عوارض بعد از ابتلا به کرونا چیست؟به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، عفونت کووید 19 که به عنوان یک مشکل تنفسی شروع می شود، اعضای اصلی بدن مانند قلب، کلیه ها، ریه ها و حتی معده را درگیر می کند. برخی از افراد تا هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از بهبودی از بیماری همچنان علائم را تجربه می کنند. در این حالت فرد دارای تاج طولانی مدت است. در زیر به عوارضی که پس از ابتلا به کرونا رخ می دهد نگاه می کنیم:

خستگی

معمولا افراد مبتلا به کووید-19 برای مدت طولانی از خستگی رنج می برند، بنابراین این افراد قادر به انجام وظایف روزمره خود نیستند. سازمان جهانی بهداشت (WHO) خستگی را به عنوان یکی از اصلی ترین عوارض سلامتی پس از ابتلا به کووید-19 شناسایی کرده است.

مشکلات عصبی و روانی

تأثیر کووید-19 بر سلامت عصبی و روانی بدن کمتر مورد توجه قرار گرفته است. اما علائم عصبی و روانی ناشی از این اختلال شامل سردرد، اختلال کمبود توجه، آنوسمی و مه مغزی است. این عوارض ممکن است بیشتر طول بکشد زیرا افراد کمتر از این علائم آگاه هستند.

بیماری قلبی

از زمان شروع همه گیری کرونا، تعداد بیماری های قلبی و مرگ و میر ناشی از آن افزایش یافته است. سلول های قلبی دارای گیرنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین هستند که ورود ویروس را تسهیل می کند. این کار باعث می شود که قلب بستر مناسبی برای رشد ویروس باشد و عملکرد آن را مختل کند. افرادی که از کووید-19 بهبود می یابند در طول سال آینده دچار بیماری قلبی عروقی خواهند شد. معمولا افرادی که از کووید-19 بهبود می یابند از مشکلاتی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس و تپش قلب رنج می برند.

دوستت دارم

پنومونی یکی از عوارض ریوی ناشی از بیماری کووید 19 است که در شدیدترین موارد به سندرم دیسترس تنفسی حاد تبدیل می شود. سپسیس یکی دیگر از عوارض احتمالی بیماری کرونا است که باعث آسیب دائمی به ریه ها و سایر اندام های بدن می شود. در ذات الریه، ریه ها پر از مایع است و توانایی آنها برای دریافت اکسیژن محدود است. علائم شایع این بیماری شامل تنگی نفس، سرفه و خستگی است.

مشکلات گوارشی

کووید 19 باعث مشکلات گوارشی مانند دل درد و کاهش اشتها می شود. بسیاری از افراد پس از ابتلا به کووید-19 مشکلات گوارشی را گزارش کرده اند.

بثورات پوستی

نتایج آزمایش نشان می دهد که کووید-19 باعث ایجاد بثورات پوستی می شود. انواع رایج بثورات پوستی که در طول کووید-19 مشاهده می شود شامل اگزما در اطراف گردن و سینه، بثورات اطراف دهان، کهیر و پیتریازیس گل سرخ خواهد بود

سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS)

پس از بررسی بیش از 400 بیمار مبتلا به کرونا، گروهی از محققان به این نتیجه رسیدند که 42 درصد از افراد مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) به بیمارستان مراجعه کردند. ایجاد سندرم ARDS یک خطر بزرگ برای سلامتی است زیرا افراد مبتلا به آن نمی توانند به راحتی نفس بکشند و ممکن است نیاز به تنفس مصنوعی داشته باشند. ARDS اغلب منجر به نارسایی ریه می شود.

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از شایع ترین علائم کووید-19 است، زیرا ویروس کرونا تأثیر قابل توجهی بر قلب و ریه ها دارد، بنابراین افراد دچار مشکلات تنفسی می شوند. تنگی نفس به دلیل کووید-19 می تواند به طور قابل توجهی فعالیت های روزانه افراد را مختل کند.

بدن درد

کووید-19 باعث بدن درد می شود، به طوری که بسیاری از افراد در طول و بعد از عفونت درد طاقت فرسایی را در عضلات و مفاصل تجربه می کنند. این نوع درد می تواند زندگی روزمره افراد را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد.