دقیقاً ماری جوانا با مغز یک جوان چه می کند؟

در پینترست به اشتراک بگذارید
یک مطالعه جدید به چگونگی تأثیر حشیش، الکل و سایر مواد بر مغز نوجوانان پرداخت. گتی ایماژ

یک مطالعه جدید در مجله آمریکایی روانپزشکی نشان می دهد که شاهدانه ممکن است در واقع تأثیر منفی بیشتری بر رشد شناختی نوجوانان نسبت به الکل داشته باشد.

نتایج این مطالعه یک علامت هشدار برای نوجوانان است که به عنوان مثال، مصرف منظم ماری جوانا می تواند اثرات طولانی مدتی بر مغز آنها داشته باشد.

پاتریشیا کانرود، نویسنده اصلی و استاد روانپزشکی دانشگاه مونترال، به Healthline گفت: «این مطالعه در ابتدا برای ارزیابی تأثیر الکل بر رشد شناختی نوجوانان طراحی شد. «این سال‌ها پیش بود، مدتی طول کشید تا بودجه و راه‌اندازی شود. ده سال پیش، ما چیزهای زیادی در مورد الکل می‌دانستیم، اما در مورد شاهدانه بسیار کم. در سال‌های میانی، ما بیشتر از آنچه که می‌دانستیم، در مورد شاهدانه فهمیدیم.»

او گفت که انتظار داشت ببیند که الکل تأثیر منفی بر رشد شناختی دارد، اما دیدن اینکه حشیش چقدر بر شناخت جوانان تأثیر دارد شگفت‌انگیز بود.

مطالعه چه چیزی پیدا کرد؟

کانرود گفت که تیم او رویکرد “داده های بزرگ” را برای مطالعه در پیش گرفت. آنها 3826 نوجوان از کلاس هفتم را از 31 مدرسه در منطقه مونترال در طول چهار سال مورد بررسی قرار دادند. دانش‌آموزانی که شرکت کردند گزارش‌های سالانه‌ای را ارسال کردند که میزان مصرف الکل و ماری‌جوانا را نشان می‌داد. محققان همچنین به نوجوانان تست های شناختی دادند تا حافظه فعال، استدلال ادراکی، حافظه به خاطر آوردن و بازداری نوجوانان را بسنجند.

برای اطمینان از اینکه آنها صادقانه ترین پاسخ ها را از دانش آموزان دریافت کردند، این گزارش ها محرمانه بود. والدین و معلمان مجاز نیستند.

نویسندگان این مطالعه گزارش دادند که نوجوانانی که بیشتر از سایرین حشیش مصرف می‌کردند، تغییرات عملکرد شناختی داشتند که به نظر می‌رسید «مشخص‌تر از افرادی بود که برای الکل مشاهده شد».

کانرود گفت که نتایج باید یک داستان هشدار دهنده برای نوجوانان باشد زیرا آنها به مصرف ماری جوانا در سنین جوانی فکر می کنند.

او افزود: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که جوانان باید هر کاری که می‌توانند برای به تاخیر انداختن شروع مصرف حشیش خود انجام دهند، اگر نه به طور کامل از آن اجتناب کنند.» “من آن را توصیه نمی کنم؛ به وضوح خطرات سلامتی مرتبط با شاهدانه وجود دارد.

مطمئناً این اولین مطالعه ای نیست که به بررسی این موضوع می پردازد که حشیش چه کاری می تواند برای رشد شناختی انجام دهد. در ماه ژوئن، JAMA Psychiatry یک بررسی منتشر کرد که به 69 مطالعه گذشته در مورد مصرف حشیش در میان جوانان نگاه کرد. نویسندگان دریافتند که برخی از مطالعات گذشته ممکن است در واقع “میزان و تداوم نقایص شناختی” مرتبط با مصرف حشیش را اغراق کرده باشند. آنها در بررسی خود دریافتند که پرهیز از حشیش به مدت 72 ساعت یا بیشتر می تواند برخی از تأثیر منفی حشیش بر مغز یک فرد جوان را کاهش دهد.

این تحقیق جدید بزرگتر از بسیاری از این مطالعات قدیمی است. دانیل رامو، دکترا، دانشیار محل سکونت و روانشناس دارای مجوز در بخش روانپزشکی و مرکز جامع سرطان خانواده هلن دیلر در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو (UCSF)، به Healthline گفت که مقایسه مستقیم بین مصرف الکل و حشیش باعث این امر شده است. مطالعه منحصر به فرد او گفت که اکثر مطالعات از این نوع معمولا فقط به یک ماده نگاه می کنند.

رامو می‌گوید: «این مطالعه شواهد قوی‌تری ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد الکل و حشیش هر دو با تأثیر بر حافظه و عملکرد اجرایی بر مغز نوجوانان تأثیر می‌گذارند». با این حال، پیشنهاد شد که اگر مصرف حشیش در دوران نوجوانی ادامه یابد، تأثیرات آن بر عملکرد شناختی در طول زمان بیشتر خواهد بود و این تأثیر در میان کسانی که زودتر شروع به مصرف کرده‌اند قوی‌تر بود.»

راموس توضیح داد که نوجوانانی که زودتر شروع به استفاده از این مواد می کنند ممکن است با افزایش سن با عواقب بیشتری روبرو شوند.

رامو می‌گوید: «استفاده‌های اولیه که در دوران نوجوانی ادامه می‌یابد، با بار بیشتری بر توانایی نوجوانان برای پردازش اطلاعات جدید و «توقف و فکر کردن» در مواجهه با محرک‌های پیچیده مرتبط است. این اثرات حتی ممکن است بیشتر از اثرات الکل بر مغز نوجوان باشد.

او گفت که یافته های این مطالعه به ویژه به موقع است زیرا ماری جوانا بیشتر وارد جریان اصلی می شود.

رامو افزود: «در عصری که قوانین حشیش در حال آسان‌تر شدن هستند، پیام به نوجوانان همچنان باید این باشد که مصرف حشیش برای مغز نوجوان مضر است و برای اطمینان از رشد سالم مغز باید از مصرف آن اجتناب شود.»

افزایش محبوبیت گلدان

بر کسی پوشیده نیست که مصرف حشیش در بین نوجوانان محبوبیت بیشتری پیدا می کند. را گزارش موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA) برای نوجوانان ماری جوانا رایج ترین ماده غیرقانونی است که هم نوجوانان و هم بزرگسالان استفاده می کنند. آن مطالعه که سال گذشته منتشر شد نشان داد که حدود 45 درصد از دانش آموزان کلاس دوازدهم ایالات متحده در طول زندگی خود ماری جوانا مصرف کرده اند. این نشان داد که 5.9 درصد از این دانش آموزان روزانه ماری جوانا یا حشیش مصرف می کردند.

رامو گفت که هنوز باید بیشتر در مورد چگونگی تأثیر این مواد بر مغز درک شود. او گفت که الکل عمدتاً در هیپوکامپ به مغز ضربه می زند، بخشی که خاطرات جدید را تشکیل می دهد. مصرف کنندگان سنگین الکل کمتر احتمال دارد خاطرات جدیدی را ایجاد کنند، چیزی که در نوجوانان قوی تر از بزرگسالان است. او گفت که نشان داده شده است که شاهدانه بر این قسمت از مغز در نوجوانان بیشتر از بزرگسالان تأثیر می گذارد.

«یک تفاوت کلیدی بین ادبیات الکل و حشیش تا به امروز مربوط به زمانی است که اثرات آن روی مغز رخ می دهد. برخی از یافته‌های مربوط به اثرات شناختی مصرف حشیش تنها زمانی نشان داده شده‌اند که مصرف آن شروع شده و در نوجوانی شدید باشد.» “اثرات الکل بر روی مغز بدون توجه به اینکه مصرف آن در اوایل یا در بزرگسالی شروع می شود، ایجاد می شود.”

کانرود به نوبه خود گفت که انجام این نوع مطالعه با بزرگسالان بسیار جذاب و مهم است، اما اذعان داشت که انجام این کار دشوار خواهد بود.

یک مدل مدرسه به شما یک جامعه داخلی می دهد که می توانید آن را دنبال کنید و به طور مداوم برای مدت زمان مشخصی آن را دنبال کنید، و شناخت جوانان هنوز به طرز چشمگیری در سال های نوجوانی شکل می گیرد و شکل می گیرد. او گفت یکی دیگر از مکان های جالب توجه رشد نوزادان است. مصرف حشیش در زنان باردار چه تأثیری بر نوزادان آنها دارد؟

برای کانرود، او گفت که گام بعدی برای تحقیقاتش این است که ببینیم چگونه می‌توانیم پیش‌بینی کنیم چه کسی مصرف‌کننده احتمالی حشیش در این سن خواهد بود و سپس استراتژی‌های مداخله‌ای برای هشدار درباره خطرات احتمالی سلامتی برای این افراد ایجاد کنیم.

او افزود: «من می‌خواهم بررسی کنم که چگونه می‌توانیم به جوانان کمک کنیم تا شروع مصرف حشیش را به تعویق بیندازند و به کسانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به سلامت روان و آسیب‌های شناختی ناشی از مصرف حشیش هستند، نگاه کنیم.