علم ورزش | انواع تجهیزات دندانپزشکی


تجهیزات دندانپزشکی، در درمان بیمارانی که از آسیب دیدگی در دندان های خود رنج می برند، مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام خرید تجهیزات دندانپزشکی  باید به استاندارد بودن و کیفیت کالاها توجه زیادی کرد تا کالای باکیفیتی را خریداری کنید . این تجهیزات انواع مختلفی دارند که در ادامه به کمک تیم دیدی دنت با برخی از آن ها آشنا خواهید شد.

قبل از خرید اینسترومنت دندانپزشکی بهتر است با اینسترومنت آشنا شویم . حتماً برای شما نیز پیش آمده که وارد مطب دندانپزشکی شوید و با دیدن ابزارهای دندانپزشکی، کمی ترس به سراغتان بیاید. این ابزارها، همان اینسترومنت دندانپزشکی اند که نه تنها ظاهر، بلکه صدای آن ها نیز کمی ترسناک به نظر می رسد. مثلاً مته دندانپزشکی؛ وقتی پزشک آن را روشن می کند و شما چرخش نوک تیز آن را می بینید، حتماً لرزه به جانتان می افتد و با خود می گویید این آخرین بار است که به دندانپزشکی مراجعه می کنید. البته این ترس واقعاً خنده دار است و اینسترومنت دندانپزشکی، آنقدرها هم ترسناک نیست.

در تکمیل تعریف اینسترومنت، باید گفت به مجموعه ابزارهایی که دندانپزشک به منظور معاینه و جراحی بیمار از آن ها استفاده می کند، اینسترومنت گفته می شود. اگر این ابزار را بشناسید، مطمئناً ترستان از آن کمتر و کمتر می شود. آنگل دندانپزشکی، اسکیلر، کیورت، موچین، ایرموتور، گودکننده، برنشیر، آینه دهان، پروب داس، استئوتوم و… در دسته بندی اینسترومنت قرار می گیرند.

فرز دندانپزشکی، همان قطعه ای است که با دیدن آن احتمالاً به یاد مته می افتید. این فرز، به دسته متصل می گردد و امکان تراشکاری بر سطح دندان ها را فراهم می کند.

فرزهای دندانپزشکی، جزو ابزارآلات چرخشی هستند و این یعنی وقتی روی هندپیس ها نصب می گردند و شروع به کار می کنند، با سرعت بالایی خواهند چرخید. در این چرخش، امکان تراش دندان و پولیش آن توسط دندانپزشک، فراهم می شود.

البته همیشه هم این چرخش در سرعت بالا اتفاق نمی افتد. فرزهای دندانپزشکی، وقتی روی توربین به عنوان یک هندپیس سرعت بالا نصب شوند، عملکرد بسیار سریعی دارند و برعکس زمانی که روی آنگل که هندپیسی با سرعت پایین است، نصب می گردند، کمترین سرعت را دارند.

امروزه، انواع فرز دندانپزشکی، در شکل های مختلف ساخته شده که هر کدام بسته به نوع و فرم ظاهری، کاربرد متفاوتی دارند. اما به صورت کلی، مهم ترین کاربرد فرز دندانپزشکی، برش، تراش، پولیش و پرداخت سطح دندان است.

ساکشن جزو پرکاربردترین تجهیزات دندانپزشکی است که بر خلاف بسیاری دیگر از لوازم دندانپزشکی، اصلاً ترسناک نیست و کنار آمدن با آن ساده تر است. اما این وسیله چه کاربردی دارد؟

وقتی پزشک می خواهد دندان بیمار را معاینه کند، باید فضای دهان خشک باشد. اما نمی توان مانع از ترشح بزاق شد. تنها کاری که در این شرایط می توان انجام داد، استفاده از ساکشن دندانپزشکی است. ساکشن، لوله ای بلند است که به دستگاه مکنده وصل می شود و بزاق را از دهان خارج می کند. وقتی دندانپزشک، ساکشن را داخل دهان بیمار قرار می دهد، او سر دستگاه را روی زبان خود احساس می کند و صدای آن را می شنود. با این حال احساس ترس، درد و ناراحتی نخواهد داشت.

البته کاربرد ساکشن در دندانپزشکی، تنها به این مورد محدود نمی شود؛ می دانیم که در فرایند درمان دندان آسیب دیده، گاه دندانپزشک از آب در دهان بیمار استفاده می کند. ساکشن برای خارج کردن این آب، مورد استفاده قرار می گیرد. در چنین مواقعی، بیمار باید دهان خود را ببندد تا دستگاه بتواند آبی که در دهان جمع شده را خارج کند.

عفونت، از شایع ترین بیماری های دهان و دندان است. برخی از عفونت ها واگیردارند و همواره خطر انتقال آنها وجود دارد. برای جلوگیری از سرایت عوامل بیماری زا، استریل کردن لوازم دندانپزشکی در اتوکلاو یا همان دستگاه استریل کننده، اهمیت زیادی دارد؛ اما از آنجایی که این کار به دستگاه مخصوص نیاز دارد و از سوی دیگر، زمان و انرژی زیادی می طلبد، برخی از مراکز دندانپزشکی، ترجیح می دهند که از لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی استفاده کنند.

لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی، همواره نو، تازه و آماده استفاده می باشند. دندانپزشک، بی نیاز از استریلیزه کردن این وسایل، به راحتی از آن ها استفاده می کند و این امر، کیفیت کار و سرعت عمل او را بهبود خواهد بخشید. استفاده از این وسایل، در کنترل بیماری های واگیردار بسیار موثر بوده و مانع از انتقال آلودگی ها خواهد شد.

اگر بخواهیم فهرستی از لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی تهیه کنیم، لیست بلندی به دست می آید که در آن نام وسایلی مانند اندوباکس، انواع آینه، اسلپ شیشه ای، ایندومتر، پنس، انواع تری، جای سرنگ و جای کامپوزیت، دستکش معاینه، انواع روکش، سرساکشن، سوند، فرز پاک کن، وج چوبی، عینک محافظ، انواع شان و گان، پک ساده، پک ایمپلنت و… به چشم می خورد.

اما موفقیت در درمان مشکلات دندان و ترمیم آسیب دیدگی هایی که برای آن به وجود آمده، تنها منوط به استفاده از بهترین تجهیزات دندانپزشکی نیست؛ بلکه در کنار آن، کیفیت مواد دندانپزشکی نیز اهمیت زیادی دارد.

انواع مواد دندانپزشکی:

 باندینگ: باندینگ، ماده ای همرنگ دندان است که قسمت های آسیب دیده دندان بیمار را به خوبی می پوشاند. این ماده، شبیه بتن بوده و از ترکیبات اصلی آن، رزین می باشد. دندانپزشک با استفاده از باندینگ، فاصله میان دندان ها و شکافی که در برخی دندان ها به وجود آمده را پر خواهد کرد.

  • گوتا پرکا: گوتا پرکا که از مواد طبیعی نظیر صمغ درختان و شیره تولید شده، بهترین انتخاب برای پر کردن جای خالی ریشه دندان است. گوتا پرکا، با موادی نظیر زینک اکساید، مواد چسبنده و رنگدانه ها ترکیب می شود و پس از عصب کشی و پاکسازی، بر روی کانال ریشه قرار می گیرد.
  • کامپوزیت: کامپوزیت از پرطرفدارترین روکش های دندانی است که کاربردهای فراوانی در دندانپزشکی دارد. ترکیبات کامپوزیت، شامل ذرات ریز شیشه و رزین است. دندانپزشک، کامپوزیت را به صورت لایه ای بر روی دندان آسیب دیده بیمار قرار می دهد و آن را سفت می کند.
  • مواد قالب گیری: استفاده از مواد قالب گیری در دندانپزشکی بسیار رایج است. با استفاده از این مواد، مدل استانداردی از دندان های بیمار ساخته می شود. این مواد که بافت نرم و با کیفیتی دارند، در ساخت بریج، ارتودنسی، پروتز متحرک، روکش دندان و لمینت مورد استفاده قرار می گیرند.
  • فیشور سیلانت: فیشور سیلانت، ماده ای است که به منظور پر کردن شیارهای دندان از آن استفاده می شود. این ماده که همرنگ دندان است، پس از قرارگیری بر روی دندان آسیب دیده، با استفاده از اشعه ماوراء بنفش، سفت خواهد شد.
  • آمالگام: ترکیبات آمالگام شامل مس، جیوه، قلع، روی و نقره است. مهمترین کاربرد آمالگام، پر کردن حفره هایی است که درون دندان ها به وجود آمده است. آمالگام، پودری است که با جیوه ترکیب می شود و حالت مایع پیدا می کند.

قیمت انواع تجهیزات دندانپزشکی در تهران

برای اطلاع از قیمت تجهیزات دندانپزشکی سایت ها و مراکز معتبری مانند دندال ، دیدی دنت didident.com  و دندانت وجود دارند که می توانید  با مراجعه به این وبسایت ها از قیمت روز تجهیزات دندانپزشکی مطلع شوید .


رژیم لاغری سریع