در پینترست به اشتراک بگذارید
یک مطالعه جدید به بررسی فواید و عوارض جانبی داروهای رایج فشار خون پرداخت. گتی ایماژ
  • دیورتیک ها ممکن است انتخاب بهتری برای درمان خط اول فشار خون بالا باشند.
  • یک مطالعه نشان داد که افرادی که از مهارکننده‌های ACE استفاده می‌کردند، نسبت به افرادی که از داروهای ادرارآور استفاده می‌کردند، عوارض جانبی و پیامدهای بدتری داشتند.
  • محققان می گویند قبل از ایجاد تغییرات عمده در دستورالعمل های تجویز، به مطالعات بیشتری نیاز است.

یک مطالعه مشاهده‌ای چندملیتی جدید نشان می‌دهد که مهارکننده‌های ACE، محبوب‌ترین درمان خط اول فشار خون بالا، ممکن است برای درمان اولیه کمتر موثر باشند و عوارض جانبی بیشتری نسبت به درمان‌های قدیمی‌تری که ده‌ها سال در دسترس بوده‌اند، داشته باشند.

یافته ها نشان می دهد که بیمارانی که برای اولین بار دیورتیک های تیازیدی به جای مهارکننده های ACE تجویز شده بودند، 15 درصد کمتر دچار حملات قلبی، سکته مغزی و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی شدند.

کسانی که درمان خود را با تیازیدها شروع کردند نیز عوارض جانبی کمتری را تجربه کردند.

دکتر جورج هریپچاک، نویسنده این مطالعه، رئیس انفورماتیک زیست پزشکی در کالج پزشکان و جراحان واگلوس دانشگاه کلمبیا، «غافلگیرکننده‌ترین یافته برتری دیورتیک‌ها نسبت به مهارکننده‌های ACE است که در بین پایگاه‌های داده ثابت بود و تمام تشخیص‌های ما را برای بررسی خطاها گذراند. به Healthline گفت.

او گفت: «دیورتیک‌ها هم مؤثرتر بودند، هم خطر حمله قلبی، سکته و نارسایی قلبی را بهتر کاهش می‌دادند و هم از نظر عوارض جانبی ایمن‌تر بودند».

این تحقیق – جامع‌ترین تحقیق برای مقایسه نتایج در بیماران مبتلا به فشار خون بالا که به تازگی درمان شده‌اند – در سال منتشر شد لانست امروز.

با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که قبل از تغییر دستورالعمل های پزشکی برای درمان فشار خون، تحقیقات بیشتری لازم است.

درمان می تواند با 1 از 4 نوع دارو شروع شود

رهنمودها در حال حاضر توصیه می شود که درمان فشار خون بالا (فشار خون بالا) با داروهایی از هر یک از 4 کلاس مختلف دارویی آغاز شود، از جمله:

  • دیورتیک های تیازیدی
  • مهارکننده های ACE
  • مسدود کننده های کانال کلسیم
  • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs)

دکتر برایان کولسکی، متخصص قلب و عروق در بیمارستان سنت جوزف در اورنج، کالیفرنیا، توضیح داد: «مهارکننده‌های ACE به تنظیم فشار خون توسط یک مسیر هورمونی در کلیه کمک می‌کنند که اساساً به گشاد شدن شریان‌ها کمک می‌کند. دیورتیک های تیازیدی اساساً با افزایش دفع سدیم روی کلیه ها نیز اثر می گذارند.

Hripcsak و تیمش سوابق الکترونیکی سلامت و داده‌های ادعایی تقریباً 5 میلیون بیمار را که اخیراً درمان دارویی فشار خون بالا را از سال 1996 تا 2018 آغاز کرده‌اند، تجزیه و تحلیل کردند.

آنها دریافتند افرادی که برای آنها دیورتیک های تیازیدی تجویز شده بود، در مقایسه با افرادی که از مهارکننده های ACE استفاده می کردند، 15 درصد کمتر دچار حملات قلبی، سکته مغزی و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی شدند.

مهارکننده‌های ACE نیز با برخی عوارض جانبی جدی مرتبط بودند.

ما شاهد برخی از عوارض جانبی بودیم که بر اساس تجربیات گذشته انتظار داشتیم مانند مهارکننده‌های ACE که آنژیوادم بیشتر، تورم خطرناک پوست و سرفه داشتند، اما همچنین میزان بیشتری از عوارض جانبی مانند پتاسیم بالا، نارسایی حاد و مزمن کلیه، خونریزی گوارشی و هریپچاک گفت حتی مرگ.

وی افزود: «از سوی دیگر، داروهای ادرارآور، همان طور که انتظار می‌رفت، میزان پتاسیم پایین و سدیم پایین‌تری داشتند.»

رهنمودهای فعلی بر اساس نظر، نه داده ها

در حالی که دارو برای درمان فشار خون بالا سال‌ها است که وجود داشته است، پزشکان هنوز بدون شواهد روشنی از بهترین داروی موجود کار می‌کنند.

کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی شده تنها بر روی 31000 بیمار انجام شده است – که هیچ‌کدام از آنها تازه شروع به درمان نکرده‌اند – که منجر به دستورالعمل‌هایی مبتنی بر نظر متخصص و نه داده‌های سخت شده است.

این مطالعه مشاهده ای از حجم عظیمی از داده ها برای شناسایی اثراتی استفاده کرد که ممکن است در کارآزمایی های تصادفی قبلی کشف نشده باشند.

هریپچاک گفت: «ما روش جدیدی برای انجام تحقیقات ابداع کرده‌ایم که به ما امکان می‌دهد هزاران دارو را بر روی بسیاری از نتایج به طور همزمان، با اطمینان‌تر از همیشه آزمایش کنیم، و می‌توانیم به طور نسبتاً کارآمدی در پزشکی حرکت کنیم و هر حوزه جدید را بپذیریم.»

چرا هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است

محدودیت هایی برای این مطالعه وجود داشت. یکی این است که در برخی از پایگاه های داده مورد استفاده، اندازه گیری فشار خون وجود نداشت.

این یک مشکل است زیرا فشار خون پایه ممکن است بر کلاس دارویی که برای اولین بار برای بیماران تجویز شده است تأثیر بگذارد.

محققان از مدل‌های داده‌ای در مقیاس بزرگ که شامل اطلاعات ده‌ها هزار بیمار بود برای انجام تنظیمات برای این داده‌های از دست رفته استفاده کردند.

اگر قرار است از مطالعاتی مانند این انتقادی وجود داشته باشد، این است که این کارآزمایی‌های تصادفی نیستند، که در آن شما همان بیماران را می‌گیرید و یک بازوی مهارکننده‌های ACE و یک بازوی دیورتیک‌های تیازیدی را تجویز می‌کنید و آنها را مطالعه می‌کنید – این نوع کارآزمایی استاندارد طلایی است. کولسکی گفت.

او توضیح داد که وقتی داده‌های دنیای واقعی را می‌گیرید، می‌تواند منجر به «سوگیری انتخاب» شود، زیرا «پزشکان ممکن است احساس کنند که احتمالاً مهارکننده‌های ACE را برای جمعیت بیماران بیمار تجویز می‌کنند، بنابراین نتایج بدتر به نظر می‌رسد، زیرا آنها احساس می‌کنند که مهارکننده‌های ACE بهتر هستند. ”

او افزود که در حالی که نرم افزار می تواند سعی کند سوگیری انتخاب را از بین ببرد، “در نهایت در دنیای واقعی ما می دانیم که کامپیوترها کامل نیستند، همانطور که شما سعی می کنید از داده های بزرگ و هوش مصنوعی برای پیش بینی این موارد استفاده کنید.”

تغییر سبک زندگی یا دارو؟

اینکه پزشک شما دارو تجویز کند یا تغییراتی در سبک زندگی مانند کاهش وزن، تنظیم رژیم غذایی و ورزش تجویز کند، بستگی به میزان فشار خون شما و داشتن عوامل خطر خاصی مانند دیابت دارد.

بیمارانی که چندین عامل خطر یا دیابت دارند – اعداد فشار خون معمولاً تهاجمی‌تر هستند، بنابراین فرض کنید که دیابت دارند، فشار خون سیستولیک زیر 130 یک مشکل است، اما در بیماران عادی بین 135 تا 140 است، که نوعی مرحله 1 است. کلسکی گفت: فشار خون بالا، جایی که ما تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی را توصیه می کنیم. اما معمولاً با خواندن بیش از 140، دارو را توصیه می کنیم.

با این حال او تغییر بزرگی در نحوه تجویز داروهای فشار خون توسط پزشکان در نتیجه این تحقیقات نمی بیند.

من فکر می‌کنم اساساً ما چیزهای زیادی در مورد مهارکننده‌های ACE در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و سایر بیماری‌های قلبی عروقی می‌دانیم، بنابراین گمان نمی‌کنم که تغییرات زیادی در این زمینه داشته باشیم، اما به عنوان یک عامل خط اول، فکر می‌کنم ممکن است شاهد وجود دیورتیک‌های تیازیدی بیشتر باشیم. کولسکی گفت.

به گفته Hripcsak، آنها به طور قطع نمی دانند که آیا دیورتیک ها واقعاً مؤثرتر و ایمن تر هستند یا اینکه این تفاوت به دلیل نحوه استفاده مردم از داروها است.

هریپچاک گفت: «به عنوان مثال، اگر دارویی دارای عوارض جانبی باشد، بیماران ممکن است مصرف آن را متوقف کنند و در نتیجه فشار خون بالا و عواقب آن ایجاد شود.

با این حال او تأکید کرد که «مهارکننده‌های ACE داروهای مؤثری هستند. ما فقط شواهدی داریم که نشان می دهد دیورتیک ها حتی بهتر هستند.

او توضیح داد که ممکن است دلایل پزشکی وجود داشته باشد که چرا بیمار به جای دیورتیک از مهارکننده های ACE استفاده می کند، اما “طبق شواهد ما، ما باید شاهد تغییر استفاده مکرر از مهارکننده های ACE به دیورتیک ها یا سایر داروهای خط اول باشیم.”

خط پایین

تحقیقات جدید و جامع شامل داده‌های میلیون‌ها بیمار نشان می‌دهد که دیورتیک‌ها برای درمان اولیه فشار خون بالا بی‌خطرتر و مؤثرتر از مهارکننده‌های ACE هستند.

این یک مطالعه مشاهده ای بود تا یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده (استاندارد طلایی تحقیق)، اما یافته های این مطالعه قابل توجه تلقی می شوند.

کارشناسان توافق دارند که این تحقیق می تواند دیورتیک ها را به طور معمول برای درمان اولیه فشار خون بالا تجویز کند.