در پینترست به اشتراک بگذارید
محققان پودر کافئین را بررسی کرده‌اند، اما این نشان می‌دهد که قهوه به طور خاص می‌تواند کمک کند. گتی ایماژ
  • یک مطالعه جدید نشان داد دوچرخه سواران از یک فنجان قهوه صبحگاهی سود می برند.
  • محققان معتقدند کافئین ممکن است کمک کند، اما در حال بررسی هستند که آیا سایر آنتی اکسیدان ها به افزایش عملکرد کمک می کنند یا خیر.
  • برای درک فواید کافئین باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

محققان دریافته اند که مردان و زنان ممکن است با نوشیدن کافئین، به ویژه در قهوه، عملکرد ورزشی خود را بهبود بخشند.

این یافته ها به مجموعه تحقیقاتی رو به رشدی اضافه می کند که مزایای افزایش عملکرد فنجان جو را برجسته می کند.

تحقیقات قبلی قرص یا پودر را مورد بررسی قرار داده است

این مطالعه شامل 38 نفر، نیمی از آنها زن بود و بررسی کرد که نوشیدن قهوه قبل از یک آزمایش دوچرخه سواری 5 کیلومتری (حدود 3 مایل) چگونه بر عملکرد تأثیر می گذارد.

به شرکت‌کنندگان گفته شد که قبل از نوشیدن قهوه‌ای که به ازای هر کیلوگرم وزنشان ۳ میلی‌گرم کافئین دارد، یا آب حاوی طعم‌دهنده قهوه (دارونما)، یا اصلاً چیزی برای نوشیدنی‌ها مصرف نمی‌کنند، به مدت ۱۲ ساعت از کافئین، الکل و فعالیت‌های شدید خودداری کنند. گروه کنترل آزمایش

آنها دریافتند که قهوه به طور قابل توجهی عملکرد آزمایش زمانی را برای هر دو جنس بهبود می بخشد. نتایج نشان می‌دهد که نه تنها مردان و زنان به قهوه واکنش مشابهی نشان می‌دهند، بلکه قهوه راهی عملی برای دریافت کافئین قبل از ورزش برای بهبود عملکرد شماست.

کافئین یک ارگوژنیک ثابت است [enhancing physical performance] دکتر نیل کلارک، نویسنده اصلی مطالعه، دانشیار دانشکده علوم زیستی، دانشکده بهداشت و علوم زندگی، دانشگاه کاونتری، بریتانیا، به Healthline گفت. با این حال، بیشتر تحقیقات بر مصرف کافئین خالص مردان متمرکز شده است.

زنان، کنترل بارداری و کافئین

در طول کارآزمایی زمان‌بندی شده دوچرخه‌سواری 5K پس از مصرف قهوه، عملکرد هر دو مرد و زن در مقایسه با گروه دارونما و کنترل به طور قابل‌توجهی بهبود یافت. هیچ تفاوت عملکردی بین گروه دارونما و گروه کنترل اندازه‌گیری نشد.

نویسندگان مطالعه نوشتند: «همه کارآزمایی‌ها در زمان مشخصی از روز انجام شد و برای هر شرکت‌کننده به منظور به حداقل رساندن تغییرات عملکرد به دلیل عوامل شبانه‌روزی یکسان بود».

جالب اینجاست که شرکت‌کنندگان زن نیز باید حداقل 3 ماه قبل از آزمایش یک قرص ضد بارداری تک فازی مصرف می‌کردند، زیرا نویسندگان نوشتند: «به نظر می‌رسد هر دو استروژن و استروئیدهای ضد بارداری خوراکی نیمه عمر کافئین را افزایش می‌دهند. طولانی شدن اثرات آن در بدن، اگرچه بعید است که به دلیل مدت زمان کوتاه آن بر عملکرد ورزش از نوع طبیعی مورد استفاده در مطالعه حاضر تأثیر بگذارد.

چقدر زیاد است؟

اما کافئین برای همه نیست و همیشه ایده خوبی نیست. برای ورزشکاران جوان، کافئین ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

به نظر می رسد کودکان زیر 12 سال آستانه ایمن کافئین ندارند. مهم است که به یاد داشته باشید که کافئین نه تنها در قهوه، بلکه در چای، نوشابه، شکلات، نوشیدنی های انرژی زا و داروها نیز یافت می شود. دکتر روبی شاه، متخصص داخلی در بیمارستان پرزبیتریان بهداشت تگزاس پلانو، می‌گوید: «بنابراین مقادیر کافئین می‌تواند به سرعت افزایش یابد، بدون اینکه متوجه باشیم.

و به گفته دکتر آدام ریوادنیرا، پزشک پزشکی ورزشی از موسسه ارتوپدی هوگ در کالیفرنیای جنوبی، کافئین می تواند در مقادیر زیاد برای بزرگسالان نیز مضر باشد.

این می تواند باعث اضطراب شود، ضربان قلب را بیش از حد افزایش دهد، و باعث خستگی شود، یا در برخی موارد شما را عصبانی و کمتر هماهنگ کند. برخی فکر می‌کنند که اثر ادرارآور می‌تواند مضر باشد، اما به طور معمول در ورزشکاران ما مشکل اصلی نیست.»

ریوادنیرا افزود که تغذیه ورزشی یک رشته پیچیده است که در آن کافئین به ویژه برای بسیاری از ورزشکاران و تیم ها یک عنصر اصلی است. حتی در سال گذشته، تبلیغات زیادی در NBA در مورد تیم‌هایی که حتی با قهوه دلخواه خود سفر می‌کنند، صورت گرفته است. آسیاب، آبجو و لوبیا.”

نقش ناشناخته آنتی اکسیدان های موجود در قهوه

کلارک گفت این امکان وجود دارد که سایر اجزای قهوه تأثیر مفیدی بر عملکرد داشته باشند، اگرچه او نمی تواند با اطمینان بگوید. ممکن است خواص آنتی اکسیدانی پلی فنول های موجود در قهوه بر عملکرد تاثیر بگذارد.

کلارک اضافه کرد که قهوه سرشار از پلی فنول است. پلی فنول‌ها با تعدادی عملکرد مرتبط هستند که می‌توانند عملکرد ورزش را افزایش دهند، مانند کاهش سطوح گونه‌های اکسیژن فعال ناشی از ورزش و بهبود سنتز اکسید نیتریک، که جریان خون را بهبود می‌بخشد.

«ادبیات پزشکی درباره قهوه در طول سال‌ها به این سو و آن سو رفته است. سالم در مقابل وحشتناک کافئین، آب و مقداری آنتی اکسیدان در آن وجود دارد. هیچ کس واقعا نمی داند که این آنتی اکسیدان ها چقدر ممکن است مفید باشند یا نباشند، گفت: Rivadeneyra.

خط پایین

در حالی که مطالعات قبلی نشان داده‌اند که پودر یا قرص‌های کافئین می‌توانند عملکرد ورزشی را بهبود بخشند، تحقیقات جدید نشان می‌دهد دریافت دوز کافئین از نوشیدن قهوه نیز فواید قابل توجهی دارد.

هم شرکت‌کنندگان مرد و هم زن در یک کارآزمایی کنترل‌شده دوسوکور، زمان دوچرخه‌سواری یک دوره 5K را بهبود بخشیدند و نشان دادند که برای هر دو جنس کار می‌کند.