جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و لوله فالوپ معده) چه عوارضی دارد؟

جراحی کاهش وزن ممکن است راه حل مناسبی برای افرادی نباشد که سعی در کاهش وزن دارند. تکنیک بای پس معده یا اسلیو معده را کوچکتر می کند. انقباض معده باعث می شود فرد زودتر احساس کند و میل کمتری به خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون در نظر گرفتن ملاحظات بسیار دقیق انجام شود ، بنابراین هنگام انجام عمل ، فرد باید درک روشنی از آنچه اتفاق می افتد ، مانند خطرات پیش رو داشته باشد. همچنین باید در نظر داشت که تغییرات طولانی مدت در شیوه زندگی و عادات غذایی باید پس از جراحی ایجاد شود. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندام ایده آل وجود دارد که عوارض و محدودیت های جراحی کاهش وزن را ندارد.

کاهش وزن در افرادی با وزن بیش از 100 کیلوگرم یا با شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بیشتر و همچنین افرادی که در استفاده از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی موفق هستند ، محقق می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا عمل برای شما مناسب است یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که پس از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید. همه گزینه های موجود را با خود و پزشک خود بررسی نکنید.

انواع عملیات کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روشهای کاهش وزن شامل موارد زیر است:

جراحی حلقه معده

جراحی حلقه معده

در حال حاضر ، نوار معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی شخص غذا می خورد ، این غذا وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه مری است. از آنجا که این قسمت از اندازه قبلی معده کوچکتر است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. بعد از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی تا پایین حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده طوری طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از عمل تنظیم کرد تا میزان غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع عملیات خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات ممکن است لغزش حلقه معده رخ دهد و ممکن است فرسایش یابد و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در عمل جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه کوچک (تکه) در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس بخشی از روده کوچک فوقانی به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به جذب و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری از غذای مصرفی جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک جدید ایجاد شده کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد را کاهش می دهد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه کوچکتر از معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. با این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی تری بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. آستین شکم از نظر میزان کاهش وزن که ممکن است فرد پس از جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

داخل بادکنک

داخل بادکنک

یک تلسکوپ ویژه که آندوسکوپ نامیده می شود از طریق دهان و در نهایت به معده وارد مری می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار زودتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد ، زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

ناهنجاری بیلیوپانکراس

ناهنجاری بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود.در این روش ، بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. در همان زمان ، مجاری صفراوی و مجرای لوزالمعده (معمولاً تخلیه صفرا و آنزیمهای لوزالمعده در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شود. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث ایجاد نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. ناهنجاری بیوپانکراس یک عمل پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های غذایی بیمار پس از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای تغذیه و ورزش بسیار مهم است. بعد از عمل ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات سختی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت تر بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تحت نظر پزشک تا آخر عمر مکمل های خاصی را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن بسته به سن ، جنسیت و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، برای برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات رایج در ارتباط با هر نوع جراحی کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، احتمال ایجاد لخته خون در ریه های شما (آمبولی ریه) یا در وریدهای شما (ترومبوز ورید عمقی) پس از جراحی اندک است و پزشک اغلب برای تسکین این خطر داروهایی تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است بعد از جراحی وزن خود را کاهش دهند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها و یا در محل زخم پوستی بعد از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی باقی می ماند که اصلاً آنقدرها هم جذاب نیست و لباس ها به خوبی به فرد نمی خورد. برای حل این مشکل می توان عملیات دیگری را انجام داد که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

بسته به نوع جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی های کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و بی خطر مانند لیپوماتیک، کرایولیپولیز، RF، تویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و ماندگاری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و پیوند مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *