در پینترست به اشتراک بگذارید
درک عوامل خطر برای چالش های شناختی در زندگی بعدی ممکن است به متخصصان کمک کند تا استراتژی هایی برای ارتقای پیری سالم ایجاد کنند. گتی ایماژ
  • پژوهش این هفته در ژورنال Neurology منتشر شد، نشان می‌دهد که زمینه برای مهارت‌های تفکر و حافظه قوی در میان سالمندان ممکن است چندین دهه زودتر، در دوران کودکی فراهم شود.
  • این مطالعه نشان داد که حتی قبل از اینکه شرکت کنندگان علائم بیماری آلزایمر را نشان دهند، وجود آمیلوئید بتا پلاک ها با نمرات پایین تر در آزمون های شناختی مرتبط بود.
  • حتی پس از کنترل نتایج آزمون دوران کودکی، پیشرفت تحصیلی بالاتر نیز با نمرات آزمون شناختی بالاتر در حدود 70 سالگی مرتبط بود.

در سال 2014، تا 5 میلیون آمریکایی ها به بیماری آلزایمر مبتلا بودند. پیش بینی می شود طی 4 دهه آینده، این تعداد تقریباً سه برابر شده و به 14 میلیون نفر برسد.

بسیاری از بزرگسالان با افزایش سن به اشکال خفیف تری از زوال و اختلال شناختی مبتلا می شوند.

درک عوامل خطر برای چالش های شناختی در زندگی بعدی ممکن است به متخصصان کمک کند تا استراتژی هایی برای ارتقای پیری سالم ایجاد کنند.

تحقیقات جدیدی که این هفته در مجله Neurology منتشر شد، نشان می‌دهد که زمینه برای مهارت‌های تفکر و حافظه قوی در میان سالمندان ممکن است چندین دهه زودتر، در دوران کودکی فراهم شود.

زمانی که دانشمندان دانشگاه کالج لندن (UCL) در بریتانیا 502 شرکت‌کننده در مطالعه را در طول بیش از 60 سال دنبال کردند، دریافتند افرادی که در سن 8 سالگی در 25 درصد برتر آزمون‌های شناختی امتیاز کسب کرده‌اند، احتمالاً در رتبه اول باقی خواهند ماند. 25 درصد در 70 سالگی

دکتر داگ شار، مدیر مرکز اختلالات شناختی و حافظه در ایالت اوهایو، “این مطالعه نشان می دهد که مهارت های شناختی ما در طول زندگی نسبتاً پایدار است، با این فرض که هیچ چیز دیگری که باعث آسیب مغزی یا آسیب مغزی شود وجود ندارد.” مرکز پزشکی Wexner، به Healthline گفت.

او گفت: «به عبارت دیگر، اگر در سن 8 سالگی بسیار باهوش باشید، احتمالاً در سن 70 سالگی بسیار باهوش خواهید بود.

دنبال کردن شرکت کنندگان در طول زمان

این تحقیق به عنوان بخشی از یک مطالعه بسیار بزرگتر، معروف به بررسی ملی سلامت و توسعه (NSHD) انجام شد.

NSHD یک مطالعه کوهورت بر روی 5362 نفر است که در یک هفته در مارس 1946 در سرزمین اصلی بریتانیا به دنیا آمدند. شرکت‌کنندگان از بدو تولد در ده‌ها نظرسنجی و آزمایش شرکت کرده‌اند و حجم وسیعی از داده‌ها را در اختیار دانشمندان قرار داده‌اند تا با آنها کار کنند.

نویسندگان این مطالعه فرعی 502 شرکت‌کننده از نمونه NSHD را انتخاب کردند و از آنها خواستند که تست‌های شناختی متعددی را بین سنین 69 تا 71 سال تکمیل کنند. این آزمایش ها شامل یک نسخه اقتباس شده از ترکیب شناختی پیش بالینی آلزایمر (PACC) بود.

در میان شرکت‌کنندگانی که از نظر شناختی طبیعی بودند، 406 نفر تحت اسکن مغزی قرار گرفتند تا پلاک‌های آمیلوئید بتا را بررسی کنند. این یک نوع رسوب پروتئین غیرطبیعی است که با ایجاد بیماری آلزایمر مرتبط است.

عوامل متعددی بر مهارت های تفکر تأثیر می گذارد

هنگامی که محققان میانگین نتایج تست شناختی در 8 سالگی را با نتایج حدود 70 سالگی مقایسه کردند، دریافتند که مهارت‌های تفکر شرکت‌کنندگان در دوران کودکی پیش‌بینی‌کننده مهارت‌های تفکر و حافظه آنها در زندگی بعدی است.

اما نمرات آزمون دوران کودکی تنها عاملی نبود که بعداً با عملکرد شناختی مرتبط بود.

حتی پس از کنترل نتایج آزمون دوران کودکی، پیشرفت تحصیلی بالاتر نیز با نمرات آزمون شناختی بالاتر در حدود 70 سالگی مرتبط بود.

شرکت‌کنندگانی که مدرک دانشگاهی گرفتند، به طور میانگین 16 درصد بیشتر از افرادی که قبل از 16 سالگی مدرسه را ترک کردند، کسب کردند.

شرکت‌کنندگانی که در دهه 50 زندگی خود به کارهای حرفه‌ای پرداخته‌اند نیز در آزمون‌های حافظه کمی بالاتر از افرادی که کارهای دستی انجام داده‌اند، امتیاز کسب کردند.

به گفته ربکا ادل مایر، دکترا، مدیر مشارکت علمی در انجمن آلزایمر، این نتایج اصلاً تعجب آور نیستند.

“من فکر می کنم آنچه ما آموخته ایم [from this study and others] این است که ما باید توجه داشته باشیم که چگونه می توانیم با اطمینان از اینکه آموزش در طول عمر اتفاق می افتد، خطرات افراد را در طول زندگی آنها کاهش دهیم.

«چیزهای زیادی وجود دارد که به آن می پردازیم [learning and education]ادل مایر گفت، نه تنها استعداد ژنتیکی برای شناخت، بلکه عوامل اجتماعی-اقتصادی، استرس های زندگی، دسترسی به سلامت و همه این موارد که به طور بالقوه می توانند در دریافت یا عدم دریافت آموزش با کیفیت نقش داشته باشند.

تغییرات مغزی تاثیر دارد

در حالی که رشد شناختی شما در اوایل کودکی و پیشرفت تحصیلی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی شما ممکن است بر روی سن شما تاثیر بگذارد، آسیب‌های مغزی و بیماری نیز می‌توانند بر توانایی‌های شناختی شما در زندگی بعدی تاثیر بگذارند.

به عنوان مثال، ایجاد پلاک‌های آمیلوئید در مغز ممکن است به ایجاد بیماری آلزایمر در افراد با پیشینه‌های مختلف کمک کند.

این مطالعه نشان داد که حتی قبل از اینکه شرکت کنندگان علائم بیماری آلزایمر را نشان دهند، وجود پلاک های آمیلوئید بتا با نمرات پایین تر در تست های شناختی مرتبط بود.

هیچ یک از شرکت کنندگانی که تحت اسکن مغز قرار گرفتند علائم بیماری آلزایمر را نشان ندادند، اما 18.3 درصد از آنها برای پلاک های آمیلوئید بتا مثبت بودند. افرادی که برای این پلاک‌ها مثبت بودند، میانگین نمرات PACC کمتری نسبت به افرادی که آزمایش پلاک‌ها را منفی کردند، کسب کردند.

این نشان می دهد که تغییرات در نمرات PACC افراد در طول زمان ممکن است برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار گیرد.

“آزمون PACC که آنها استفاده کردند یک تست شناختی بسیار حساس است و محققان متوجه آن شدند [the average PACC scores were] شار گفت: در آنهایی که پلاک آمیلوئید داشتند، اندکی بدتر بود.

بنابراین، شاید اگر یک فرد را در سن 65 سالگی و سپس دوباره در 70 سالگی آزمایش کنیم، این امکان وجود دارد که یک تغییر در نمره آزمایش ممکن است افرادی را که شروع به ایجاد پلاک‌های آمیلوئید می‌کنند، پیش‌بینی کند و این ممکن است پیشگویی کننده بیماری آلزایمر در آینده باشد. گفت.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

ادل مایر می گوید برای درک بهتر روابط بالقوه بین نمرات آزمون های دوران کودکی، پیشرفت تحصیلی، موقعیت اجتماعی-اقتصادی و توانایی های شناختی در زندگی بعدی، تحقیقات بیشتری لازم است.

این یکی از طولانی‌ترین گروه‌های مطالعه‌ای است که در جهان دنبال شده است، و من فکر می‌کنم به دانشمندان و محققان اجازه می‌دهد تا در طول زندگی به خوبی به آنچه که ممکن است باعث ایجاد خطر زوال شناختی در افراد در آینده شود، نگاه کنند. ادل مایر گفت.

او افزود: «اما من فکر می‌کنم مهم است که به برخی از محدودیت‌های این مطالعه اشاره کنیم، و آن این است که ما نیاز به دیدن اطلاعات از جمعیت‌های متنوع‌تری داریم».

همه شرکت کنندگان در این مطالعه خاص، سفید پوستانی بودند که در یک سال در سرزمین اصلی بریتانیا متولد شدند. به این ترتیب، نتایج ممکن است نماینده جمعیت عمومی نباشد.