در پینترست به اشتراک بگذارید
محققان می گویند ویروس سرخک می تواند حافظه سیستم ایمنی را از بین ببرد. گتی ایماژ
  • محققان می گویند ویروس سرخک می تواند حافظه سیستم ایمنی را از بین ببرد و فرد را در برابر سایر بیماری ها آسیب پذیرتر کند.
  • کارشناسان می گویند که این کشف بر اهمیت واکسن زدن فرزندان توسط والدین تاکید می کند.
  • مقامات بهداشتی می‌گویند والدینی که برای فرزندان خود قرار ملاقات سلامتی با پزشک نمی‌گذارند، به احتمال زیاد فرزندان خود را واکسینه نمی‌کنند.

یک طرف بحث واکسیناسیون دریافت چیزی است که آنها آن را هجوم بزرگ مهمات می دانند.

بر اساس گزارش‌ها، ویروس سرخک باعث آسیب طولانی‌مدت به سیستم ایمنی بدن انسان می‌شود و به طور موثر سیستم دفاعی بدن را در برابر سایر ویروس‌ها از بین می‌برد.

این به گفته محققان موسسه Wellcome Sanger در انگلستان، دانشگاه آمستردام در هلند و سایر موسسات است.

کشف بود امروز گزارش شد در مجله Science Immunology.

به گفته پزشکان، این تحقیق بر اهمیت واکسینه کردن والدین فرزندان خود می افزاید.

این مکاشفه توضیح می‌دهد که چرا کودکان اغلب پس از ابتلا به سرخک به بیماری‌های عفونی دیگر مبتلا می‌شوند و از آنجایی که کاهش نرخ واکسیناسیون باعث بازگشت سرخک می‌شود.

ظاهراً سرخک بیماری های دیگری را نیز به همراه دارد.

امش آدالجا، MD، FIDSA، متخصص بیماری‌های عفونی و محقق ارشد مرکز امنیت سلامت جانز هاپکینز، به Healthline گفت: سرخک در سراسر جهان در حال افزایش است.

«کشورهایی مانند بریتانیا وضعیت حذف (سرخک) خود را از دست داده‌اند، در حالی که ایالات متحده شاهد تعداد موارد بی‌سابقه بود – و به سختی از از دست دادن وضعیت حذف اجتناب کرد. تردید در واکسن تاثیر خود را بر اعتماد به واکسن سرخک گذاشته است و جهان با عفونتی مواجه است که باید دهه‌ها پیش کنترل می‌شد.

نحوه عملکرد ویروس سرخک

قبلاً درک شده بود که سرخک سیستم ایمنی را تضعیف می کند، اما اکنون محققان چگونگی چگونگی آن را تعیین کرده اند.

در طول عفونت سرخک، فرد گلبول های سفید محافظ کمتری دارد. پس از بهبودی چند هفته بعد، تعداد گلبول های سفید خون دوباره بالا می رود. بر اساس این بیانیه، اکنون دانشمندان می‌دانند که این فرد هنوز «بسیار مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی دیگر» است.

محققان گروهی از افراد واکسینه نشده در هلند را که قبل و بعد از شیوع سرخک در سال 2013 در جامعه آنها گرفته شده بودند، مورد بررسی قرار دادند.

پس از تعیین توالی ژن‌های آنتی‌بادی 26 کودک قبل از عفونت و سپس 40 تا 50 روز پس از عفونت، دانشمندان دریافتند که سلول‌های حافظه ایمنی خاصی که در برابر سایر بیماری‌ها ساخته شده بودند – و قبل از عفونت سرخک وجود داشتند – از خون کودکان ناپدید شدند و آنها را ترک کردند. آسیب پذیر به بیماری هایی که زمانی در برابر آن مصون بودند.

Velislava Petrova، دکترای فوق دکتری در موسسه Wellcome Sanger و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: “این مطالعه نشان‌دهنده مستقیم “فراموشی ایمنی” در انسان است، که در آن سیستم ایمنی فراموش می‌کند که چگونه به عفونت‌هایی که قبلاً با آن مواجه شده پاسخ دهد. بیانیه. ما نشان می‌دهیم که سرخک مستقیماً باعث از بین رفتن محافظت از سایر بیماری‌های عفونی می‌شود.»

محققان سپس این ایده را در موش‌های شیری آزمایش کردند و نشان دادند که یک ویروس شبیه سرخک، آنتی‌بادی‌های آنفولانزا را در موش‌هایی که قبلاً علیه آنفولانزا واکسینه شده بودند، کاهش می‌دهد. این موش‌ها پس از ابتلا به ویروس سرخک، علائم آنفولانزا بدتری داشتند.

محققان دریافتند سرخک سیستم ایمنی را به حالت نابالغ باز می‌گرداند، جایی که فقط می‌تواند تعداد محدودی آنتی‌بادی بسازد.

کالین راسل، استاد زیست‌شناسی تکاملی کاربردی در دانشگاه آمستردام، می‌گوید سرخک سیستم ایمنی بدن انسان را «شبیه کودک» می‌کند.

او در بیانیه‌ای گفت: «در برخی از کودکان، این تأثیر آنقدر قوی است که شبیه به تجویز داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی قوی است». “مطالعه ما پیامدهای بزرگی برای واکسیناسیون و سلامت عمومی دارد، زیرا نشان می‌دهیم که واکسیناسیون سرخک نه تنها از مردم در برابر سرخک محافظت می‌کند، بلکه از سایر بیماری‌های عفونی نیز محافظت می‌کند.”

تاریخچه واکسن سرخک

واکسن سرخک بود توسعه یافته توسط جان اف. اندرز و دکتر توماس سی پیبلز پس از جمع‌آوری نمونه‌های خون از افرادی که طی یک شیوع در سال 1954 در بوستون به سرخک مبتلا شده بودند.

آنها مجوز یک واکسن را در سال 1963 صادر کردند. تلقیح در سال 1968 توسط تیمی به رهبری موریس هیلمن بهبود یافت. آن نسخه هنوز در حال استفاده است.

در سال 1978، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) هدفی را برای حذف سرخک تا سال 1982 تعیین کرد. در حالی که این اتفاق نیفتاد، تا سال 1981، موارد گزارش شده 80 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت.

CDC در سال 2000 توانست سرخک را حذف شده اعلام کند – عدم انتقال مداوم این بیماری برای حداقل 12 ماه.

تقریباً در همان زمان بود که جنبش ضد واکسیناسیون بیشتر در پاسخ به پیشنهاد دکتر بریتانیایی اندرو ویکفیلد در سال 1998 مبنی بر اینکه واکسیناسیون باعث اوتیسم می شود، بالا گرفت.

دانشمندان به طور گسترده ای این ادعا را رد کرده اند. مجوز پزشکی Wakefield در سال 2010 لغو شد.

آدالجا گفت: “این مطالعه آنچه را که مدت ها در مورد اثرات آبشاری عفونت سرخک مشکوک بود، تایید می کند.” “(این) نشان می دهد که یک بیماری خوش خیم نیست و بر نیاز به واکسن برای جلوگیری از این عواقب عفونت تاکید می کند.”

وی افزود: «این پدیده (سرخک که به مقاومت فرد در برابر بیماری‌های دیگر آسیب می‌زند) احتمالاً توضیح می‌دهد که چگونه واکسیناسیون سرخک تأثیرات بزرگ‌تری دارد، زیرا با جلوگیری از سرخک در پایین دست، از عفونت با سایر عوامل بیماری‌زا جلوگیری شد.

از 3 اکتبر، وجود داشته است 1250 مورد فردی سرخک در 31 ایالت در سال 2019 تایید شد.

بر اساس CDC، “این بیشترین تعداد موارد گزارش شده در ایالات متحده از سال 1992 است. بیش از 75 درصد موارد در سال جاری مربوط به شیوع در نیویورک است. سرخک در جوامع ایالات متحده که در آن گروه‌هایی از مردم واکسینه نشده‌اند، احتمال شیوع و شیوع بیشتری دارد.

بر اساس وب سایت CDC، “اکثر موارد در میان افرادی است که علیه سرخک واکسینه نشده اند.”

دامن زدن به بیماری های دیگر

نویسندگان مطالعه جدید در بیانیه ای گفتند که افزایش موارد سرخک می تواند باعث افزایش سایر عفونت های خطرناک مانند آنفولانزا، دیفتری یا سل شود، حتی در افرادی که قبلاً ایمنی داشتند.

سومان راداکریشنا، پزشک بیماری های عفونی در مرکز پزشکی پرسبیتریان هالیوود CHA در لس آنجلس، به Healthline گفت: “ذات الریه شایع ترین علت مرگ به عنوان عارضه سرخک است.”

اسهال شایع ترین عارضه است. استوماتیت و اسهال ناشی از سرخک می تواند منجر به سوء تغذیه در کودکان شود. عوارض ناشی از عفونت ثانویه می تواند باعث آسیب ریه شود که اغلب دائمی است.

پزشکان می گویند این مطالعه نشان می دهد که ایمن سازی سرخک می تواند بسیار بیشتر از عدم ابتلا به سرخک باشد.

ساندرا الیزابت فورد، نایب رئیس انجمن ملی مقامات بهداشت شهرستان و شهرستان، گفت: «کشف‌هایی از این دست تنها نیاز حیاتی همه کودکان ما به ایمن‌سازی را نشان می‌دهد.

او گفت: “از این مطالعه می توان حدس زد که اگر ابتلا به سرخک منجر به کاهش پاسخ ایمنی به سایر بیماری ها شود، پس پیشگیری از سرخک یک عامل محافظتی نه تنها از سرخک، بلکه سایر بیماری های عفونی نیز ایجاد می کند.”

کاترین ترویسی، دکترا، MS، اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی UTHealth در هیوستون، می گوید که پزشکان برای دهه ها از ارتباط بین سرخک و مرگ و میر ناشی از سایر بیماری های عفونی می دانند.

ترویسی به Healthline گفت: «میزان مرگ و میر در دوران کودکی، حتی قبل از تولید واکسن در سال 63، می‌توانست شاهد افزایش مرگ و میر ناشی از سایر بیماری‌های عفونی باشیم.

“این فقط در برابر سرخک موثر نیست. اکثر بچه ها بهبود می یابند، اما می تواند جدی باشد. سرخک عامل اصلی مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه بود. (پس از ایمن سازی) مرگ و میر ناشی از بیماری های دیگر در کشورهای در حال توسعه 50 تا 90 درصد کاهش داشته است.

چکاپ های معمول مهم است

رشد سرخک تنها به دلیل تفاوت های فلسفی بین پزشکان و والدین ضد واکسن ایجاد نمی شود.

با توجه به انجمن سپر آبی صلیب آبی، “عدم حضور در ملاقات های معمول کودک خوب” در بین کودکان بیمه شده تجاری دلیل اصلی 62 درصد از کودکانی است که از سال 2010 تا 2016 واکسینه نشده اند.

این انجمن در بیانیه ای اعلام کرد که این کودکان، که اکنون 3 تا 9 ساله هستند، “در سن دبستان هستند و در صورت تماس نزدیک با سایر کودکان در کلاس، آنها را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد و احتمال شیوع بیماری را افزایش می دهد.”

در گزارش Blue Cross Blue Shield آمده است: «به طور متوسط، کودکانی که به اندازه کافی واکسینه شده بودند که مجموعه هفت واکسن را تا سن 27 ماهگی تکمیل می کردند، دو بار بیشتر از کودکانی که این مجموعه را کامل نکرده بودند، ملاقات کردند.