در پینترست به اشتراک بگذارید
  • برخی از ژن ها ممکن است به این معنی باشد که طعم سبزیجات برای برخی افراد تلخ تر است.
  • “ژن طعم” می تواند بر نحوه درک افراد از طعم های مختلف تأثیر بگذارد.
  • با افزایش سن، حساسیت جوانه چشایی کاهش می‌یابد، بنابراین حتی سبزیجاتی که دوست ندارید بعداً خوش طعم شوند.

چرا خوردن سبزیجات برای برخی افراد سخت است؟

محققان دانشگاه کنتاکی بر این باورند که یک ژن خاص باعث می‌شود ترکیبات موجود در برخی سبزیجات برای برخی افراد طعم تلخی داشته باشد، بنابراین از سبزیجات مغذی و مفید برای قلب مانند بروکلی، کلم بروکسل و کلم اجتناب می‌کنند.

به گفته جنیفر ال. اسمیت، پرستار دارای مجوز و عضو فوق دکتری در دانشکده پزشکی دانشگاه کنتاکی و یکی از نویسندگان مطالعه مقدماتی، چنین افرادی ممکن است حساسیت مشابهی به شکلات تلخ، قهوه و آبجو نیز داشته باشند.

در مطالعهکه در جلسات علمی انجمن قلب آمریکا در فیلادلفیا در 16-18 نوامبر ارائه خواهد شد، بر اساس برخی از کارهای قبلی است که نشان می دهد این ژنوتیپ با انواع سبزیجات مصرف شده توسط دانشجویان مرتبط است.

“ژن طعم”

انسان ها با دو نسخه از ژن چشایی به نام TAS2R38 متولد می شوند. کسانی که دو نسخه از گونه ای به نام AVI را به ارث می برند، به تلخی این مواد شیمیایی حساس نیستند. اسمیت گفت، اما کسانی که یک کپی از AVI و یک کپی از PAV را به ارث می برند بسیار حساس هستند و این غذاها را به خصوص تلخ می دانند.

برای این مطالعه، محققان احتمال وجود این ارتباط را در افرادی با دو یا چند عامل خطر بیماری قلبی عروقی بررسی کردند. در طی یک دوره 3 ساله، آنها تجزیه و تحلیل ثانویه داده ها را با استفاده از نمونه ای از یک مطالعه قبلی انجام دادند که تعاملات ژنی را در افراد در معرض خطر بیماری قلبی عروقی بررسی می کرد. آنها پرسشنامه های بسامد غذا را از 175 نفر تجزیه و تحلیل کردند.

میانگین سنی پاسخ دهندگان 52 سال بود. بیش از 70 درصد آنها زن بودند. آنها دریافتند افرادی که دارای فرم PAV این ژن هستند، بیش از 2/2 برابر بیشتر در نیمه پایین سبزیجات مصرف شده قرار دارند.

این مطالعه می تواند نحوه برخورد پزشکان با افرادی را که به آنها توصیه می شود رژیم غذایی خود را تغییر دهند تا سیستم قلبی عروقی سالم تری داشته باشند، تغییر دهد.

اسمیت گفت: «این ارتباط می‌تواند بر توانایی آن‌ها برای تغییر رژیم غذایی برای رسیدن به یک الگوی غذایی سالم برای قلب تأثیر بگذارد».

با این حال، اسمیت گفت که تحقیقات بیشتری باید در مورد بهترین راه برای تشویق مردم به خوردن سبزیجات انجام شود.

ما امیدواریم که بتوانیم راه هایی را که افراد دارای این ژن می توانند برای خوش طعم تر کردن غذا در نظر بگیرند، کشف کنیم.امیدواریم بتوانیم از اطلاعات ژنتیکی استفاده کنیم تا بفهمیم مردم بهتر است کدام سبزیجات را بپذیرند و بفهمیم کدام ادویه‌ها برای فوق‌طعم‌ها (آنهایی که حساسیت بیشتری نسبت به طعم دارند) جذاب هستند تا بتوانیم خوردن بیشتر را برای آنها آسان‌تر کنیم. سبزیجات.”

همیشه از دل خود پیروی نکنید

تونیا راینهارد، مدرس ارشد در دانشگاه ایالتی وین در دیترویت و مدیر دوره تغذیه بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه، گفت: جالب است که محققان دانشگاه کنتاکی مناطق ژنتیکی مرتبط با طعم و مزه را شناسایی کردند که می تواند بر انتخاب غذای فرد تأثیر بگذارد و بالقوه تأثیر بگذارد. ایجاد برخی بیماری های مزمن

از آنجایی که میوه‌ها و سبزیجات حاوی فیتونوترینت‌ها و مواد مغذی ضروری هستند که می‌توانند التهاب و آسیب اکسیداتیو را کاهش دهند – دو فرآیند آسیب‌رسان کلیدی مرتبط با بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و سایر بیماری‌های مزمن – هر چیزی که بر مصرف رژیم غذایی این غذاها تأثیر بگذارد احتمالاً می‌تواند بر پیشرفت بیماری تأثیر بگذارد. راینهارد، یکی از اعضای آکادمی تغذیه و رژیم غذایی و رئیس سابق آکادمی تغذیه و رژیم غذایی میشیگان گفت.

او افزود که مردم باید به خاطر داشته باشند که درک ذائقه انسان فرآیند پیچیده ای است که تحت تأثیر متغیرهای متعددی قرار می گیرد.

او گفت: «برای افراد مفید است که سعی کنند ترجیحات خود را درک کنند و در صورت ناسالم بودن، از عملکرد شناختی خود برای غلبه بر برخی از آنها استفاده کنند.

آنی ماهون، متخصص تغذیه، متخصص تغذیه و مدرس مدعو در بخش حرکت شناسی در دانشگاه ایندیانا- دانشگاه پردو ایندیاناپولیس، مطالعه ژن‌هایی را که بر ترجیحات چشایی تأثیر می‌گذارند، یک حوزه فعال تحقیقاتی نامید. او نگرانی‌های خود را در مورد پیامدهای سلامتی کنار گذاشتن سبزیجات چلیپایی و مفید برای قلب مانند کلم بروکلی و گل کلم تکرار کرد.

ماهون گفت: «این سبزیجات منابع خوبی از فیبر، فولات و همچنین ویتامین C و K هستند. این مواد مغذی برای حفظ سلامت دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن و همچنین سلامت قلب مهم هستند.

او گفت که گزینه هایی برای افراد دارای این ژنوتیپ می تواند شامل پختن سبزیجات باشد.

او گفت: “این ممکن است تلخی را کاهش دهد و بنابراین طعم قابل قبولی دارد.” “یا افراد باید منابع دیگری از این مواد مغذی را بیابند که انجام آنها باید نسبتاً آسان باشد زیرا گزینه های دیگری نیز وجود دارد.”

ماهون گفت همچنین مهم است که به یاد داشته باشیم که با افزایش سن، حساسیت جوانه های چشایی کاهش می یابد.

او گفت: «پس فقط به این دلیل که در جوانی از یک میوه یا سبزی خوشت نمی‌آمد، به این معنی نیست که با بزرگ‌تر شدن، آن را دوست نخواهی داشت.