رابطه مشکلات سلامت روان و بیماری قلبیوی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه «ایمنا» با حمیدریزو روح افزا به عوامل موثر در بروز و تشدید بیماری های قلبی عروقی اشاره کرد و گفت: وقتی صحبت از بیماری های قلبی عروقی می شود عواملی هستند که باعث ایجاد و تشدید این بیماری ها می شوند.

وی افزود: عواملی مانند سن، جنسیت، چربی خون، استعمال دخانیات و عدم فعالیت بدنی مناسب در بروز بیماری های قلبی عروقی موثر است و در عمل بیماری قلبی با افزایش سن یا چربی خون افزایش می یابد که احتمال آن افزایش می یابد.

یک مقام روانشناسی موسسه قلب و عروق خونی اصفهان با تمرکز بر اینکه بیماری های قلبی در مردان بیشتر دیده می شود، ادامه داد: عوامل روانی به عنوان عوامل سبک زندگی در بروز بیماری های قلبی شناخته می شود و یکی از مهم ترین عوامل است.

وی تصریح کرد: به طور کلی چهار دسته از عوامل سبک زندگی وجود دارد که یکی از آنها مربوط به رژیم غذایی است و زمانی که افراد خوب غذا نمی خورند، احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می شود.

روح افزا در این خصوص افزود: مصرف مواد مخدرفقدان فعالیت بدنی کافی و ناتوانی در کنترل استرس محیطی از دیگر زمینه های اصلی عوامل سبک زندگی است.

وی در خصوص تاثیر استرس در بروز بیماری های قلبی گفت: وقتی از استرس صحبت می کنیم باید بدانیم که وقتی مشکلی در فرد ایجاد می شود و باعث به هم خوردن تعادل زندگی و وضعیت جسمانی آن فرد می شود. استرس وجود دارد رخ می دهد.

این روانپزشک ادامه داد: نوع دیگر استرس جسمی است; چه زمانی این استرس ایجاد می شود؟ مثلا، میزان نمک در بدن افزایش می یابد و فرد دچار استرس می شود.

وی تصریح کرد: زمانی که میزان نمک در بدن افزایش می یابد، غدد عرق و کلیه ها شروع به دفع نمک می کنند تا تعادل بدن را بازگرداند. بنابراین وقتی بدن بتواند مشکلی را که باعث استرس شده است را حل کند، به حالت تعادل می رسد و استرس آن از بین می رود.

روح افزا افزود: اگر بدن نتواند مشکل را حل کند و تعادل را حفظ کند، استرس منجر به بیماری می شود، مثلاً اگر کلیه نتواند نمک دفع کند، بدن با بیماری های مختلفی مواجه می شود.