دالاس (AP) – یک هیئت منصفه بزرگ فدرال روز پنجشنبه یک خلبان سابق بوئینگ را به اتهام فریب نیروهای نظارتی در مورد هواپیمای 737 مکس متهم کرد ، هواپیمایی که بعداً در دو تصادف مرگبار شرکت داشت.

کیفرخواست مارک آ. فورکنر را متهم می کند که به اداره هوانوردی فدرال اطلاعات نادرست و ناقص در مورد سیستم کنترل خودکار پرواز که در تصادفات نقش داشته و منجر به کشته شدن 346 نفر شده است ، داده است.

دادستان ها گفتند که به دلیل فریب فورکنر ، این سیستم در کتابچه های راهنمای خلبان یا مطالب آموزشی ذکر نشده است.

وکیل Forkner فوراً برای اظهار نظر پاسخ نداد. بوئینگ از اظهارنظر خودداری کرد.

فورکنر 49 ساله متهم به دو فقره کلاهبرداری مربوط به قطعات هواپیما در تجارت بین المللی و چهار فقره کلاهبرداری از طریق سیم بود. دادستان های فدرال گفتند انتظار می رود که او اولین جلسه خود را روز جمعه در دادگاه فورت ورث ، تگزاس برگزار کند. در صورت محکومیت در همه موارد ، ممکن است به 100 سال زندان محکوم شود.

این کیفرخواست متهم است که وی اطلاعات مربوط به سیستم کنترل پرواز را که به اشتباه فعال شده و بینی جت های مکس را که در سال 2018 در اندونزی و 2019 در اتیوپی سقوط کردند ، پایین انداخته است. خلبانان تلاش کردند تا کنترل خود را به دست آورند ، اما هر دوی این هواپیماها دقایقی پس از بلند شدن دچار حالت تهوع شدند.

فورکنر خلبان فنی اصلی بوئینگ در برنامه Max بود. دادستان ها گفتند که فورکنر در سال 2016 با تغییر مهمی در سیستم کنترل پرواز سیستم تقویت ویژگی های مانور آشنا شده است ، اما اطلاعات FAA را مخفی کرده است. این باعث شد که آژانس اشاره به MCAS را از یک گزارش فنی حذف کند و به نوبه خود ، در کتابچه های راهنمای خلبان نیامده است. بیشتر خلبانان تا قبل از اولین سقوط از MCAS اطلاع نداشتند.

دادستان ها پیشنهاد کردند که فورکنر قدرت سیستم را برای اجتناب از الزامی که خلبانان تحت بازآموزی گسترده و گران قیمت قرار می گیرند ، کاهش می دهد ، که هزینه های آموزش خطوط هوایی را افزایش می دهد. محققان کنگره پیشنهاد کردند که آموزش های اضافی 1 میلیون دلار به قیمت هر هواپیما اضافه می کند.

چاد میچام ، سرپرست دادگستری ایالات متحده در منطقه شمالی تگزاس ، می گوید: “در تلاش برای صرفه جویی در هزینه بوئینگ ، ظاهراً فورکنر اطلاعات حیاتی از نهادهای نظارتی را مخفی کرده است.” “انتخاب سنگین او برای گمراه کردن FAA مانع از توانایی آژانس برای محافظت از پرواز و خلبانان در بلاتکلیفی شد ، زیرا اطلاعاتی در مورد برخی از کنترل های پرواز 737 MAX نداشت.”

فورکنر در سال 2016 به یکی دیگر از کارکنان بوئینگ گفت که MCAS هنگامی که آن را در شبیه ساز پرواز آزمایش کرد “فوق العاده” بود و “بیداد می کرد” ، اما این را به FAA نگفت.

فورکنر در پیامی که در سال 2019 علنی شد ، نوشت: “بنابراین من اساساً به نهادهای نظارتی دروغ گفتم (ناآگاهانه).”

فورکنر که در حومه فورت ورث زندگی می کند ، پس از خروج از بوئینگ به خطوط هوایی ساوت وست پیوست ، اما حدود یک سال پیش این شرکت هواپیمایی را ترک کرد.

بوئینگ مستقر در شیکاگو با تسویه حساب 2.5 میلیارد دلاری موافقت کرد تا تحقیقات وزارت دادگستری درباره اقدامات این شرکت پایان یابد. در صورت رعایت شرایط توافقنامه ژانویه 2020 ، دولت موافقت کرد که اتهام جنایی توطئه علیه بوئینگ را پس از سه سال لغو کند. این توافق شامل 243.6 میلیون دلار جریمه ، تقریبا 1.8 میلیارد دلار برای خطوط هوایی که هواپیما را خریداری کرده اند و 500 میلیون دلار برای کمک مالی به غرامت خانواده های مسافران کشته شده است.

ده ها خانواده مسافر از بوئینگ در دادگاه فدرال شیکاگو شکایت می کنند.

تحقیقات تصادفات نقش MCAS را برجسته کرد اما به اشتباهات خطوط هوایی و خلبانان نیز اشاره کرد. هواپیماهای مکس بیش از یک سال و نیم در سراسر جهان متوقف شدند. FAA این هواپیما را برای پرواز مجدد در اواخر سال گذشته پس از تغییرات بوئینگ در MCAS تأیید کرد.

___

می توانید با دیوید کونیگ در www.twitter.com/airlinewriter تماس بگیریددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *