یک مطالعه جدید شواهدی را نشان می دهد که علائم هشدار دهنده اولیه دیابت نوع 2 وجود دارد.

در پینترست به اشتراک بگذارید
پزشکان ممکن است بتوانند سال ها قبل از تشخیص علائم هشدار دهنده دیابت را پیدا کنند. گتی ایماژ

مطالعه ای در خارج از ژاپن که در مجله انجمن غدد درون ریز منتشر شد و در نشست سالانه انجمن اروپایی مطالعه دیابت (EASD) در برلین ارائه شد، می تواند نحوه درمان پیش دیابت را تغییر دهد – و به طور بالقوه می تواند به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک کند.

وجود دارد 422 میلیون نفر زندگی با دیابت در سراسر جهان، بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این رقم از سال 1980 بیش از 300 میلیون نفر افزایش یافته است. تنها در آمریکا، بیش از 100 میلیون نفر دیابت نوع 2 یا نوع قبلی آن، پیش دیابت.

دکتر متیو مینتز، یک پزشک مراقبت های اولیه و متخصص داخلی مستقر در مریلند، حتی دقیق تر می شود: او گفت در حالی که 30 میلیون آمریکایی دیابت نوع 2 دارند، حدود 80 میلیون نفر با پیش دیابت، پیش ساز بیماری تمام عیار، زندگی می کنند.

علاوه بر این، عوارض ناشی از دیابت – از جمله “کوری، نارسایی کلیه، حمله قلبی و سکته مغزی” – می تواند منجر به مرگ شود: در سال 2015، دیابت باعث تخمین زده می شود. 1.6 میلیون مرگ در سراسر جهان.

علیرغم تعداد افرادی که تحت تأثیر این عارضه قرار دارند، اطلاعات کمی در مورد زمان ظاهر شدن علائم هشدار دهنده تشخیص دیابت نوع 2 وجود دارد.

اکنون این مطالعه جدید که در ماتسوموتو و توکیو ژاپن انجام شده است، ممکن است آن را تغییر دهد.

آنچه که مطالعه نشان داد

بین سال‌های 2005 و 2016، تیم تحقیقاتی بیش از 27000 بزرگسال را که دیابت نداشتند، با بررسی چند عاملی که معمولاً با دیابت نوع 2 مرتبط هستند، ردیابی کردند. اینها شامل سطوح گلوکز خون ناشتا، شاخص توده بدنی (BMI) و حساسیت به انسولین بود.

محققان هر یک از شرکت کنندگان را تا زمانی که تشخیص پیش دیابت یا دیابت نوع 2 دریافت کردند یا تا پایان مطالعه، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، پیگیری کردند.

در طول 11 سال مطالعه، 4800 شرکت‌کننده مبتلا به پیش دیابت تشخیص داده شدند، در حالی که تقریباً 1100 نفر به دیابت نوع 2 مبتلا شدند.

شرکت‌کنندگانی که به پیش دیابت و دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند، در اوایل عوامل خطر مشابهی داشتند. و کسانی که در نهایت به دیابت نوع 2 مبتلا شدند، حتی 5 سال و 10 سال قبل از تشخیص، عوامل خطر بیشتری نسبت به کسانی که به دیابت مبتلا نشدند، داشتند.

افراد مبتلا به دیابت نه تنها عوامل خطر بالا را نشان دادند، بلکه تفاوت در این عوامل خطر بین افراد مبتلا به دیابت و افراد بدون دیابت در طول زمان بیشتر شد.

شرکت‌کنندگانی که به دیابت مبتلا نشدند، میانگین سطح گلوکز ناشتا را در طول کل مطالعه تقریباً 94 میلی‌گرم در دسی لیتر (mg/dL) حفظ کردند.

در افرادی که دیابت داشتند، این عدد به طور پیوسته از میانگین 101.5 میلی گرم در دسی لیتر 10 سال قبل از تشخیص به 110 میلی گرم در دسی لیتر فقط یک سال قبل از تشخیص افزایش یافت.

همین علائم هشداردهنده در افرادی که بیش از یک دهه قبل از تشخیص پیش دیابت در سطح کمتری به پیش دیابت مبتلا شده بودند، مشاهده شد.

این مطالعه در واقع اولین مطالعه در مورد افزایش سطح گلوکز به عنوان پیش ساز پیش دیابت نبود. مطالعات دیگر قبلاً نشان داده اند که تنظیم غیرطبیعی گلوکز در بدن به طور معمول تا 10 سال قبل از تشخیص پیش دیابت افزایش می یابد.

به گفته مینتز، معمولاً بین تشخیص پیش دیابت و تشخیص نوع 2 «تقریباً 10 تا 15 سال» فاصله وجود دارد، اما این وضعیت می‌تواند در کمتر از پنج سال پیشرفت کند.

پیش دیابت چیست؟

مینتز گفت، همانطور که از نام آن پیداست، پیش دیابت “اولین مرحله دیابت است.”

و محقق ارشد این مطالعه، دکتر هیرویوکی ساگساکا، از بیمارستان آیزاوا در ماتسوموتو، در سخنرانی در برلین گفت: “اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مرحله پیش دیابت را پشت سر می گذارند.”

با این حال، مینتز همچنین خاطرنشان کرد که “از دیدگاه فرآیند بیماری، تفاوت زیادی” بین این دو وجود ندارد. افراد مبتلا به پیش دیابت در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند فقط کمی قند خونشان افزایش یافته است، در حالی که این سطوح در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به شدت بالاتر است.

اکنون، محققان این مطالعه فرض می‌کنند که افزایش سطح گلوکز خون را می‌توان زودتر از 10 سال قبل از تشخیص بیماری – خیلی زودتر – مشاهده کرد.

ساگساکا گفت: “یافته های ما نشان می دهد که نشانگرهای متابولیک بالا برای دیابت بیش از 20 سال قبل از تشخیص قابل تشخیص است.”

خبر خوبی که از این مطالعه به دست می آید دو چیز است:

  1. نشانگرهای پیش دیابت می توانند خیلی زودتر از تشخیص ظاهر شوند، که به بیماران و پزشکان آنها فرصتی برای مقابله با این بیماری می دهد.
  2. پیش دیابت لزوماً به دیابت نوع 2 تبدیل نمی شود. در واقع، مینتز گفت: “پیش دیابت حتی می تواند معکوس شود.”

در حالی که نتایج این مطالعه تا حد زیادی بر سطح گلوکز خون ناشتا متمرکز است، سایر عوامل را نباید فراموش کرد.

مینتز می گوید: «عامل خطر اصلی دیابت نوع 2 چاقی است. با این حال، همه بیماران چاق به دیابت مبتلا نمی شوند و برخی از بیمارانی که فقط کمی اضافه وزن دارند به دیابت مبتلا می شوند. بنابراین، عوامل دیگری، به ویژه ژنتیک وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: سابقه خانوادگی دیابت خطر ابتلا را افزایش می دهد و قومیت های خاصی نیز خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند.

عوامل دیگر عبارتند از سن (“حدود 25 درصد از بزرگسالان بالای 65 سال به دیابت مبتلا می شوند” و دیابت بارداری در دوران بارداری.

مینتز می‌گوید: «سال‌ها و سال‌ها آسیب به سلول‌های لوزالمعده که انسولین می‌سازند، می‌تواند منجر به دیابت شود که قابل جبران نیست.» برای بیماران بسیار مهم است که «کاهش وزن، رژیم غذایی، ورزش و صحبت کردن با آنها [their] دکتر در مورد داروهایی که می توانند از تبدیل پیش دیابت به دیابت جلوگیری کنند.

ساگساکا در برلین نیز همین را گفت: «ممکن است لازم باشد خیلی زودتر از مرحله پیش دیابت مداخله کنیم» و اینکه «مسیر مداخله خیلی زودتر، چه دارویی و چه مربوط به سبک زندگی، ضروری است».

خط پایین

یک مطالعه ژاپنی نشان داده است که عوامل خطر دیابت نوع 2 را می توان بیش از 20 سال قبل از تشخیص تشخیص داد.

برای جلوگیری از تشخیص پیش دیابت و همچنین جلوگیری از پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع 2، انتخاب شیوه زندگی سالم، به ویژه با افزایش وزن یا افزایش سن، بسیار مهم است.