در پینترست به اشتراک بگذارید
محققان می گویند نوجوانانی که سیگارهای الکترونیکی را با طعم آب نبات استعمال می کنند، سریع تر معتاد می شوند و مدت طولانی تری استعمال می کنند. گتی ایماژ
  • محققان می گویند نوجوانانی که سیگارهای الکترونیکی با طعم آب نبات می پزند، سریع تر معتاد می شوند و برای مدت طولانی تری مصرف می کنند.
  • کارشناسان می گویند که این نشان دهنده خطرات سلامتی مرتبط با سیگارهای الکترونیکی، به ویژه سیگارهای طعم دار است.
  • کارشناسان همچنین می گویند که والدین باید با نوجوانان در مورد اینکه آیا ویپ می کنند، چه چیزی استخاره می کنند و مدت زمانی که ویپ می کنند صحبت کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) فروش سیگارهای با طعم شیرین را مجاز نمی داند، اما محصولات بخارپز با طعم آب نبات هنوز هم رایج هستند.

بر اساس تحقیقات جدیدی که امروز در مجله Pediatrics منتشر شد، بچه‌ها درگیر می‌شوند.

در این مطالعه، نوجوانانی که از سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار غیرسنتی استفاده می‌کردند، با نوجوانانی که فقط طعم‌های تنباکو، نعناع یا منتول مصرف می‌کردند، مقایسه کرد.

به گفته محققان، شش ماه بعد، کسانی که از طعم‌های شیرین استفاده می‌کردند احتمال بیشتری داشت که در هر جلسه بخارپز و استنشاق بیشتری داشته باشند.

این تحقیق شامل 478 نوجوان در لس آنجلس بود. نوجوانان از کلاس دهم تا دوازدهم هر 6 ماه یکبار مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان می گویند از هر 10 شرکت کننده 9 نفر طعم های غیر سنتی مانند آب نبات، میوه و حتی کره را بخورند.

از بین کسانی که از طعم های غیر سنتی استفاده می کردند، 64 درصد آنها 6 ماه بعد به بخار زدن ادامه دادند. از بین کسانی که فقط از طعم‌های سنتی استفاده می‌کردند، حدود 43 درصد هنوز بخار می‌کردند.

محققان می گویند مقرراتی برای کاهش مواجهه نوجوانان با سیگارهای الکترونیکی طعم دار ممکن است به جلوگیری از استنشاق زیاد آنها و تبدیل شدن به کاربران طولانی مدت کمک کند. مقررات همچنین ممکن است کاربران فعلی را تشویق به توقف کنند.

نویسندگان مطالعه اذعان داشتند که طرح مطالعه مشاهده ای استنتاج های علی را پشتیبانی نمی کند.

همچنین لازم به ذکر است که جمع‌آوری داده‌ها در سال‌های 2015 و 2016 انجام شد. این قبل از معرفی برخی از سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار با غلظت بالای نیکوتین در حال حاضر است.

نوجوانان به طور موثر هدف قرار گرفتند

دکتر رابرت مک کنا جراح قفسه سینه و مدیر جراحی کم تهاجمی قفسه سینه و انکولوژی جراحی قفسه سینه در موسسه سرطان جان وین در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا است.

او به Healthline گفت که این مطالعه به خوبی انجام شده است و نتایج آن احتمالا درست است. وی اضافه کرد که برای تایید نیاز به مطالعات پیگیری طولانی مدت است.

این نشان دهنده هوش شرکت هایی است که محصولات ویپینگ را تولید می کنند. مک‌کنا گفت: «آن‌ها چقدر در یافتن راه‌هایی برای جذاب‌تر کردن، طعم بهتر و اعتیادآورتر کردن سیگار کشیدن برای نوجوانان باهوش هستند.

به عنوان یک جراح ریه، او این فرصت را داشته تا با بسیاری از افراد سیگاری صحبت کند. او گفت که بیشتر آنها در سنین نوجوانی به سیگار کشیدن روی آوردند.

اگر تا 20 سالگی سیگار را شروع نکرده باشید، بعید است که سیگار بکشید. برای شرکت‌هایی که سیگارهای الکترونیکی تولید می‌کنند، زمان حیاتی است تا بازار نوجوانان را دنبال کنند. این مطالعه نشان داد که نوجوانان جذب طعم های غیر سنتی می شوند و بیشتر از آنها استفاده می کنند. این شگفت‌انگیز است که چقدر سریع به نوجوانان می‌رسد.» مک‌کنا گفت.

این واقعاً یک محصول خطرناک و اعتیاد آور است. زمان می برد، اما تحقیقات آتی ممکن است شواهد وحشتناک تری را به همراه داشته باشد.

یک عمر خطرات سلامتی

بر اساس بررسی ملی دخانیات جوانان 2018مصرف سیگار الکترونیکی بین سال‌های 2017 تا 2018 78 درصد در میان دانش‌آموزان دبیرستانی و 48 درصد در میان دانش‌آموزان راهنمایی افزایش یافته است.

با افزایش محبوبیت ویپینگ، احتمال مشکلات سلامتی طولانی مدت نیز افزایش می یابد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) است در حال بررسی بیش از 1600 مورد آسیب ریوی مرتبط با استفاده از سیگار الکترونیکی، یا بخار، استفاده از محصول. در میان این موارد 34 مورد مرگ تایید شده وجود دارد. اکثر نمونه های آزمایش شده تا به امروز حاوی THC بودند.

THC یا نه، مک‌کنا می‌گوید منطقی نیست که فکر کنید می‌توانید آنقدر دود را وارد ریه‌های خود کنید و بهای آن را پرداخت نکنید.

او طرفدار ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی طعم دار است.

او گفت: “ما باید به بچه ها این پیام را ارسال کنیم که در آینده مشکل ساز خواهد شد.”

مک کنا رابطه بین تنباکو و مراقبت های بهداشتی را “باورنکردنی” می خواند.

یک سوم تمام مرگ و میرهای ناشی از سرطان در این کشور مربوط به سیگار است. سیگار همچنین با حمله قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات سلامتی مرتبط است.

قوانین در حال بازی کردن

در ماه سپتامبر، دولت ترامپ اعلام کرد که در حال کار بر روی ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار است.

در 17 اکتبر، شرکت سیگارهای الکترونیکی JUUL به‌طور داوطلبانه فروش طعم‌های غیر تنباکو و غیر منتول خود، از جمله انبه، خامه، میوه و خیار را به حالت تعلیق درآورد. این شرکت گفت که «از لابی کردن دولت در مورد دستورالعمل‌های پیش‌نویس طعم خودداری می‌کند و در صورت مؤثر بودن از سیاست نهایی حمایت می‌کند و از آن پیروی می‌کند».

در 24 اکتبر، FDA صادر کرد اخطاریه به شرکت بخارپز Econsmoke، به دنبال حذف تقریباً 100 محصول ویپینگ طعم‌دار از بازار است. این آژانس گفت که این محصولات “بدون مجوز بازاریابی مورد نیاز، تقلبی و با نام تجاری اشتباه هستند.”

در نامه هشدار همچنین آمده است که تبلیغات آنلاین و پست های رسانه های اجتماعی شامل بیانیه هشدار نیکوتین لازم نیست: “هشدار: این محصول حاوی نیکوتین است. نیکوتین یک ماده شیمیایی اعتیاد آور است.

در همین حال، برخی از ایالت ها اوضاع را به دست گرفته و فروش سیگارهای الکترونیکی طعم دار را ممنوع می کنند. اما این ممنوعیت ها ممکن است با چالش های بسیاری در دادگاه مواجه شوند.

پزشکان، والدین باید قدم بگذارند

دکتر ریچارد ال. سیدمن، متخصص اطفال و مدیر ارشد پزشکی طرح سلامت LA Care در کالیفرنیا است.

سیدمن به Healthline گفت: «پزشکان مدت‌هاست که از بیماران می‌پرسند سیگار می‌کشند یا خیر. اما چه تعداد از پزشکان اطفال از بیماران خود یا والدین بیماران خود می پرسند که آیا آنها ویپ می کنند؟

او خاطرنشان کرد که از آنجایی که دستگاه‌های سیگار الکترونیکی می‌توانند فریبنده باشند، والدین ممکن است حتی از انجام این کار فرزندان خود آگاه نباشند. برخی از آن ها شبیه میله های USB یا گیتار هستند. او توضیح داد که برخی از آنها حتی در کوله پشتی یا بند های هودی تعبیه شده اند.

سیدمن توصیه کرد: «پزشکان اطفال باید به والدین اطلاع دهند که این خطر به ویژه در نوجوانانی که مغزشان هنوز در حال رشد است زیاد است.

آنها باید مراقب باشند و با بچه هایشان صحبت کنند. چیزی که همه اینها را به ویژه نگران کننده می کند این است که هیچ پاسخ روشنی در مورد اینکه چرا این موارد بیماری سریع ریوی ناگهان ظاهر می شوند وجود ندارد.

سیدمن گفت که پزشکان چه با افراد پیش از نوجوانی سروکار دارند و چه با بزرگسالان، باید سوالات خاصی در مورد ویپینگ بپرسند.

بپرسید چند وقت یکبار بخار می زنند و لوازم ویپ خود را از کجا تهیه می کنند. این اطلاعات نه تنها می‌تواند به پزشکان در درمان بیمارانشان کمک کند، بلکه می‌تواند برای سازمان‌های بهداشتی که در سطح وسیع‌تری به بحران رسیدگی می‌کنند، ارزشمند باشد.