غذای دودی ؛ خوشمزه است ، اما خطرناک است

خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز استنشاق هوای آلوده شهر است! در این قسمت از وب سایت متخصص تغذیه اصفهان ، دکتر رضا اطمینانانی ، قصد داریم اطلاعاتی در مورد غذاهای دودی پرخطر در اختیار شما قرار دهیم.

سیگار کشیدن فرآیندی است که طی آن غذا آماده می شود ، طعم می گیرد و برای مدت طولانی ذخیره می شود. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب است). در سیگار کشیدن داغ ، غذا به مدت چند ساعت در معرض دود قرار می گیرد تا غذای خام مانند گوشت یا ماهی در این فرایند کاملاً پخته شود. در سیگار کشیدن سرد ، مواد غذایی به مدت طولانی ، گاهی اوقات تا چند روز در معرض دود قرار می گیرند تا به مدت طولانی نگهداری شوند یا طعم دار شوند. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز از این طریق دود می شوند. گاهی اوقات طعم دهنده ها به سوخت مورد استفاده برای دود غذا اضافه می شوند.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای دود چای استفاده می شود. این مواد زیر تابه قرار می گیرند و سپس گوشت یا غذای دیگر را داخل تابه می ریزند و غذا را با دقت دود می کنند. در حالی که غذا دودی است ، عطر مخلوط برنج و چای را می گیرد.

در اروپا ، بلوط به طور سنتی برای سیگار کشیدن گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه بلوط اغلب برای سیگار کشیدن غذا استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو نیز استفاده می شود. البته گاهی از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو نیز برای سیگار کشیدن استفاده می شود.

در گذشته در مزارع کشورهای غربی ساختمان خاصی به نام خانه دود وجود داشت. انواع مختلف گوشت در این قسمت دود می شد و سپس این گوشت ها ذخیره می شدند.

امروزه در روشهای جدید و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که با تقطیر ، تصفیه و تمرکز دود معمولی به دست می آید که عوارض جانبی کمتری دارد.

خطرات غذاهای دودی پرخطر

فرآیند سیگار کشیدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از طرف دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان مضر است و در برخی موارد سرطان زا بودن آنها بوده است. ثابت شده

برخی از مواد موجود در دود مشابه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. این ترکیبات می توانند با تحریک دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مانند سرطان معده و روده بزرگ ، سلامت انسان را تحت تأثیر قرار دهند. جالب است بدانید خطر استفاده از 50 گرم سوسیس دودی معادل مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در شرایط کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی حلقوی مانند آنتراسن می شود که سمی و سرطان زا هستند و وارد محصول دودی می شوند. این مشکل در محصولاتی که به طور سنتی خارج از مراقبت های بهداشتی تولید می شوند بسیار زیاد است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن حاصل از سوخت چوب با هموگلوبین و میوگلوبین خون موجود در محصول ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات دودی را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن میزان میکروب های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسیداسیون چربی ها را کند می کند. مونوکسید کربن ، از سوی دیگر ، با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین و ایجاد واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در مصرف کننده ، میزان هیستامین موجود در محصول را افزایش می دهد.


بیشتر بدانید: مضرات قندها را بررسی کنید


فرآیند سیگار کشیدن باعث ایجاد ترکیبات پراکسید در سطح محصولات گوشتی می شود که به نوبه خود خطر سرطان زایی این محصول را افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز را در محصول افزایش می دهد. این باکتری یکی از علل مسمومیت غذایی است. می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بسیاری از موارد ، از گوشت خام برای کشیدن سیگار استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات اولیه در نتیجه فساد مواد غذایی است. با توجه به این واقعیت که در فرایند سیگار کشیدن طعم غذا تغییر می کند ، تشخیص فساد اولیه غذا دشوار است. و این ویژگی زمینه را برای سود و تقلب در غذا فراهم می کند.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و فرآورده های گوشتی سوسیس به دلیل مصرف نادرست در بین عموم مردم بیشترین تهدید را برای سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد. مسلم است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری (که در بدن به احتمال زیاد به نیتروزامین تبدیل می شود) بیشتر از سوسیس های معمولی است. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده در اروپای شرقی و ایسلند ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ، گسترده است. مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به هر گونه بیماری از طریق مصرف محصولات دودی مشابه بیماری هایی است که در اثر مصرف بیش از حد چربی اشباع ایجاد می شود.

غذاهای دودی پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر دوست دارید گوشت های دودی یا نمک شور بخورید ، فقط گاهی اوقات و به مقدار کم از آنها استفاده کنید. زیرا این محصولات به تدریج تأثیر نامطلوبی بر بدن می گذارند. تا جایی که ممکن است از خوردن آنها به طور همزمان یا به مدت طولانی خودداری کنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، مقدار زیادی نمک استفاده می شود. بنابراین ، مصرف این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، می توانند این نوع سردردها را بدتر کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانانی می تواند با ارائه روشهای اساسی در تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی متخصص تغذیه و تغذیه اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای حفظ سلامتی

محصولات تراریخته و غذایی

مضرات قندها را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *