکده پزشکی ییل 52 زن مبتلا به اندومتریوز را مورد مطالعه قرار دادند. این تیم نمونه‌های ضایعه را از آنها تجزیه و تحلیل کردند و ایمونوهیستوشیمی – که شامل رنگ‌آمیزی گیرنده‌های پروژسترون است – انجام دادند تا سطح پروژسترون آنها پایین، متوسط ​​یا زیاد باشد.

محققان دریافتند که سطوح گیرنده پروژسترون به شدت با پاسخ بدن به درمان مبتنی بر پروژسترون مرتبط است.

یافته‌ها نشان می‌دهند که دانستن وضعیت گیرنده می‌تواند برای تنظیم رژیم‌های مبتنی بر هورمون پس از جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه بر این، درک اینکه چگونه بیمار به درمان‌های مبتنی بر پروژسترون پاسخ می‌دهد، می‌تواند احتمال عود مجدد بیماری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، همراه با نیاز به جراحی‌های متعدد.

اندومتریوز می تواند عوارض زیادی بر بدن وارد کند

هنگامی که بافت آندومتر – به نام پوشش رحم – مانند آندومتریوز در خارج از رحم رشد می کند، بافت ملتهب می شود. بسیاری از زنان دوره های دردناک، ناباروری، مقاربت دردناک و درد مزمن لگن را تجربه می کنند.

عوارض ادراری، مانند فوریت یا تکرر ادرار، همراه با مشکلات گوارشی مانند یبوست، اسهال و نفخ نیز از مسائل رایج هستند.

علائم در هر فردی متفاوت است. کارشناسان بهداشت می گویند بسیاری از این علائم برای سال ها ناشناخته می مانند.

متأسفانه، اندومتریوز اغلب به اندازه کافی زود تشخیص داده نمی شود. دکتر لیزا واله، متخصص زنان و زایمان در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، گفت: تشخیص آندومتریوز از زمانی که اولین علائم را تجربه می کنند، تقریباً 10 سال طول می کشد.

این وضعیت هیچ علت شناخته شده ای ندارد. طبق تخمین کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، این بیماری تقریباً یک نفر از هر 10 زن آمریکایی در سن باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

پروژسترون از گسترش اندومتریوز جلوگیری می کند

اگر زنان به داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل) برای درد آندومتریوز پاسخ ندهند، درمان هورمونی خط بعدی درمان این بیماری است.

به دو صورت می آید. یکی سطح استروژن را کاهش می دهد و از رشد ضایعات جلوگیری می کند. دیگری، مانند بسیاری از قرص های ضد بارداری، حاوی پروژستین است، هورمونی که ضایعات را سرکوب می کند.

اندومتریوز یک بیماری وابسته به استروژن در نظر گرفته می شود [and] پروژسترون دارای اثرات ضد تکثیری در پوشش داخلی رحم است.

به گفته واله، استروژن به عنوان یک “کود” برای اندومتریوز عمل می‌کند و به آن اجازه رشد و تکثیر می‌دهد، در حالی که پروژسترون مانند یک ماشین چمن‌زنی عمل می‌کند و از گسترش و تکثیر این بیماری جلوگیری می‌کند.

با این حال، از آنجایی که زنان مبتلا به آندومتریوز دارای سطوح مختلف گیرنده پروژسترون هستند، همه افراد به درمان های هورمونی متفاوت پاسخ می دهند.

در واقع، بسیاری از زنان قبل از یافتن درمانی موثر، تا شش هفته را صرف آزمایش درمان های هورمونی می کنند.

سطح گیرنده پروژسترون می تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی استفاده شود

گیرنده های پروژسترون برای انجام وظایف پروژسترون ضروری هستند. اگر گیرنده های کمی وجود داشته باشد، پروژسترون نمی تواند به چیزی متصل شود و کار خود را انجام دهد.

دانستن اینکه آیا یک زن دارای سطوح گیرنده پروژسترون پایین، متوسط ​​یا بالا است می‌تواند روش درمان آندومتریوز را به شدت بهبود بخشد.

به عنوان مثال، اگر زنی سطح گیرنده پروژسترون پایینی داشته باشد، احتمالاً برای او یک درمان هورمونی تجویز می شود که سطح استروژن را کاهش می دهد. اگر سطح گیرنده پروژسترون متوسط ​​یا بالا داشته باشد، پروژسترون درمانی انجام می شود.

دکتر جراردو بوستیلو، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی Memorial Care Orange Coast در Fountain Valley، کالیفرنیا، گفت: “این مطالعه امیدی را ایجاد می کند که با ارزیابی وضعیت گیرنده پروژسترون در بافت اندومتریوز، موثرترین درمان هورمونی را می توان به هر بیمار ارائه داد.” ، گفت.

وی افزود: «البته، به دست آوردن بافت به طور کلی نیاز به نوعی روش جراحی دارد، با این حال، این مطالعه در درمان پس از جراحی آندومتریوز بیشترین اهمیت را دارد.»

بنابراین، در حالی که هنوز جراحی برای ارزیابی سطوح گیرنده پروژسترون مورد نیاز است، این اطلاعات جدید می تواند به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که بیماران مبتلا به اندومتریوز به کدام درمان بهتر پاسخ خواهند داد.

بنابراین، امیدواریم که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بتوانند به درد مکرر و مزمنی که بسیاری را رنج می دهد پایان دهند.

خط پایین

اندومتریوز، جایی که پوشش رحم در سایر قسمت های بدن رشد می کند، بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی زنان جوانی که سالم به نظر می رسند.

اکنون محققان دریافته اند که سطوح گیرنده پروژسترون به شدت با پاسخ بدن به درمان مبتنی بر پروژسترون مرتبط است. این ممکن است به پزشکان کمک کند تا درمان مناسب برای بیماران را زودتر مشخص کنند.