آنتی بیوتیک هادر پینترست به اشتراک بگذارید
  • مقاومت آنتی بیوتیکی در 20 سال گذشته دو برابر شده است.
  • علاوه بر این، یک مطالعه جدید نشان داد که یک بیمار در عرض چند هفته به آخرین راه حل مقاومت نشان می دهد.
  • متخصصان بهداشت می گویند که نسخه های آنتی بیوتیک فقط باید در صورت لزوم تجویز شود تا از افزایش مقاومت جلوگیری شود.

در دهه گذشته، مقاومت آنتی بیوتیکی به عنوان یکی از بزرگترین مقاومت ها ظاهر شده است تهدیدات بهداشت عمومی.

آنتی بیوتیک ها از دهه 1940 زمانی که پزشکان برای اولین بار کشف کردند که داروهای قدرتمند می تواند جان مردم را نجات دهد، برای پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

اما در دهه های اخیر استفاده بیش از حد و سوء استفاده منجر به این شده است باکتری های عفونی مقاوم می شوند به این داروهای رایج امروزه، محققان جزئیات بیشتری در مورد مقاومت آنتی بیوتیکی شدید دارند و شواهدی یافته اند که نشان می دهد ما به نقطه عطف جدید وحشتناکی رسیده ایم.

تحقیقات جدید منتشر شده در مجله Antimicrobial Agents and Chemotherapy امروز کشف کرد که مقاومت در برابر یکی از آخرین داروهایی که برای درمان بسیار مقاوم به دارو استفاده می شود. سودوموناس آئروژینوزا می تواند خیلی سریعتر از آنچه در ابتدا فکر می کردیم توسعه یابد.

بیمار مبتلا به سودوموناس آئروژینوزا (P. aeruginosa) – باکتری که می تواند باعث طیف وسیعی از عفونت ها شود، از جمله عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های استخوان و مفاصل و عفونت های تنفسی – تنها در 22 روز نسبت به آنتی بیوتیک سفتولوزان-تازوباکتام مقاومت نشان داد.

این کشف به دنبال یک مطالعه اروپایی دیگر است که نشان می‌دهد مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌هایی که معمولاً برای درمان طیف وسیعی از عفونت‌های معده استفاده می‌شوند، در 20 سال تقریباً دو برابر شده است.

بر اساس این یافته ها، که محققان دوشنبه در هفته UEG بارسلون 2019 ارائه کردند، در واقع، مقاومت به آنتی بیوتیک های رایج – مانند کلاریترومایسین – هر سال 1 درصد افزایش می یابد.

مقاومت افزایش یافته است

آنتی بیوتیک ها در صورت استفاده مناسب می توانند بسیار مفید و حتی نجات دهنده باشند. اما بسیاری از کارشناسان بهداشت نگران این هستند که اگر به استفاده بیش از حد و سوء استفاده از آنها ادامه دهیم، آنها توانایی خود را برای درمان عفونت ها از دست خواهند داد.

این نگرانی وجود دارد که ادامه مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌تواند ما را به «دنیای پس از آنتی‌بیوتیک» برساند که در آن عفونت‌ها دیگر قابل درمان نیستند. دکتر استنلی درسینسکی، پزشک بیماری‌های عفونی از مراقبت‌های بهداشتی استانفورد، به Healthline گفت: این مشکل به تهدیدی برای سلامت عمومی جهانی در سطح تهدیدات ناشی از تغییرات آب و هوایی تشبیه شده است.

برای اندازه‌گیری میزان مقاومت جمعیت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها و شناسایی درمان‌هایی که می‌توان در آینده استفاده کرد، پژوهشگران در سال‌های 1998، 2008 و اخیراً در سال 2018، نظرسنجی‌هایی را در مورد چگونگی پاسخ مؤثر مردم به آنتی‌بیوتیک‌های مختلف انجام دادند.

برای بررسی سال 2018، محققان 1232 بیمار را از 18 کشور اروپا که مبتلا به این بیماری شده بودند مورد مطالعه قرار دادند. هلیکوباکتر پیلوری (هلیکوباکتر پیلوری) عفونت، یک باکتری مضر مرتبط با زخم معده، لنفوم و سرطان معده.

محققان مقاومت به کلاریترومایسین ضد میکروبی را که معمولاً برای درمان استفاده می‌شود، مشخص کردند هلیکوباکتر پیلوری – از 9.9 درصد در سال 1998 به 21.6 درصد در سال 2018 رشد کرده است.

