“فرشچیان” کلامزن – ایمنا


به گزارش خبرنگار «ایمنا»، او صاحب قلم است، اما بهتر است بگوییم خالق هنری است که قلم در برابر آن تعظیم می کند. قلم خود استوانه ای از پیشرفت و تکامل نوشتن است و در هنر نویسندگی همین استوانه نقشی می آفریند که چشم را خوشایند و روح را جلا می دهد و احساسات وصف ناپذیری را در دل انسان بیدار می کند.

خوشنویسی در ایران قدمتی طولانی دارد. با حکاکی نقوش زیبا و ظریف و پیچیده بر روی سطح سخت و ضخیم فلز این دو را به شکلی خلاقانه و هنرمندانه ترکیب می کند و کار ایناهاش و اثری ماندگار بر جای می گذارد.

استاد «بهرام الیاسی» امروز 66 ساله شد و بهار را به پاییز آورد و اخیراً با دو اثر هنری شگفت انگیز خود در دوازدهمین نمایشگاه جهانگردی، صنایع دستی و هتلداری اصفهان شرکت کرد.

در حالی که حکاکی و چکش کاری از تکنیک های رایج در هنر هنرمند است، اوستا الیاسی با کنده کاری، برش و شکل دادن به فلز جامد، نقاشی ها و هنرهای مینیاتوری را بر روی ظروف یا سطوح فلزی می نویسد و آثار خیره کننده ای خلق می کند.

خبرنگار ایمنا گفت وگویی با این هنرمند و چهره سرشناس خوشنویسی ایران ترتیب داده است که در ادامه می خوانید.

قلمکار «فرشچیان».

چه شد که خوشنویسی را انتخاب کردید؟

من سال هاست که کار هنری می کنم. کارم را با طراحی و نقاشی شروع کردم و از 20 سالگی شروع به نوشتن کردم.

برخی از آثار من در موزه های کشورمان و خارج از کشور نگهداری می شود. موزه‌ها عبارتند از: خزانه‌داری اصفهان، هنر مدرن تهران، کنفرانس اسلامی، موزه مشهد و موزه ایالتی یوتا آمریکا.

همچنین برخی از آثار خوشنویسی من در مجموعه ها و موزه های خصوصی نگهداری می شود. هنر اصلی من حکاکی و حکاکی به سبک مینیاتوری روی مس و نقره است. روی طلا هم کار کردم.

دو گلدان زیبایی که در دوازدهمین نمایشگاه هفته گردشگری و هتلداری اصفهان به نمایش گذاشتید چه ویژگی هایی دارد؟

مضمون هنری این دو اثر قلمزنی، تصویر مشاهیر ایرانی و مقدمه برگرفته از اشعار شاعران نامدار ایرانی همچون مولانو، خیام، سعدی و حافظ شیرازی است و با توجه به معنا و محتوای اشعار طراحی شده است. . .

ته گلدان ها داستان زندگی است. در بالای نقش ها، زمین بر اساس اشعار شاعران ایرانی حک شده است. به طور کلی این طرح ها نشان دهنده سبک زندگی سنتی افراد جامعه است.

قلمکار «فرشچیان».

زمانی که تصمیم گرفتم این اثر هنری را خلق کنم، به این فکر افتادم که این قطعه باید در ظرفی طراحی و نقاشی شود که هرگز یکسان و جدید نباشد. بیشتر آثار خوشنویسی به صورت دیگ یا سماور است. سنگاب های مساجد را به شکل سماور مسی یا سنگ و مسی مثال بزنید که همه آنها به یک شکل درست می شوند.

آثار حجمی در خارج از کشور طرفداران زیادی دارد و من سعی کردم این اثر را هم سنتی و مرتبط با فرهنگ ایرانی و هم جدید و بدیع کنم.

در این اثر هنری ابتدا طرح اولیه مشخص شد سپس با مسگری و بخاری به کارم ادامه دادم. اما از همه مهمتر شکل و ارتفاع کار بازدیدکنندگان را شگفت زده کرد. در اینجا لازم به ذکر است که جدا از آثار هنری و مداد طراحی، ظروف سفره نیز یک هنر هستند.

برای موضوع هنر در حال آماده سازی آن را به عنوان تجسم ذهنی در ظرفی قرار می دهیم و سپس روی کاغذ می کشیم، این بار با زمینه گلدان آهو.

نگاه کردن به گوزن های حک شده در این اثر از دور یا نزدیک یا از جهات مختلف ویژگی های خاص خود را دارد که همه متوجه آن نمی شوند، اما هنرمندانی هستند که سر وقت با دیدن ابعاد هنری کار را درک می کنند.

همزمان نمایشگاه هفته جهانگردی اصفهان، پروفسور بدر السماء آنها از نمایشگاه دیدن کردند و متوجه این پنجه های لزج و حرکت آهو در کار مداد شدند. همچنین نحوه کار تصویر و تصویر کوچک مهم است. این یک هنر در یک هنر است و ترکیبی از هنرهای متعدد یک اثر ماندگار را خلق کرده است و برای بالاخره رسید

این را هم متذکر می شوم که تلفیق آثار مدرن و کلاسیک در این اثر به وضوح نمایان است.

چگونه نویسنده شدید؟

علاقه عجیبی به این هنر داشتم. در زمینه نقاشی با پیروی از اساتید بزرگی چون فرشچیان که مهارت های منحصر به فردی در نقاشی دارند، متوجه شدم که نمی توانم مانند آنها نقاشی کنم، اما می توانم روی فلز کار کنم. فوق العاده عالی باش به همین دلیل شروع به نوشتن کردم. پیش از آن خط قدیم را دیده بودم، اما دیدن آثار خوشنویسی در شهر اصفهان باعث شد تا انگیزه و انگیزه بیشتری برای این هنر پیدا کنم.

من در کار و هنرم بسیار ماهر شدم، ایده های خاصی را به کار بردم و حتی از انتظارم فراتر رفتم. در طول این سال ها، آثار متنوعی از معاصر، سنتی و کلاسیک خلق کرده ام.

چند سالی است که در دانشگاه پردیس و مدتی هم در دوره هایی که توسط شهرداری برگزار می شود آموزش می بینم. در این آموزش ها متوجه شدم که 20 سال به بالا علاقه چندانی به آموزش و یادگیری این هنرها ندارند و این افراد زیر 20 سال بودند که بیشتر به هنر و آموزش هنر علاقه داشتند.

اما باید بگویم که هنر در کشور ما نسبت به چند سال پیش پیشرفت کرده است خیلی زیاد احتمالا یکی از دلایل این کاهش شدید، کاهش سفرهای گردشگری به ایران و اصفهان بوده است

یادم هست 20 سال پیش نمایشگاهی با حضور و مشارکت هنرمندان مشهور خارج از کشور برگزار شد و اعزام هنرمندان مشهور به این رویدادهای مهم و فراملی رایگان بود. اما اینها رفته رفته از بین رفتند و امروزه پرداخت چنین هزینه هایی و سفر به خارج از کشور با هنرمندان ضروری است.

قبلا به هنرمندان درجه یک امتیاز می دادند و می گفتند می توانید به کشورهای عربی و اروپایی بروید و در نمایشگاه های آن کشورها شرکت کنید. در حالی که این ظواهر گاهی شامل فروش آثار می شد، گاهی فقط جنبه ارائه و عرضه برای بازدید عموم داشت و هنرمند اجازه فروش نداشت.

به عنوان مثال، در نمایشگاهی که سال ها پیش در لندن برگزار شد، هنرمندان اجازه فروش آثار خود را نداشتند.

قبلاً 3 سفر خارج از کشور داشتم و بعد که هزینه ها با هنرمندان بود، توان مالی رفتن به خارج از کشور را نداشتم. در حال حاضر پنج اثر هنری برجسته در آثار و طرح های مورد نظر موزه ها وجود دارد. یکی از این آثار روایت پیامبران اولوالعزم است که اثری خارق العاده به شمار می رود.

قلمکار «فرشچیان».

وضعیت اقتصاد هنر در خوشنویسی و سایر هنرهای امروزی چگونه است؟

در زمینه تجارت، ما مشکلاتی داریم که عمده آن تفاوت نرخ ارز و افزایش قیمت است. امروز افراد کمتری برای خرید آثار هنری می آیند، اما قبل از اینکه قیمت دلار و طلا ثابت شود، طالبان آثار بیشتری خریدند. به همین دلیل است؛ … برای؛ در نتیجه … حتی آثار هم پیش خرید شده بود، اما دیگر آن دوران اوج را نمی بینیم، این رکود و عدم خرید شرایط سختی را برای هنرمندان ایجاد کرد.

همچنین افزایش قیمت زمین و مسکن بر این بخش اقتصادی تأثیر منفی داشته است. در همین راستا حدود 10 سال پیش از یک مکان نزدیک میدان امام اصفهان بازدید کردم که یک میلیارد تومان هزینه داشت و این پول را نداشتم، اما امروز که رفتم قیمت آن مکان 20 میلیارد تومان افزایش یافت و به میزان قابل توجهی افزایش یافت. .

به همین دلیل است که این اوج گیری ها در بازارها و بخش های مختلف اقتصادی تاثیرات منفی زیادی بر هنر و محصولات هنری داشته است، اما همانطور که بارها گفته ام، در هر رشته هنری، تعداد هنرمندان درجه یک و من به ما گفتیم. مسئولین. خیلی وقت ها برای ما مکانی برای تمرین خوشنویسی یا هنرهای دیگر فراهم کند. هنر دیگری را آموزش دهید.

مکانی که امروز در آن کار می کنم، مکان کوچکی است که در آن آموزش امکان پذیر نیست.

توجه دولت به هنرمندان را چگونه ارزیابی می کنید؟

مدیران گوش می دهند، اما در نهایت فراموش می کنند. چهار سال پیش از این در نمایشگاه تهران اولین وزیر میراث فرهنگی و گردشگری به همراه معاون وزیر به دیدن آثار رونمایی شده من رفتند و گفتند این اثر را برای موزه بخرم. آنجا گفتم به هنرمند فضا بدهید. در آن زمان همه جمع شده بودند، حتی نمایندگان مجلس هم حضور داشتند، اما کاری نکردند.

محل کار و فعالیت من برای پذیرش دانشجو و تشکیل کلاس آموزشی هنر مناسب نیست. این روزها و در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی اصفهان، چند بانو که می خواستند خوشنویسی یاد بگیرند به تبریز آمدند، حتی گفتند حاضرند هفته ای یک روز برای یادگیری این هنر به اصفهان بروند، اما نشد. فضای کافی برای برگزاری کلاس ها امکان پذیر نبود.

قبل از شیوع ویروس کرونا گروه هایی از کانادا و آمریکا به ایران آمدند و به کشورمان سفر کردند و خواستار برپایی نمایشگاه شدند. آنها در تبلت، فیلم‌ها و عکس‌هایی را نشان می‌دادند که زندگی هندی‌ها و متولدین آن مناطق و همچنین آثار هنری آن‌ها را به نمایش می‌گذاشتند که به گفته آنها بین 100 تا 150 هزار دلار در کشورشان فروخته شد.

همچنین گفته می شود حجم ظرف با هنر مداد به قیمت یک میلیون دلار به فروش می رسد. اما سازمان میراث فرهنگی به دلیل عظمتش اجازه نداد این اثر هنری از کشور خارج شود، سال ها طول کشید.

خرید و فروش چگونه انجام شد؟

در کل بازار خوب بود. با آمدن کرونا، رکود بدی شروع شد و امروز با وجود فروکش کردن اپیدمی کرونا، هنوز نشانه‌هایی از رکود در بازار دیده می‌شود و نرخ دلار تاثیر زیادی روی کار هنرمندان گذاشته است. اگر ریال ایران در برابر دلار نوسان کمتری داشته باشد، وضعیت بهتر خواهد شد.

زمانی یکی از تابلوهای هنری من را 400 هزار تومان خریدند و با فروش آن اثر، سکه «بهار آزادی» به دست می آمد، اما امروز آن سکه 15 میلیون تومان شده و تابلوی من 500 هزار تومان می شود! یعنی امروز برای خرید سکه طلا باید چند قطعه هنری بفروشم.

نکته دیگر این است که صنعتگران آثار ارزانی خلق می کنند. تعدادی از آثار تکثیر شده و به فروش می رسد، اما بازاری برای کار خوب و آثار هنری خوب وجود ندارد.

قلمکار «فرشچیان».

نمایشگاه ها چقدر در شناخت، فروش و حتی آموزش انواع هنرهای غیرقانونی از جمله خوشنویسی موثر هستند؟

اما تجمع مردم در نمایشگاه اخیر هفته جهانگردی اصفهان مثل گذشته راحت نیست و این تجمع روز جمعه بهتر بود. امروز ممکن است یک رویداد فردی باشد تولد و شغل بخر

در کل نمایشگاه برای شناخت و معرفی هنر خیلی خوب است و همه می آیند و می پرسند شغلی دارید؟ این قطعه شما چقدر زیباست و آیا این قطعه را ساخته اید؟ همه می خواستند بدانند این قطعه چگونه ساخته شده است. وقتی به شما گفته شد این کار را انجام دهید چه احساسی داشتید؟ چه قدرتی در شما ایجاد شد که این اثر زیبا را خلق کرد؟

به کوه های بختیار رفتم و دیدم یک درخت روی آن است سرخای با لباس مشکی نشستند. جالب به نظر می رسید و من روی همان ایده برای یک نقاشی کار کردم، یک نفر بلافاصله آن را خرید و به خانه برد.

همه اینها سرشار از احساسات و استعدادهای درونی است که همه ما داریم. اگر خودمان و توانمندی هایمان را بشناسیم، در راستای استعدادمان به فعالیت های هنری بپردازیم و با اراده قوی جلو برویم.

ایستادگی و استقامت در مسیر فعالیت هنری حرف اول را می زند.

گفت و گو: محمود افشاری، خبرنگار سرویس فرهنگ خبرگزاری ایمنا