لینک های مخفی – ایمنا


به گزارش خبرنگار ایمنا، فرهنگ را می توان به دو گروه مادی و معنوی تقسیم کرد. فرهنگ مادی به دستاوردهای مادی، ابزار و فناوری مربوط می شود، در حالی که فرهنگ معنوی شامل افکار، باورها، ارزش ها و به طور کلی دستاوردهای ناملموس انسان است. آنچه شهرها را از یکدیگر جدا می کند فرهنگ هر شهر است. برخی از این شهرها شهرهای فرهنگی و برخی دارای فرهنگ شهری هستند.

برای بیان تفاوت آنها باید گفت که شهر فرهنگی شهری است که تمدن و فرهنگ باستانی را در بر می گیرد، شهری است که ویژگی ها و عناصر فرهنگی خود را در خود دارد و از این نظر برای مردمان جهان ارزشمند است. تمام دنیا . اما مهم فرهنگ شهر است. فرهنگ شهری است که نوع زندگی انسان در شهر را با مجموعه ای از هنجارها، ارزش ها و باورها تعریف می کند و یا با انجام اعمال فیزیکی در فضای شهری نمادهایی را تداعی می کند که برای ساکنان شهر معنای خاصی دارد. احساس تعلق و احساس و احساس رضایت فراموش نشدنی او از زندگی در شهرش خلق می کند.

این شهر همچنین یک شهر فرهنگی است که به منابع فرهنگی شهر مانند آثار تاریخی، خرده فرهنگ ها و صنایع دستی وابسته است. گمرکفولکلور و منابع حاصل از اکوسیستم شهری ارزش و اعتبار را فراهم می کند و باعث توسعه اجتماعی و سیاسی جوامع شهری می شود. از آنجایی که بیشتر مشکلات و آشفتگی‌های حاکمیت شهری ناشی از عدم توافق یا نادیده‌انگاری عاقلانه شهرنشینان نیست، بسیاری از کارشناسان معتقدند فرهنگ شهرنشینی باید آموزش داده شود و می‌توان این کار را انجام داد. مدیریت کارآمد و دقیق منابع فرهنگی شهر.

یک شهر تا زمانی که مدیریت شهری عناصر فرهنگی آن شهر را مدیریت نکند و آن را به پایتخت فرهنگی تبدیل نکند، نمی تواند یک شهر فرهنگی بماند. بسیاری از شهرهای کشور ما دارای معماری، بناها و فضاهای تاریخی و جذابی هستند که برخی از آنها توسط مدیریت شهری کنترل، سازماندهی و نگهداری می شوند. بسیاری دیگر نه تنها محافظت نشده بودند، بلکه مورد حمله و غارت منافع شخصی قرار گرفتند.

از سوی دیگر، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، نبود فرهنگ شهروندی پیامدهای منفی برای آن شهر و شهروندان دارد که یکی از پیامدهای منفی آن را می توان در کاهش تعلق شهروندان به شهر مشاهده کرد. حس پایین شهر باعث ایجاد ناهنجاری ها و رفتارهای اجتماعی می شود وندالیسم در بین شهروندان اتفاق می افتد.

لینک های مخفی

بی توجهی به توسعه فرهنگ شهروندی منجر به کاهش تعلق به شهر می شود

الهه قاسمی، دکترای مطالعات فرهنگی به خبرنگار ایمنا گفت: هویت در شهر با ایجاد و تثبیت خاطرات عمومی به شهروندان تعلق و وابستگی می بخشد و ساکنان شهر را به سمت «شهروند شدن» هدایت می کند که به «شهروند شدن» کمک می کند. شهروندان.’ ساکن عادی

وی می افزاید: محله بودن به احساسات عاطفی مثبت افراد نسبت به محله مسکونی خود در یک شهر اشاره دارد. تداوم ارتباط محله ای باعث ایجاد وفاداری خاص ساکنان به محیط زندگی و تمایل به حفظ روابط با آن در طول زمان و در مراحل مختلف زندگی می شود. متعلق بودن به یک مکان و پیامدهای فقدان آن به یکی از موضوعات مهم در حوزه مطالعات شهری در دهه های اخیر تبدیل شده است.

رفع بی اعتمادی اجتماعی از طریق توسعه فرهنگ شهروندی

یک کارشناس فرهنگی تصریح کرد: متأسفانه شاهد هستیم که مردم به وعده ها و حرف های مسئولان اعتماد ندارند و این بی اعتمادی در قالب آسیب به مبلمان و تجهیزات شهری خود را نشان می دهد. این ناامنی فراگیر و آسیب رسان هم منشأ و هم مقصد است مهم این امر ناشی از عملکرد بد برخی از مسئولان است، در واقع برخی از مسئولان با کار بد خود نوعی بی اعتمادی را در بین شهروندان ایجاد کرده اند و این بی اعتمادی باعث کاهش احساس تعلق شهروندان به شهر می شود.

وی ادامه می دهد: اما آنچه می تواند این خلاء و کمبود را پر کند تمرکز بر توسعه فرهنگ شهروندی است که در واقع با افزایش حس تعلق به شهر در بین شهروندان ارتباط مستقیم دارد اما توسعه فرهنگ شهروندی مشکلی ندارد. به سرعت برنامه ریزی و عمل کنید، بلکه به عنوان ابزاری برای تغییرات فرهنگ. همچنانکه زمان جلو میرود بازخورد شما را نشان می دهد.

لزوم توسعه فرهنگ شهروندی توسط دانشگاه ها

قاسمی می افزاید: یکی از نهادهایی که می تواند در توسعه فرهنگ شهروندی نقش داشته باشد، دانشگاه است، اما متاسفانه برخی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های مادر در حوزه های علوم انسانی و جامعه شناسی ارتباط خود را با بدنه جامعه قطع کرده اند. در طول سال‌ها، مطالعات کتابخانه‌ای وجود دارد که به محیطی جداگانه برای تحقیق تبدیل شده و نتایج مثمر ثمری برای جامعه به همراه نداشته است.

می گوید: نمی دانم چرا دانشگاه ها اینقدر دور هستند، اما هر چه هست، دانشگاه با شهر قطع کرده است. کجاست دانشگاهی که جرات انتقاد از مسئولان و فعالیت های آنها را داشته باشد؟ حتی خود دانشگاه ها هم باعث نقض حقوق شهروندی شده اند، دانشگاه به دلیل ساخت و ساز در شهر مشکل ترافیکی ایجاد کرده و موارد مشابه، همه اینها دلیلی بر عدم انجام وظایف برخی از دانشگاه هاست. فرهنگ مدنی تلاش نکرد.

لینک های مخفی

این پژوهشگر فرهنگی می گوید: مضامین فرهنگی مانند یک زنجیره به هم پیوند خورده اند و با حذف بخشی از این زنجیره نمی توان انتظار توسعه آن مقوله فرهنگی را داشت، اگر بخواهیم حس تعلق به شهر را در بین مردم تقویت کنیم. شهروندان، پس مقوله فرهنگ شهروندی و آموزش فرهنگ شهروندی باید توسعه و تقویت شود

وی ادامه می دهد: وقتی تعلق نباشد بی تفاوتی اجتماعی است، وقتی بی تفاوتی اجتماعی باشد سطح تحمل اجتماعی کاهش می یابد به همین دلیل در برخی از شهرهای بزرگ اصفهان پنج جنایت اول آن شهر تحویل داده شد. خصومت ها را خواهیم دید. . در واقع می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که گرچه می‌توان بسیاری از این آسیب‌ها را با تقویت فرهنگ شهروندی کاهش داد، اما همه آسیب‌ها می‌تواند ناشی از عدم تابعیت باشد.

توسعه فرهنگی شهرها ربطی به میزان وام ندارد

فرانک سیدی، رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک در گفت و گو با خبرنگار ایمنا گفت: اگر شهر را یک پدیده سرزمینی بدانیم، یکی از وظایف مهم آن تامین بقای ساکنان آن است. البته عدم تعلق این شهروندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آن ها ارتباط مستقیمی با فقدان فرهنگ شهروندی دارد.

وی می افزاید: وقتی از متولیان فرهنگی آن شهر علت کندی توسعه فرهنگی در برخی شهرهای ایران را جویا می شود، همواره از کمبود اعتبارات تخصیص یافته گلایه می کنند و مشکلات مالی را دلیل اصلی این توسعه می دانند. توسعه فرهنگی شهر باید انجام شود، نیازی به مسائل مالی ندارد.

رئیس گروه مطالعات و تحقیقات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک: منکر عدم وجود مشکل مالی و اعتبارات تخصیصی در حوزه فرهنگی نمی شوم، اما کارهای زیادی انجام می دهم که نیاز به بحث اعتباری و مالی ندارد. مثلاً آیا دانشجویان چندین بار از موزه معروف آن شهر دیدن کرده اند؟ بسیاری از دانش آموزان، حتی کسانی که در آن شهر زندگی می کنند، از شکوه شهر خود بی خبرند. چرا غرور شهری برای ساکنان این شهر برجسته نمی شود؟

لزوم تقویت ارتباط برخی اعضای شورای شهر با نخبگان جامعه

وی می افزاید: درست است که دانشگاه ها به لحاظ کارکردی از شهر دور شده اند، اما سوال اینجاست که تا چه حد از اساتید دانشگاه های آن شهر برای اظهار نظر در شورای شهر برخی شهرهای ایران دعوت می شود. . حوزه مدیریت شهری؟ چند نفر از اساتید و معلمان به مرکز آموزشی و علمی پژوهشی شورای اسلامی برخی شهرها دعوت شدند؟ چه تعداد جامعه شناس در این مرکز و جلسات آن حضور داشتند؟ در این جا این سوال مطرح می شود که مدیریت شهری برخی شهرها تا چه اندازه قبل از ساخت پروژه های عمرانی از یک جامعه شناس، روانشناس و کارشناس فرهنگی نظر خواسته است؟ مدیریت شهری برخی شهرها تا چه اندازه به بحث هویت آن شهر پرداخته است؟

سیدی می گوید: برخی از مسئولان فرهنگی برخی شهرها تا چه اندازه توانسته اند باورهای فرهنگی مردم شهر خود را بپذیرند؟ شهروندان تا چه اندازه این باورهای فرهنگی را زیر سوال بردند؟ باید اعتراف کنم که در برخی از شهرهای ایران به ویژه در برخی کلانشهرها با خلأ فرهنگی مواجه هستیم.

لینک های مخفی

او ادامه می دهد: “آلوین لوئیز تافلر“آینده تحقیقات نشان می دهد که تغییر سریع یک گسست فرهنگی ایجاد می کند و من فکر می کنم یکی از دلایل گسست فرهنگی در برخی شهرها تغییر کارکرد شهر از خدمات به صنعتی است. یک. شهروند به این ترتیب، ما می توانیم غرور و هویت فرهنگی شهرمان را به نسل آینده خود منتقل نکنیم.

رابطه بین نقش آفرینی نخبگان فرهنگی و افزایش وابستگی به شهر

رئیس دفتر مطالعات و تحقیقات فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک می گوید: عدم تعلق به شهر به عوامل زیادی بستگی دارد که اولین آن نبود باورهای فرهنگی در برخی شهرها است و نیاز به شهر فرهنگی است. فرد فرهنگی، فرد فرهنگی نیازمند انتقال فرهنگی است، انتقال فرهنگی نیازمند انتشار، تولید و منابع فرهنگی است.

وی می افزاید: متأسفانه شهروندان برخی شهرها نه تنها حقوق خود را نمی شناسند، بلکه نسبت به نخبگان فرهنگی و علمی شهر خود نیز بی اطلاع هستند. شهر آنها و ما به عنوان سیاستمداران و متولیان حوزه فرهنگی شهر اگر اقدامی نکنیم شاهد کاهش سرمایه های شهر و آسیب های ناشی از حجم کم این دارایی ها خواهیم بود. آن شهر

سیدی می گوید: نباید شهروندان یک شهر را به خاطر عدم شناخت نخبگان شهر خود سرزنش کرد، بلکه رهبری و نهادهای فرهنگی آن شهر و منطقه در این گونه ناآگاهی شهروندان مقصر هستند، زیرا مردم آنقدر درگیر مسائل اقتصادی هستند که شاید دانستن این مسائل یکی از اولویت های بعدی زندگی آنها باشد. فکر می کنم من به عنوان یک شهروند از اطلاع رسانی نخبگان شهرم کوتاهی کرده ام اما این دلیل نمی شود که مدیریت و نهادهای فرهنگی از پرداختن به این مسائل پرهیز کنند و به وظایف خود عمل کنند.

نویسنده پیام: کورش دیباج، دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری ایمنا