علاوه بر این، مقاومت به سایر آنتی بیوتیک های قدرتمند نیز به طور قابل توجهی افزایش یافته است. میزان مقاومت برای لووفلوکساسین به 17 درصد و میزان مقاومت برای مترونیدازول به 42 درصد افزایش یافته است.

در نهایت، محققان متوجه شدند که مقاومت به ترکیبات آموکسی سیلین، تتراسایکلین و ریفامپیسین نیز افزایش یافته است.

بر اساس این مطالعه، نرخ مقاومت در جنوب ایتالیا (37 درصد)، کرواسی (35 درصد) و یونان (30 درصد) بالاترین میزان بوده است.

در همین حال، به گفته کارشناسان بهداشت، نرخ مقاومت در ایالات متحده نیز افزایش یافته است.

برای دیدن برخی از کشورها با بیش از 1/3 از همه هلیکوباکتر پیلوری عفونت های مقاوم به کلاریترومایسین (یکی از ترکیبی از آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان هلیکوباکتر پیلوری) تکان دهنده است. دکتر آرون سوامینات، مدیر برنامه بیماری التهابی روده در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک، می گوید: همه چیز در ایالات متحده به این سمت در حال حرکت است، با برآورد مقاومت به کلاریترومایسین حدود 19 درصد.

سوامینات گفت اگر ایالات متحده در استفاده از آنتی بیوتیک محتاط تر نشود، آنچه در جنوب ایتالیا و کرواسی اتفاق می افتد به زودی آینده خود ما خواهد بود.

در اینجا دلیل این اتفاق است

دکتر ریچارد مارتینلو، متخصص بیماری های عفونی پزشکی ییل توضیح می دهد که هر چه بیشتر از آنتی بیوتیک ها استفاده کنیم، شیوع مقاومت ضد میکروبی بیشتر می شود.

مارتینلو می‌گوید: «استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث تکامل باکتری‌های مقاوم می‌شود و رشد این باکتری‌های مقاوم با وجود آنتی‌بیوتیک‌ها مطلوب می‌شود».

اساساً، آن باکتری به نسخه‌ای جهش می‌یابد که مقاومت ایجاد می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد در حضور آنتی‌بیوتیک‌ها زنده بمانند و تکثیر شوند.

مارتینلو گفت، همانطور که میکروب ها نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاومت بیشتری می کنند، پزشکان با تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به عفونت مواجه می شوند که با آنتی بیوتیک قابل درمان نیستند، و افزود که این اغلب می تواند منجر به مرگ یا سایر عوارض سلامتی بالقوه دائمی شود.

چه کاری می توان انجام داد

به گفته کارشناسان بهداشت، باید سرعت مصرف آنتی بیوتیک ها را کاهش دهیم و تنها در مواقع ضروری از آن ها استفاده کنیم.

پزشکانی که آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کنند باید احتیاط کنند و فقط زمانی که ممکن است به بیماران کمک کنند آنتی‌بیوتیک تجویز کنند. تخمین زده شده است که بیش از 50 درصد از نسخه های آنتی بیوتیک ها برای بیماری هایی مانند سرماخوردگی است که با آنتی بیوتیک ها کمکی نمی شود.

علاوه بر این، بیماران باید محدودیت های آنتی بیوتیک ها را نیز بشناسند.

دکتر تئودور استرنج، رئیس دانشکده پزشکی در بیمارستان دانشگاه استاتن آیلند، می‌گوید: «این انتظار برای بیمار وجود دارد که آنتی‌بیوتیک‌ها برای سرماخوردگی، گلودرد، ادرار ادراری و اسهال درمان‌کننده باشند.

بیماران باید آنها را فقط طبق تجویز مصرف کنند و باید آنتی بیوتیک های استفاده نشده را به داروخانه خود برگردانند.

آنتی بیوتیک فقط زمانی ضروری است که برای بیماری های باکتریایی خاص تجویز شود و باید از نوع مناسب و در دوز مناسب باشد. [for] استرنج گفت: زمان مناسب. آنها برای همه “درمان” نیستند.”

خط پایین

مقاومت آنتی بیوتیکی به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت عمومی در سال های اخیر ظاهر شده است. اکنون، تحقیقات جدید نشان می دهد که چقدر این یک تهدید بزرگ است.

یک مطالعه جدید نشان داد که مقاومت به آنتی بیوتیک های رایج در 20 سال تقریبا دو برابر شده است. یکی دیگر متوجه شد که مقاومت به آنتی بیوتیک ها سریعتر از همیشه در حال رشد است و یک بیمار تنها در 22 روز مقاوم می شود.

متخصصان سلامت معتقدند که برای کاهش این مشکل، افراد تنها در صورت لزوم نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک دارند.