در پینترست به اشتراک بگذارید
محققان به زنان باردار توصیه می کنند که از یک رژیم غذایی سالم و کامل استفاده کنند. گتی ایماژ
  • محققان در حال یادگیری بیشتر در مورد این هستند که چگونه رژیم غذایی یک زن باردار می تواند بر شانس ابتلای فرزندش به آلرژی تأثیر بگذارد.
  • علاوه بر این، محققان دریافته اند که زایمان سزارین ممکن است خطر ابتلا به آلرژی را در نوزادان در مقایسه با زایمان طبیعی افزایش دهد.
  • محققان می گویند زنان باید سعی کنند رژیم غذایی کاملی داشته باشند و سالم بمانند اما بیش از حد نگران خطرات آن نباشند.

کارشناسان مدت‌هاست که می‌دانند زمانی که یک زن باردار است، آنچه می‌خورد و در معرض آن قرار می‌گیرد می‌تواند روی جنین تأثیر بگذارد.

اکنون، آنها در حال یادگیری این هستند که چگونه رژیم غذایی یک زن باردار، و حتی نحوه زایمان فرزندش، می تواند بر خطر ابتلای نوزاد به آلرژی تأثیر بگذارد.

بر اساس دو مطالعه جدید، نحوه غذا خوردن یک زن در دوران بارداری، نحوه زایمان و نحوه تغذیه نوزادش می تواند بر خطر ابتلای کودک به آلرژی تأثیر بگذارد.

این تحقیق در نشست سالانه کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI) ارائه شد.

مطالعه می گوید زایمان، تغذیه نوزاد بر رشد آلرژی تأثیر می گذارد

اولین مطالعه داده های بیش از 158000 کودک را مورد بررسی قرار داد. محققان کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، اگزما، آسم و تب یونجه را بررسی کردند. سپس به نحوه زایمان کودکان و اینکه آیا آنها فقط با شیر مادر تغذیه می شوند نگاه کردند.

دکتر دیوید هیل، متخصص آلرژی و نویسنده اصلی، در بیانیه ای گفت: «ما دریافتیم که زایمان واژینال با کاهش نرخ ابتلا به شرایط آلرژیک همراه است.

هیل افزود: «در حالی که یک مادر نمی تواند همیشه نحوه زایمان نوزاد خود را کنترل کند، تغذیه انحصاری یا تکمیلی ممکن است در کاهش میزان شروع و بار کلی آلرژی در کودکان مفید باشد.

گزارش: رژیم غذایی در دوران بارداری بر ایجاد آلرژی تأثیر می گذارد

مطالعه دوم با هدف بررسی اینکه آیا ارتباطی بین نحوه تغذیه مادران در دوران بارداری، سابقه بیماری آلرژیک و ابتلای کودک به اگزما و آلرژی غذایی وجود دارد یا خیر.

کارینا ونتر، دکترا، RD، مجری مطالعه، آنچه را که 1315 زن باردار در دوران بارداری خورده‌اند، پیگیری کرد، در حالی که سابقه آلرژی آنها را ذکر کرد.

کودکانی که بیشتر در معرض ابتلا به اگزما و/یا آلرژی های غذایی بودند از مادرانی با تنوع رژیم غذایی ضعیف که سابقه بیماری آلرژیک داشتند به دنیا آمدند. در واقع، 33 درصد از کودکان تا سن 2 سالگی دچار آلرژی می‌شوند، اگر مادرانشان تنوع غذایی ضعیفی داشته باشند و سابقه بیماری آلرژیک داشته باشند.

و 21 درصد از کودکانی که مادرانشان رژیم غذایی متنوع تری در دوران بارداری مصرف می کردند، صرف نظر از اینکه سابقه بیماری آلرژیک داشتند یا نه، تا سن 2 سالگی دچار اگزما و/یا آلرژی غذایی شدند.

نویسندگان گزارش دادند که زنان باردار – به ویژه آنهایی که آلرژی دارند – باید بدانند که رژیم غذایی آنها می تواند بر شانس ابتلای فرزندشان به اگزما و/یا آلرژی غذایی تأثیر بگذارد.

ونتر به Healthline گفت که مطالعه او “واقعاً به ما نشان می دهد که همه چیز ممکن است در رحم شروع شود.” او گفت که این نشان می دهد که ممکن است اطلاعات غذایی وجود داشته باشد که پزشکان می توانند به مادران پیشنهاد دهند تا از آلرژی غذایی یا اگزما در فرزندانشان جلوگیری کنند. تحقیقات بیشتری، از جمله یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده، برای هدایت توصیه‌های خاص مورد نیاز است.

«قطعاً قبل از رابطه علت و معلولی به اطلاعات بیشتری نیاز است [between diet, delivery and/or infant feeding as it relates to allergy development] دکتر جنیفر ساویتسکی، رئیس بخش OB-GYN در کلینیک کلیولند Akron General خاطرنشان کرد.

چه باید کرد و چه زمانی آن را انجام داد

به گفته استیسی گالوویتز، متخصص آلرژی از نیوجرسی، اگرچه این مطالعات ممکن است سرفصل خبرها باشد، اما این یافته ها چیز جدیدی نیست.

ما هنوز به طور قطع نمی دانیم که غذاهای خاص در رژیم غذایی مادر، یا کمبود آن، چه تاثیری بر ایجاد آلرژی دارد. ما همچنین نمی دانیم چه بخش هایی از میکروبیوم مادر بر رشد ایمنی نوزاد تأثیر می گذارد.

او به Healthline گفت: «تعدادی از مطالعات متقاعدکننده از مفهوم یک پنجره حیاتی از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها در اوایل دوران نوزادی – و شاید حتی در دوران بارداری – در پیشگیری از بیماری‌های آلرژیک حمایت کرده‌اند.

تغییر در رژیم غذایی مادر در دوران بارداری به عنوان راهی برای محدود کردن ایجاد آلرژی، آسم و درماتیت آتوپیک پیشنهاد شده است.

در حال حاضر، توصیه های خاصی برای جلوگیری قطعی از آلرژی در فرزند متولد نشده آنها وجود ندارد. اما اکثر متخصصان از حفظ یک رژیم غذایی متعادل در طول بارداری و شیردهی حمایت می کنند، زیرا محدودیت های خاصی از آلرژن های کلیدی نشان داده نشده است که از پیشرفت بیماری آلرژیک در کودکان در آینده جلوگیری کند.

در حال حاضر، من به زنان توصیه می کنم که نیازی به اجتناب از آلرژن های غذایی در دوران بارداری ندارند، که مطابق با دستورالعمل های بین المللی فعلی است. مهم است که توجه داشته باشید که این دستورالعمل‌ها به طور فعال مصرف مواد آلرژی‌زای غذایی را توصیه نمی‌کنند.» همه زنان باردار باید در صورت امکان از یک رژیم غذایی سالم و متنوع استفاده کنند.

گالوویتز گفت: در مورد اینکه چرا سزارین ممکن است برخی از کودکان را مستعد ابتلا به اختلالات آلرژیک کند، این به وقفه در انتقال میکروبیوم مادر و متعاقباً به خطر افتادن میکروبیوم روده برمی گردد که زمانی اتفاق می افتد که نوزاد از کانال زایمان عبور نمی کند. .

او گفت: «این همه به ایده جهانی‌تر ما درباره «فرضیه بهداشت» برمی‌گردد، یا اینکه عدم معرفی زودهنگام میکروب‌ها باعث سرکوب رشد صحیح سیستم ایمنی در نوزادان/کودکان می‌شود.

گالوویتز گفت: سزارین معمولاً توصیه نمی‌شود مگر اینکه پزشک این روش را پیشنهاد کند، بنابراین توصیه می‌شود در صورتی که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که نیاز به سزارین داشته باشد، زایمان طبیعی را امتحان کنید.

زنان باید در نظر داشته باشند که این مطالعه نمی گوید که سزارین یا دادن شیر خشک برای نوزاد باعث ایجاد مشکلات آلرژی می شود.

گالوویتز افزود: دلایل زیادی وجود دارد – چه داوطلبانه و چه غیر داوطلبانه – که زنان از طریق سزارین یا استفاده از شیر خشک را انتخاب می‌کنند، و آنها نباید به خاطر هر چیزی که انتخاب می‌کنند احساس شرمندگی کنند.

اگر کودک علائم اولیه یک اختلال آلرژیک مانند ابتلا به اگزما را نشان داد، والدین باید از یک متخصص آلرژی کمک بگیرند. گالوویتز گفت که انجام این کار در اوایل زندگی ممکن است به کاهش شدت آلرژی کمک کند.