علل سنکوپ – سنکوپ در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و برای هر فردی با هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان گفت که این عارضه برای افراد مسن است. اما اکثر افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند از علت آن بی اطلاع هستند.

شاید آنچه شما را به این مقاله سوق می دهد ، تمایل به اطلاع از علت درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم به طور خاص به بررسی این عارضه از علت تا درمان این بیماری بپردازیم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی در مغز همراه است ، که به آن تشنج یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل سنکوپ

چه چیزی باعث سنکوپ می شود؟

سنکوپ یک علامت است که می تواند به دلایل مختلف تهدید کننده زندگی باشد. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می توانند باعث سنکوپ شوند.

تعیین علت سنکوپ و هر بیماری زمینه ای نیز مهم است. چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث سنکوپ شوند.

سنکوپ انتقال دهنده عصبی چیست؟

سنکوپ با واسطه عصبی (NMS) شایع ترین نوع تشنج و شایع ترین علت مراجعه به اورژانس است. همچنین به نام سنکوپ رفلکس ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودپرسور” نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً در حالت قائم رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خوابیدن جریان خون و هوشیاری را بازیابی می کند و تشنج را متوقف می کند.

سنکوپ موقعیتی که نوعی NMS است ، با عملکردهای جسمانی خاصی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث سنکوپ شوند ، که همچنین می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع سنکوپ نشان دهنده یک اختلال جدی است:

کسانی که آن را با ورزش تجربه می کنند.

کسانی که آن را با تپش قلب یا ضربان نامنظم تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی سنکوپ مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    سنکوپ قلبی

سنکوپ قلب چیست؟

سنکوپ قلبی عروقی در اثر بیماریهای مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون ایجاد می شود. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به سنکوپ قلبی هستند اما شرایط پزشکی جدی ندارند ، می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود شرایط جدی پزشکی ، ارزیابی اضافی بیمار نیاز است. شرایطی که می تواند ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده ناهنجاری های قلبی باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلبی کاشتنی خارجی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای جدی قلبی می توانند سنکوپ را در افراد مسن با افزایش شدید بعد از 70 سالگی بدتر کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیلاری اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• زبان را ببندید

نبض ضعیف

• تغییر دمای بدن که باعث قرمزی یا سرماخوردگی ناگهانی می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشادی مردمک چشم

• احساس می کنید که صداها به طور ناگهانی بسیار دور هستند.

سرگیجه ، افتادگی بدن یا احساس بی وزنی سر و بدن.

• بیحس

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• نبض سریع

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    سنکوپ قلبی در جوانی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که بیماری قلبی ندارند اما سنکوپ را در حالت ایستاده تجربه کرده اند ، یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر احتمال دارد سنکوپ قلب ایجاد کنند.

سنکوپ قلبی در افراد زیر 60 سال خطر بیشتری دارد. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ نبض کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در حین کار غش در هنگام خواب معاینه غیرطبیعی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط ارثی.

    سنکوپ قلبی در جوانی

آیا هنگام سنکوپ نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟

تشنج معمولاً شواهدی از بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید:

• بیش از یک بار بیهوش شده اید.
بیش از دو دقیقه طول کشید تا به هوش آید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• هنگام غش کردن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب شما تپنده یا ناهموار است.
• درد قفسه سینه دارید.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت سنکوپ را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• در صورت امکان بارداری تست بارداری
• نوار قلب (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• تست توده خم برای تجزیه و تحلیل چگونگی واکنش قلب و فشار خون به تفاوت وضعیت بدن
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• داستانی درباره آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو ، چه بدون نسخه و چه بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس که ممکن است در آن دخیل باشد را تشخیص دهد.

امکان درمان سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت سنکوپ و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان این است که شما را از قسمتهای سنکوپ محافظت کند.

گزینه های درمانی عبارتند از:

• مصرف دارو یا تغییر داروهای قبلی.
• از لباس های حمایتی یا جوراب های فشاری برای بهبود گردش خون استفاده کنید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با استفاده از بالش های اضافی یا قرار دادن بلند کننده ها در زیر پای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “مشوق هایی” که باعث ایجاد یک دوره سنکوپ می شوند ، اجتناب کرده یا آنها را تغییر دهید.
• آموزش بیوفیدبک برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای منظم نگه داشتن ضربان قلب (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است). دفیبریلاتور قلبی قابل کاشت (ICD). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را کنترل می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی (فقط برای بیماران با شرایط خاص پزشکی لازم است) را تصحیح می کند.

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هرکس مبتلا به سنکوپ است باید یک ارزیابی اولیه توسط پزشک خود شامل معاینه فیزیکی کامل و سابقه پزشکی و همچنین اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب داشته باشد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت سنکوپ توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص سنکوپ (به عنوان مثال ، ریتم غیرطبیعی قلب) ارائه دهد. آزمایش های دیگر مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. نوار قلب نیز برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به سنکوپ توصیه می شود. در صورت مشکوک به بیماری قلبی مادرزادی ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، ممکن است سایر آزمایشات تشخیصی غیر تهاجمی مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه مشخص نیست ، “آزمایش شیب” برای بیماران مفید است. فشار خون و ضربان قلب هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً به دلیل افت سریع فشار خون و ضربان قلب در شیب غش می کنند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، جریان خون و هوشیاری آنها بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و هیچ بیماری جدی پزشکی معمولاً به صورت سرپایی اداره می شوند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که کمبود آب دارند ، افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند در جلوگیری از سنکوپ مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروها و دیورتیک ها برای فشار خون پایین – برای افرادی که سنکوپ موقعیتی را تجربه کرده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز ممکن است برای بیماران اطفال مفید باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان می دهد که با دوره های مکرر تشنج ، کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار کاهش می یابد ، اما مطالعات بهتری طراحی شده است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت عملیاتی باشد. علاوه بر این ، مطالعات اضافی شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و ظرفیت کار به عنوان پیامدهای احتمالی و درک بهتر رابطه بین علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت سنکوپ و درمان آن نیاز به مشورت با متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق اکسیر با تاکید بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت ممکن است یکی از بهترین مراکز در تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. اگر چنین بیماری هایی دارید ، می توانید با این مرکز تماس بگیرید و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *