قریب آبادی: وضعیت دو ایرانی زندانی در آمریکا مساعد نیستگزارش نویسی ایمنا به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، «نادین اولیویه ری سفیر جدید سوئیس در جمهوری اسلامی ایران با کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و دبیر ستاد حقوق بشر این ستاد دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار وزیر حقوق بشر آقای ماموریت معاون امور بین الملل و ستاد حقوق بشر رئیس جمهور با تاکید بر حفظ حقوق شهروندان ایرانی در سراسر جهان گفت: آمریکا در یک سال گذشته دو شهروند ایرانی را به بهانه های واهی دستگیر کرده است. دور زندار هر دوی آنها را در شرایط ناخوشایندی دستگیر کرد.

او اضافه کرد: بر اساس آن بر اساس اطلاعات یکی از این افراد فردی به نام رضا این سرهنگ پور است. او 46 ساله است و در مونترال کانادا زندگی می کند و توسط گشت مرزی آمریکا دستگیر شد. آقای سرهنگ پور در حصر خانگی به سر می برد و برای حفظ آن حبس خانگی باید اجاره هنگفتی بپردازد. او همچنین فاقد خدمات پزشکی است و نگرانی های جدی در مورد سلامتی او وجود دارد. در مواردی که خدمات درمانی محدودی به آنها ارائه شود، هزینه ها بر عهده آنهاست گرفتن وجود دارد

وزیر حقوق بشر در بخشی دیگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: ایران دستاوردها و پیشرفت های مهمی در پیشبرد و پیشبرد سیاست های حقوق بشری داشته است.

وی با انتقاد از رویکرد سیاسی و سازوکارهای حقوق بشری برخی کشورهای اروپایی گفت: مواضع برخی کشورهای غربی و رویه حقوق بشر سازمان ملل متحد. این موضوع برای اهداف سیاسی انجام می شود، حقوق بشر را سلب می کند و مبنایی ندارد.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه ادامه داد: موضع کشورهای اروپایی در قبال نقض حقوق بشر میلیون ها ایرانی به دلیل تحریم ها چیست؟ در جلسه به تازگی زمانی که گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه سفر خود را به ایران و زیمبابوه ارائه کرد و به سخنان او گوش داد، نمایندگان شورای حقوق بشر، اکثر کشورهای غربی، حتی حاضر به حضور در سالن نشدند. در باره تاثیر منفی تحریم ها بر حقوق بشر را بشنوید. حال چگونه می توانند ادعا کنند که دلشان برای حقوق بشر مردم ایران است ممکن است سوختن؟!

قریب‌آبادی خاطرنشان کرد: برخی کشورهای اروپایی به بیش از 17 هزار شهروند بی‌گناه ایرانی و تروریستی که دستانشان به خون آلوده است پناه داده‌اند. نه محکومیت اقدامات تروریستی علیه شهروندان ایرانی نشان از رویکرد دو سویه و مخرب این کشورها در زمینه حقوق بشر دارد.

طرفین همچنین در مورد گسترش همکاری ها در زمینه حقوق بشر و حقوق قضایی گفتگو کردند تبادل نظر و مشورت کرد.