تحقیقاتی که به بررسی ارتباط بین تبخال و زوال عقل می پردازد می تواند به تولید داروهای ضد ویروسی جدید منجر شود.

در پینترست به اشتراک بگذارید
آزمایشات بالینی برای آزمایش داروهای مرتبط با تبخال بر روی افراد مبتلا به آلزایمر در حال برنامه ریزی است. گتی ایماژ

با انباشته شدن شواهد مبنی بر اینکه تبخال ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد، محققان شروع به حرکت به مرحله بعدی کرده اند:

کشف اینکه آیا داروهایی که با تبخال مبارزه می کنند ممکن است از زوال عقل جلوگیری کنند یا خیر.

چندین مطالعه از تایوان که در اوایل امسال منتشر شد، برای بسیاری از محققان، احتمال قوی ارتباط بین تبخال و زوال عقل را تقویت کرد.

این امکان را افزایش داد که روزی این ارتباط ثابت شود و درمان هایی در اطراف آن ایجاد شود.

محققان قبلاً در تلاش بوده اند تا این مراحل بعدی را دنبال کنند.

مقاله جدیدی که ماه گذشته منتشر شد، یافته های اخیر تایوان و جاهای دیگر را خلاصه کرد.

اما همچنین یک نقشه راه برای تحقیقات آینده به سمت توسعه یک داروی ضد ویروسی که ممکن است روزی به پیشگیری از زوال عقل کمک کند، ارائه کرد.

این پیشگیری در حال حاضر نوعی جام مقدس است. کارشناسان تخمین می زنند که بیش از 10 درصد از افراد بین 65 تا 74 سال و یک چهارم افراد بالای 85 سال به زوال عقل مبتلا هستند که آلزایمر شایع ترین نوع آن است.

و این اعداد در حال افزایش هستند.

در مقاله مروری جدید، نویسنده دکتر روث ایتزاکی، می نویسد که «حتی اگر اثرات [of a treatment] صرفاً تأخیر در شروع بیماری بود، این امر همچنان برای بیماران، مراقبان و اقتصاد بسیار مفید خواهد بود.»

آزمایشات بالینی

ایتزاکی، استاد علوم اعصاب در دانشگاه منچستر در انگلستان و از طرفداران قدیمی احتمال ارتباط تبخال و زوال عقل، به Healthline گفت که در حال حاضر در حال پیگیری بودجه برای انجام آزمایش‌های بالینی در بریتانیا بر روی داروهای ضد ویروسی است که می‌توانند علیه آلزایمر استفاده شوند.

یک آزمایش بالینی مشابه در حال حاضر در ایالات متحده در حال انجام است.

محققان به افراد مبتلا به آلزایمر که آزمایش آنها برای سویه های هرپس HSV-1 یا HSV-2 مثبت بوده است، داروی رایج ضد تبخال والاسیکلوویر را می دهند. این با نام تجاری Valtrex در دسترس است.

اساساً، آنها در تلاش هستند تا دارویی را که برای تبخال و آبله مرغان استفاده می‌شود، برای یک بیماری عصبی غیرقابل برگشت استفاده کنند.

اما ممکن است کار کند. فقط ممکن است کمی طول بکشد تا متوجه شوید.

ممکن است کار کند زیرا ارتباط بین این دو بیماری بسیار قوی به نظر می رسد، و شواهد زیادی وجود دارد که تبخال حتی ممکن است یکی از دلایل زوال عقل باشد.

ایتزاکی می‌گوید یک رابطه علی هنوز توسط تحقیقات فعلی ایجاد نشده است، اما “به شدت پیشنهاد شده است”.

مطالعات تایوانی نتیجه گیری که سویه های هرپس HSV-1، HSV-2، HHV-6A، HHV-6B و HHV-7 خطر ابتلا به زوال عقل را در شرکت کنندگان افزایش می دهد.

مطالعه دیگری در تایوان نشان داد که داروهای ضد تبخال از زوال عقل در 90 درصد شرکت کنندگان جلوگیری می کند.

چگونه ممکن است داروها کار کنند

در اینجا تصور می شود که درمان دارویی چگونه کار می کند.

تقریباً همه افراد حداقل یک نوع تبخال دارند.

این می تواند به صورت مواردی مانند آبله مرغان یا تبخال یا تبخال تناسلی ظاهر شود، اما پس از آن به خواب می رود – برای ماه ها، سال ها یا دهه ها.

اگر و زمانی که سویه بعداً دوباره بیدار شود، گاهی اوقات می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و شرایط متفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال، سویه ای که باعث آبله مرغان می شود، بعداً می تواند به صورت زونا ظاهر شود.

این امکان وجود دارد که برخی از این گونه‌ها دوباره بیدار شوند و در مغز ظاهر شوند و باعث ایجاد یا بدتر شدن زوال عقل شوند.

اما به دلیل آن خواب طولانی، اثبات این ارتباط یا علیت یک بازی انتظار است.

به عنوان مثال، انتظار نمی رود کارآزمایی بالینی Valtrex تا سال 2022 به نتیجه برسد.

Itzhaki واکسن HSV-1 را به عنوان یک گزینه حتی بهتر از یک درمان ضد ویروسی پیشنهاد می کند. با این حال، او خاطرنشان می‌کند که هنوز واکسنی وجود ندارد، و آزمایش واکسن «احتمالاً باید سال‌ها طول بکشد تا به نتیجه برسد».

بنابراین، حداقل برای مدتی این احتمال وجود خواهد داشت که شواهد فعلی یک اتصال تحت تأثیر برخی عوامل نادیده گرفته شده باشد.

ایتزاکی گفت: «این باید در کشورهای دیگر هم تکرار شود. “این بسیار بعید است، اما غیرممکن نیست که ممکن است نوعی اثر محلی عجیب و غریب وجود داشته باشد.”

سایر عوامل احتمالی

Itzhaki می افزاید: همچنین این احتمال وجود دارد که چیزی مرتبط با ویروس هرپس – اما نه خود ویروس – وجود داشته باشد که ممکن است خطر زوال عقل را افزایش دهد.

به عنوان مثال، تبخال ممکن است احتمال ابتلای افراد به انواع خاصی از باکتری ها را افزایش دهد که احتمالاً خطر زوال عقل را افزایش می دهد.

یا تبخال و باکتری هر دو می توانند عوامل یا عوامل خطر باشند.

برخی تحقیقات بین برخی از باکتری های دهان و زوال عقل ارتباط پیدا کرده است.

ایتزاکی در مقاله خود خاطرنشان می کند که باکتری ها می توانند «به نسبت قابل توجهی منجر به بیماری شوند [Alzheimer’s] بیمارانی که بیماری آنها توسط HSV1 به حساب نمی آید.

کارآزمایی هایی که به طور خاص ویروس های تبخال را هدف قرار می دهند، می توانند تعیین کنند که آیا آنها حداقل یکی از علل هستند یا خیر. اما آنها ممکن است تمام زوال عقل را در همه بیماران از بین نبرند، حتی اگر تبخال عامل زوال عقل باشد.

«درمان قرار است آزمایش شود، که ممکن است مؤثر باشد یا نباشد. ممکن است به دلیل عوامل دیگری که نادیده گرفته شده اند، کارساز نباشد. “اما اگر کار نمی کند، به دلیل مفهوم نیست [of a herpes-dementia connection] غلط است. این به دلیل تداخل چیزهای دیگر خواهد بود.»

اما او مشتاق است که تحقیقات را آغاز کند.

داده‌های مربوط به علت احتمالی تبخال برای زوال عقل «به مدت سه دهه نادیده گرفته شده یا نادیده گرفته شده است، متأسفانه برای کسانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند. [Alzheimer’s] در آن دوره و بنابراین هیچ شانسی برای بهره مندی از اطلاعات نداشتند.

او می افزاید که «مطمئناً اکنون زمان آن است که با یافتن یک درمان، وضعیت را اصلاح کنیم.

خط پایین

با انباشته شدن شواهد مبنی بر اینکه تبخال ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد، آزمایشات بالینی شروع به آزمایش این ارتباط می کنند.

این آزمایشات ممکن است منجر به درمانی شود که ممکن است از زوال عقل از جمله آلزایمر جلوگیری کند.

نتایج هنوز سال ها باقی مانده است، اما یک مقاله جدید نقشه راهی را برای چگونگی پیشرفت این تحقیقات و درمان های جدید ارائه می دهد.