مسمومیت غذایی در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟


به گزارش خبرنگار ایمنا، مسمومیت غذایی در کودکان یکی از پدیده هایی است که در هر کودکی و در هر سنی ممکن است رخ دهد. باکتری ها یا دست های آلوده می توانند معده یا روده ها را با خوردن یا نوشیدن مواد غذایی آلوده به ویروس تحریک کنند. اگر کودک دچار مسمومیت غذایی شود، علائم می تواند دو تا ۴۸ ساعت پس از مصرف غذای مسموم شده ظاهر شود و معمولاً یک یا دو روز طول می کشد، اما در موارد شدید ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

مهمترین علائم مسمومیت غذایی در کودکان

تهوع، درد شکم و سرفه، استفراغ، اسهال، تب، سردرد و ضعف عمومی در بدن از مهمترین علائم مسمومیت غذایی در کودکان است. در موارد نادر، مسمومیت غذایی می تواند باعث سرگیجه، تاری دید یا سوزش دست شود.

دوره مسمومیت غذایی در کودکان

مسمومیت غذایی اکثر کودکان طی یک تا پنج روز بهبود می یابد. اما قبل از فرستادن فرزندتان به مدرسه یا مهدکودک با پزشک خود مشورت کنید. اگر کودک همچنان اسهال داشته باشد، بیماری می تواند گسترش یابد. حتی اگر پزشک به کودک اجازه دهد جلسه را شروع کند، ممکن است کودک اسهال یا مدفوع شل داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که کف پا برای کودکان کوچک راحت است و کودکان بزرگتر باید سریع به توالت بروند.

علل مسمومیت غذایی در کودکان

مسمومیت غذایی معمولاً در نتیجه مصرف غذاهای حیوانی آلوده مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی و غذاهای دریایی رخ می دهد. البته در برخی موارد مسمومیت غذایی نیز در اثر مصرف میوه ها و سبزیجات آلوده رخ می دهد. غذا می تواند در طول تولید، جمع آوری، پردازش، ذخیره سازی، حمل و نقل یا آماده سازی به میکروب آلوده شود.

مسمومیت غذایی در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی که ایمنی کودکان ضعیف شده است، با شروع علائم مسمومیت باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. زیرا در صورت تاخیر ممکن است علائم بدتر شود و نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

– تنگی نفس

– اسهال خونی

– استفراغ خونی

– افزایش ضربان قلب

دمای 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر

تشنگی شدید، درد عضلانی و لرزش

سرگیجه، تاری دید، یا سوزن سوزن شدن در دست

ناتوانی در هضم غذا و استفراغ مکرر بیش از 12 ساعت

ناراحتی شدید در ناحیه شکم حتی پس از اجابت مزاج نیز فروکش نمی کند.

نحوه تشخیص مسمومیت غذایی در کودکان

در بسیاری از موارد، مسمومیت غذایی را می توان بر اساس علائم کودک تشخیص داد. پزشک ممکن است آزمایش های زیر را برای تعیین علت دقیق تجویز کند:

معاینهی جسمی: پزشک محل درد شکم را بررسی می‌کند، درباره آخرین وعده غذایی کودک سؤال می‌پرسد و پارامترهای حیاتی مانند فشار خون و ضربان قلب را بررسی می‌کند.

آزمایش خون: این به تایید عوارضی مانند عفونت یا کم آبی کمک می کند.

تست نجا: آزمایش مدفوع می تواند ویروس، باکتری یا انگل را در بدن نشان دهد. به عنوان مثال، وجود خون در مدفوع نشان دهنده عفونت باکتریایی یا انگلی است.

نحوه درمان مسمومیت غذایی

اگر علائم خفیف باشد، مسمومیت غذایی را می توان در خانه درمان کرد. در بیشتر موارد، این وضعیت در عرض چند روز بدون نیاز به مداخله پزشکی بهبود می یابد. مسمومیت شدید مستلزم اقدامات زیر است:

جبران مایعات و الکترولیت ها: کودکی که از مسمومیت غذایی رنج می برد باید با جایگزینی مایعات و الکترولیت های از دست رفته بدن به خوبی هیدراته شود. آب میوه های تازه، سوپ ها و آبگوشت های رقیق شده برای جبران مایعات از دست رفته در بدن مفید هستند.

تغییرات در رژیم غذایی: در برخی موارد، اشتهای کودک ممکن است به طور موقت از بین برود. با این حال، باید به کودک خود غذاهایی مانند برنج، نان تست و موز بدهید تا روده را آرام کند. همچنین از دادن نوشیدنی های کافئین دار به نوزاد خودداری کنید زیرا کافئین می تواند علائم مسمومیت غذایی را بدتر کرده و از بهبود روده جلوگیری کند. همچنین کودک نیاز به استراحت تا حد امکان دارد تا قدرت خود را بازیابد.

آنتی بیوتیک ها: اگر علائم ادامه یابد یا بدتر شود، پزشک یک داروی ضد عفونی تجویز می کند بیوتیک یا برای فرزندتان دارو تجویز کنید. در برخی موارد، پزشک ممکن است حذف اسهال و تقویت هضم کودک را توصیه کند پروبیوتیک برای استفاده.

تصمیم برای درمان کودکان با علائم و عوارض شدید معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

در برابر مسمومیت های غذایی ویروسی بیوتیک هیچ درمانی برای این وجود ندارد و باید انتظار داشته باشید که سیستم ایمنی کودکتان از عفونت پاک شود. مراقبت‌های حمایتی از نوزاد، مانند هیدراتاسیون و استراحت کافی، برای بهبودی سریع‌تر ضروری است.

مراقبت از کودک مبتلا به مسمومیت غذایی در منزل:

مسمومیت غذایی معمولاً طی چند روز خود به خود از بین می رود. در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به فرزند خود انجام دهید:

استراحت کافی: برای محافظت از کودک در برابر کمبود آب، بهتر است مایعات بنوشید. محلول های الکترولیت موثر هستند، اما کودک باید از محلول های کافئین دار اجتناب کند. wrzd.

مسمومیت غذایی در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

– برای سهولت هیدراتاسیون، بهتر است مایعات را در جرعه های کوچک و مکرر مصرف کنید.

از مصرف غذاهای جامد و لبنیات تا زمانی که اسهال بند نیاید خودداری کنید.

بدون تجویز پزشک از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید. این داروها می توانند علائم مسمومیت غذایی را طولانی تر کنند.

پس از قطع اسهال و استفراغ، برای جلوگیری از ناراحتی بیشتر معده، چند روز به کودک وعده های غذایی کوچک، نرم و کم چرب بدهید.

اگر علائم بدتر شد یا علائم کم آبی دوباره ظاهر شد، به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

چگونه از مسمومیت غذایی در کودکان پیشگیری کنیم؟

بهترین راه برای پیشگیری از مسمومیت غذایی این است که غذا را به روشی سالم تهیه کنید و از خوردن غذاهایی که از آن مطمئن نیستید خودداری کنید.

برخی از غذاها به دلیل روش خاص تولید و تهیه، احتمال مسمومیت غذایی را افزایش می دهند. گوشت، ماهی، تخم مرغ و صدف ممکن است حاوی آلاینده هایی باشند که در طول پخت و پز از بین می روند.

اگر این غذاها خام مصرف شوند، به درستی پخته نشوند، یا اگر دست ها و سطوح پس از تماس تمیز نشوند، مسمومیت غذایی ممکن است رخ دهد.

همیشه قبل از آشپزی یا غذا خوردن دست های خود را بشویید و همین کار را به کودک خود آموزش دهید. غذای خود را به درستی قرار داده و نگهداری کنید. گوشت و تخم مرغ را خوب بپزید. هر چیزی که با غذای خام تماس پیدا می کند باید قبل از استفاده از آن برای تهیه غذاهای دیگر ضدعفونی شود. میوه ها و سبزیجات را قبل از خوردن کاملاً بشویید.