مسائل مربوط به سبک زندگی مانند چاقی، سیگار کشیدن و استرس همچنان از عوامل هستند، اما این کشف می تواند منجر به درمان های ژنتیکی جدیدی شود.

در پینترست به اشتراک بگذارید
درمان‌های آینده می‌توانند ژن‌های خاصی را به عنوان درمانی برای اختلال نعوظ مورد هدف قرار دهند. گتی ایماژ

دانشمندان ممکن است یک عامل خطر ژنتیکی برای اختلال نعوظ کشف کرده باشند.

دلایل زیادی برای این بیماری وجود دارد، از جمله چاقی، سیگار کشیدن و مشکلات قلبی عروقی.

اینها هنوز هم احتمالاً دلایل اصلی ابتلای مردان به این بیماری هستند.

اما محققان مدت‌ها فکر می‌کردند که اختلال نعوظ (ED) می‌تواند یک جزء ژنتیکی نیز داشته باشد.

به عبارت دیگر، برخی از افراد ممکن است بیشتر به دلیل ژنتیکی به ED مبتلا شوند و نه فقط به دلیل مشکلاتی که بعداً در زندگی ایجاد می شوند.

پژوهش جدید مکان خاصی را در ژنوم انسان مشخص کرد که با خطر بیشتر ED مرتبط است.

اختلال نعوظ حدود یک سوم مردان بالای 70 سال، یک پنجم مردان 60 ساله و یک هشتم مردان کمتر از 60 سال را تحت تاثیر قرار می دهد – اگرچه برخی مطالعات شیوع بسیار بالاتری را نشان داده اند.

تحقیقات جدید ممکن است برای برخی از بیماران امکان درمان آینده را فراهم کند که ژن‌های خاصی را به منظور کاهش خطر ارثی ED هدف قرار می‌دهد.

نظر پزشکان

دکتر ایروین گلدشتاین گفت که او بیمارانی را درمان کرده است که از دوران کودکی ناتوان بوده اند و پدرانشان نیز ناتوان بودند.

گلدشتاین، مدیر بخش پزشکی جنسی در بیمارستان آلوارادو در سن دیگو، به Healthline گفت: «بنابراین ناتوانی ژنتیکی قطعاً یک چیز است.

پزشکانی که سعی در درمان موارد ED دارند عموماً به دنبال عوامل خطری مانند چاقی، دیابت، مشکلات قلبی یا عروقی، سیگار کشیدن، ضربه فیزیکی به ناحیه تناسلی یا مشکلات روانی یا روابط هستند.

گلدشتاین گفت: این یافته ها آن را تغییر نمی دهند.

او گفت: واضح است که ژنتیک تنها علت نخواهد بود.

اما گلدشتاین یافته‌های جدید را هیجان‌انگیز می‌داند، زیرا شواهد محکمی بر آنچه قبلاً متوجه شده است ارائه می‌دهند.

گلدشتاین گفت: “شما ممکن است افرادی را پیدا کنید که چاق هستند، سیگار می کشند، دیابت دارند، غذاهای بد می خورند – اما هنوز نعوظ خوبی دارند و ممکن است مشکل ژنتیکی نداشته باشند.” اما در این صورت ممکن است فردی را داشته باشید که فقط به مقدار کمی دیابت دارد اما مشکل ژنتیکی دارد و مشکلی را می بیند.

با این حال، همه پزشکان متقاعد نشده اند که تحقیقات جدید این ارتباط را ثابت می کند.

دکتر دانیل شوسکز، متخصص اورولوژی در کلینیک کلیولند، خاطرنشان کرد که این تحقیق بر اساس ED خود گزارشی توسط مردان انجام شده است.

همچنین چاقی را به عنوان یک عامل خطر غیر ژنتیکی کنترل کرد، اما سایر عوامل احتمالی را کنار گذاشت.

“[The study] شوسکس به Healthline گفت: علت و معلولی یا اینکه چه مقدار از ED ممکن است ژنتیکی یا اکتسابی از طبیعت باشد را ثابت نمی کند.

او گفت که نکته نهایی برای او این است که، چه عوامل خطر ژنتیکی، “اگر فردی دارای اضافه وزن و دیابت شدید و سیگاری باشد، پس بعید است که بتواند در مقطعی از ابتلا به ED جلوگیری کند، صرف نظر از زمینه ژنتیکی.” ”

با این وجود، شوسکس یافته‌های این مطالعه را «معتبر و بسیار جالب، و نقطه شروعی برای تحقیقات جدید»، به‌ویژه بررسی مکان‌های ژنتیکی شناسایی‌شده، خواند.

با این حال، در مورد اینکه آیا می تواند منجر به درمان های جدید شود، او محتاط بود.

“[Genes] او گفت که بخشی از مکانیسم های بسیار پیچیده است و ما مطلقاً نمی دانیم که هدف قرار دادن این ژن ها چه تأثیری خواهد داشت.

ژن درمانی امکان پذیر است

گلدشتاین، با این حال، یک مسیر بالقوه برای درمان های ژنتیکی می بیند.

مکان ژنتیکی مرتبط با ED که در مطالعه جدید یافت شد، مکانی در کروموزوم 6 در نزدیکی ژنی به نام SIM1 بود.

مطالعه اشاره می کند که این ژن بخشی از سیستم ملانوکورتین است که با تنظیم وزن و عملکرد جنسی مرتبط است.

گلدشتاین خاطرنشان کرد که دارویی به نام برملانوتید، که در حال حاضر در سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در دست بررسی است، می تواند با هدف قرار دادن و فعال کردن مسیرهای ملانوکورتین، اختلال عملکرد جنسی را در زنان کاهش دهد.

گلدشتاین گفت که نسخه ای از این دارو در مردان نیز موثر است و با هدف قرار دادن همان هورمون، میل جنسی و سفتی نعوظ را افزایش می دهد.

او هشدار داد که ژنتیک تنها علت ED نیست. اما، در مواردی که به نظر می رسد یک عامل باشد، امید است که درمان های آینده مانند این بتواند کمک کند.

خط پایین

دانشمندان ممکن است یک عامل خطر ژنتیکی برای اختلال نعوظ کشف کرده باشند.

مسائل فیزیولوژیکی و سبک زندگی مانند چاقی، سیگار کشیدن، یا مشکلات قلبی عروقی هنوز هم احتمالاً دلایل اصلی ابتلا مردان به ED هستند، اما به نظر می‌رسد این تحقیق ثابت می‌کند که برخی از افراد ممکن است به دلیل ژنتیک نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری باشند.

اگرچه برخی از پزشکان شک دارند، برخی دیگر پیشنهاد می کنند که این تحقیقات ممکن است برای برخی از بیماران امکان درمان آینده را فراهم کند که ژن های خاصی را هدف قرار دهد تا خطر ارثی ED را کاهش دهد.