فردا جمع آوری لوازم یدکی 53 عنوان بدون شناسه و کد رهگیری آغاز می شودبه گزارش ایمنا، امید قالیباف با اشاره به اینکه از فردا (شنبه 24 مرداد) امکان ثبت شناسه کالا و کد رهگیری 53 لوازم یدکی به پایان می رسد، خاطرنشان کرد: در صورتی که پس از این تاریخ، بازرسان لوازم یدکی مشمول شوند. در صورت مشاهده شناسنامه در سطح عرضه، طبق قانون کالای قاچاق محسوب می شود و ضبط می شود.

سهم 30 درصدی لوازم یدکی قاچاق و بی کیفیت

وی گفت: بر اساس برآوردها 30 درصد ارزش بازار لوازم یدکی 13 میلیارد دلار کالای قاچاق و بی کیفیت است که از این میزان 3 میلیارد دلار قاچاق و یک میلیارد دلار غیرقانونی است. تولید استاندارد

قالیباف افزود: این حجم زیاد قاچاق و تولید بی کیفیت برای کالاهای مرتبط با جان مردم به هیچ وجه قابل قبول نیست و جزو اولویت های وزارتخانه است. سکوت بازار لوازم یدکی در دولت سیزدهم راه اندازی شد.

وی ادامه داد: پس از چندین ماه جلسات هماهنگی با بیش از 11 دستگاه دولتی و اتحادیه های صنفی و سازمان های خصوصی، فاز اول شامل 53 قطعه یدکی با نام 80 درصدی مصرف بازار با درج شناسه و کد رهگیری از مرداد ماه خواهد بود. 15. قبلا باطری و کمک فنر در شناسه محصول و کد رهگیری درج می شد.

وی بیان کرد: برای اولین بار برای ساماندهی یکی از پیچیده ترین بازارها از مدل تعاملی – ترغیبی استفاده شده است که نتایج آن علاوه بر رفع نقاط ضعف در اجرای بازار لوازم یدکی مورد توجه قرار می گیرد. توجه عمومی.

وی ادامه داد: نتیجه این مدل جدید ایجاد اجماع بهتر بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان است که اجرای طرح را تسهیل می کند.

سخنگوی وزارت سکوتقطعات یدکی موجود در بازار را به چهار گروه مبدأ، تولید داخلی و قاچاق غیروارداتی تقسیم کرد و گفت: تکلیف کالاهای قاچاق بر اساس قانون مشخص است اما در صورت وجود کالاهای دارای برچسب در شبکه توزیع. «بدون مبدا» می گوییم، واحد عرضه کننده یک هفته فرصت دارد تا شناسه کالا را از طریق سامانه جامع معاملات با تایید کمیته فنی اتحادیه مربوطه دریافت کند.

قالیباف مرحله دوم ساماندهی بازار لوازم یدکی را شامل 150 نام عنوان کرد که پس از اتمام مرحله اول آغاز می شود.
V اظهار داشت: روی دیگر سکه، پایان دادن به قاچاق قطعات به قطعه سازان بازاری چهار میلیارد دلاری می دهد که باید از آن به خوبی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف اصلی ساماندهی بازار لوازم یدکی به روز رسانی استانداردها است چرا که در برخی موارد به دلیل عدم شفافیت در این بازار 50 سال است که استانداردها به روز نشده است هوا نیز موثر است.

سخنگوی وزارت سکوت وی پیش بینی کرد: بازار لوازم یدکی شاهد تغییر اساسی در سطح عرضه از شکل سنتی فعلی به روش های مدرن و کنترل شده باشد. هایپر فروش از طریق قطعات یدکی یا شبکه های مجازی تغییر خواهد کرد.

قالیباف با یادآوری فرسودگی خودروها گفت: برآورد می شود 3 میلیون و 500 هزار خودرو و بیش از 9 میلیون موتورسیکلت در وضعیت اسقاط قرار داشته باشند که در حال حاضر در حال استفاده هستند و نظارت بر بازار قطعات یدکی این بخش تا پایان سال جاری کمک خواهد کرد. دستیابی به مکانیسم های ترویج سقط جنین

او گفت که مصرف کنندگان همچنین می توانند از سیستم احراز هویت استفاده کنند اندازه گرفتن وی خاطر نشان کرد: بدون حمایت مصرف کنندگان امکان حذف لوازم یدکی نامرغوب و کالای قاچاق و در نتیجه وزارتخانه وجود ندارد. سکوت از کلیه مصرف کنندگان لوازم یدکی تقاضا می شود از فروشگاه های مجاز و لوازم یدکی با شناسه خرید نمایند.

منبع: ایرنا