مشهد سومین شهر هوشمند خاورمیانه است/قوانین و مقررات موضوع مهم توسعه هوشمند است


به گزارش خبرنگار ایمنا، قرن هاست که شهرها همواره از جوامع بشری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند و در این میان یکی از مولفه های اصلی شهر هوشمند، زندگی هوشمند است که به شدت بر تصمیمات و تصمیمات سیاستمداران تأثیر می گذارد. ادراک ساکنان از شهرها و رضایت آنها از شرایط زندگی

هدف اصلی شهر هوشمند ارتقای رشد اقتصادی در عین بهینه سازی عملیات شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان است. ارزش شهر هوشمند اثربخشی فناوری‌ها است نه تعداد آنها، بنابراین یک شهر هوشمند موفق دارای زیرساخت قوی و مبتنی بر فناوری است که امکان ایجاد ابتکارات زیست‌محیطی را فراهم می‌کند. حمل و نقل عمومی در این شهر کارآمد و موثر است و برنامه های شهری به صورت مطمئن و پیش رونده اجرا می شود.

شهر هوشمند مفهوم جدیدی از همکاری و حکمرانی است که از مرزهای بخش یا سازمان فراتر می رود و از طریق ارتباطات الکترونیکی و ارتباطات بین دولت های چند سطحی و چند بخشی و همه ذینفعان از جمله شرکت ها، سازمان های غیرانتفاعی و شهروندان توسعه می یابد.

در کشور ما کلانشهرهای زیادی وجود دارند که مدعی هوشمندی هستند از جمله شهر مشهد برای آشنایی با شرایط فعلی، زیرساخت ها و اقدامات انجام شده یا اجرا شده توسط شهرداری هوشمندسازی مشهد. مهدی بادی فرخد مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد ما این کار را انجام دادیم، در ادامه می توانید بیشتر بخوانید:

با توجه به رویکرد این دوره مدیریت شهری مشهد و با تمرکز بر مباحثی مانند ساختمان هوشمند، برنامه فاوا در این زمینه چیست؟

بهسازی شهری فرآیندی مستمر و مستمر است که با توجه به توجه ویژه مجموعه ششم شهرسازی مشهد به این موضوع از سازمان فاوا شهر مشهد آغاز شده و با جدیت دنبال می شود.

در سازمان فاوا شهرداری مشهد یکسری فعالیت های مهم را ادامه می دهیم، اولاً دستور کار جامعی برای تامین زیرساخت های شهر هوشمند از نظر ارتباطی، شبکه فیبر نوری و سایر شبکه های ضروری داریم، از طرف دیگر در حال ارائه خدمات هستیم. به شهرداری مشهد به عنوان این کلان شهر می تواند در قالب حمایت از شهروندان در اختیار شهروندان قرار گیرد.

در یک سال اخیر گام خوبی در این راستا برداشته شده و پورتال جامع خدمات شهروندی توسط شهرداری مشهد راه اندازی شده است که بیش از 100 خدمت در حوزه شهرسازی، حمل و نقل، خدمات شهری و مدیریت پسماند ارائه می کند.

شهروندان مشهدی می توانند از طریق تلفن همراه یا کامپیوتر بدون مراجعه به ادارات منطقه یا دولت مرکزی با پرتال شهر تماس گرفته و برای نیازها و درخواست های متعدد خود از خانه یا محل کار از خدمات لازم استفاده کنند.

ما قصد داریم در ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس و تاکسی در حوزه پرداخت های خرد درون شهری انقلابی ایجاد کنیم و ضمن ارتقای تجهیزات و سیستم های این بخش، روش های پرداخت را متحول و یکپارچه خواهیم کرد. آفلاین – آنلاین.

در حال حاضر جایگاه کلانشهر مشهد را در حوزه ساخت و ساز هوشمند چگونه ارزیابی می کنید؟

شهر و شهرداری مشهد در زمینه هوشمند سازی ساختمان در سطح ملی و منطقه ای جایگاه خوبی دارد، به عنوان مثال مشهد در سال گذشته از سوی اتحادیه بین المللی مخابرات به عنوان اولین شهر هوشمند و سومین شهر کشور معرفی شد. خاورمیانه افتخار بزرگی برای شهرداری مشهد است. .

همکاران ما در سایر شهرهای کشور با مشاهده نیروهای ایجاد شده در گفتگو با سایر شهرهای بزرگ، مشهد را در حوزه روشنفکری پیشرو و پیشرو نسبت به شهرهای دیگر می دانند. این عناوین مرهون زحمات همکارانم در سال های گذشته بود و اکنون این سمت به شهر مشهد واگذار شده است.

در نمایشگاه شهر هوشمند که دو ماه پیش در کره جنوبی برگزار شد، شهرداری مشهد در بخش مسابقات شهری شرکت کرد و پس از ارزیابی های انجام شده، مشهد، بارسلونا، اسپانیا و استرالیا با ارائه یک شهر و ارائه سیستم های خود، مجموعه خود را ارائه و ارائه کرد. . به عنوان شهرهای هوشمند منتخب انتخاب و اجرا شده اند که نشان از جایگاه ویژه مشهد در زمینه ساخت و ساز هوشمند دارد.

اولویت ها، نیازها و چالش های هوشمندسازی مشهد چیست؟

ما اولویت ها و چالش های زیادی داریم. در حال حاضر یکی از موضوعات مهم در توسعه جریان فکری بحث بودجه و اعتبار است که شهرداری ها در آن دخیل هستند اما قوانین سنگین مهمتر از بحث بودجه است یعنی اگر نهادهای بالادستی از جمله وزارتخانه باشد. وزارت کشور، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها می توانند حمایت های مناسبی را انجام دهند و راه را برای ما هموار کنند تا بتوانیم بدون هیچ مشکلی طبق برنامه پیش بینی شده پیش برویم. در فرآیند هوشمندسازی شهرها بیشترین سهم را به مجموعه شهرداری ها داشته است.

در حال حاضر برای خرید تجهیزات زیادی درگیر بروکراسی اداری هستیم و به همین دلیل سال گذشته نتوانستیم تجهیزات مورد نیاز زیادی را خریداری کنیم، بنابراین با اداره کل بازرسی و وزارتخانه مکاتباتی انجام شده است. امنیت برای حل این مسائل.

با توجه به نیاز شهروند هوشمند برای اجرای شهر هوشمند، چه اقداماتی در حوزه آموزش شهروندی انجام شده است؟

این گفتمان کاملاً درست است، اما در موضوعات آموزش مدنی نیز با مشکل مواجه هستیم. پورتال هوشمند تهیه شده در شهرداری مشهد با هدف حمایت از شهروندان است، اما اگر شاهد استقبال شهروندان این کلانشهر از سامانه ها نیستیم، باید عدم اطلاع شهروندان باشد. یا روابط عمومی و سایر گروه ها از شهروندان حمایت کنند.با این روند آشنا شوید.

مشهد سومین شهر هوشمند خاورمیانه است/ بسیاری از مقررات چالش مهم توسعه هوشمند است

این یک عادت بسیار ناسازگار است که شهروندان احساس می کنند اگر برای دریافت هر خدمتی به صورت حضوری به شهرداری مراجعه کنند سریعتر به نتیجه می رسند، اما در بسترهای ارائه شده امروز این گونه نیست، بنابراین لازم است. اعتمادسازی لازم در بین شهروندان و اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام شود تا هدف نهایی استفاده همه شهروندان از فرآیند هوشمند به صورت آفلاین محقق شود.

فاوای مشهد برای ارتقای امنیت فناوری اطلاعات چه اقداماتی انجام داده است؟

فرآیند امنیت شبکه و سایبری نیازمند کنترل و نظارت مستمر برای کاهش آسیب پذیری قدرت، تخصص و تجهیزات سه طرف است. در شهرهای دیگر کشور نیز کارهای خوبی انجام شده است، مشکل چندانی نداریم، اما به دلیل قوانین سنگین جذب نیرو یا محدودیت حقوق، مشکل جدی تامین نیروی کار داریم.

بسیاری از خریدها برای تهیه تجهیزات مورد نیاز نیز با مقررات یا موانع سنگینی روبرو هستند که مانع از تهیه تجهیزات مورد نیاز می شود. در صورت شکل‌گیری عناصر مذکور در فرآیند امنیت شبکه و سایبری، ضریب امنیت سایبری در مجموعه‌های مختلف شهرداری افزایش می‌یابد و واحدهای نظارت و نظارت شبکه به صورت مستمر در بخش زیرساخت فعالیت خواهند کرد.

از نظر امنیت شبکه، ما یک استراتژی امنیتی چند لایه داریم و در هر لایه سیاست های مختلفی را از نظر نرم افزاری و سخت افزاری دنبال می کنیم تا ضریب امنیت شبکه های خود را در موقعیت هدف افزایش دهیم. حملات سایبری

آیا فضای کاری مشترک در مشهد ایجاد شده است تا از مردم و پایگاه های دانش بهره ببرد؟

کارخانه نوآوری مشهد دارای موقعیت بسیار مناسبی است که بستری برای شرکت های فناوری اطلاعات است که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در آن مستقر هستند و فضای بسیار مناسب و وسیعی برای فضای کاری مشترک می باشد.

اولویت های سازمان فاوا مشهد چیست؟

مهم ترین اولویت ما تضمین پایداری سیستم های سازمان است، زیرا مهمترین، اولین و مهمترین وظیفه سازمان های فاوا در مجموعه شهری سازماندهی خدمات اعم از سیستم ها و شبکه ها و زیرساخت های انتقال داده و در عین حال توسعه کمی و کیفی این خدمات ضروری است.

اولویت دیگر این است که پرتال خدمات جامع خدمات شهرداری مشهد که هم اکنون در حال ساخت است، بیشتر شناخته شده و مورد استفاده شهروندان باشد. بدیهی است که اگر زیرساخت ها وجود داشته باشد اما شهروندان از آن استفاده نکنند، نشانه عدم تحقق اهداف ماست.

یکی دیگر از اولویت های ما توسعه شبکه ارتباطی ثابت مبتنی بر فیبر نوری به عنوان یک پروژه ملی و استراتژیک است که همه شهرستان ها با همکاری اپراتورها و وزارت ارتباطات در آن مشارکت دارند. در این راستا امیدواریم در دو سال آینده گام های خوبی برداریم تا هر چه سریعتر اینترنت فیبر نوری به منازل شهروندان و مشاغل وارد شود تا شهروندان از اینترنت پرسرعت و با کیفیت برخوردار شوند.

گفت و گو: روزیه کشاورز خبرنگار سرویس سرمایه خبرگزاری ایمنا