در پینترست به اشتراک بگذارید
محققان می گویند فواید استاتین های کاهش دهنده کلسترول لزوماً عوارض جانبی را در برخی از افراد توجیه نمی کند. گتی ایماژ
  • محققان در بریتانیا می گویند که ممکن است استاتین ها برای افراد با خطر کم تا متوسط ​​بیماری قلبی مورد نیاز نباشد.
  • آنها می گویند که عوارض جانبی داروهای کاهش دهنده کلسترول ممکن است بیشتر از فواید داروها برای برخی افراد باشد.
  • کارشناسان می گویند رژیم غذایی و ورزش از جمله جایگزین های مصرف استاتین ها برای کنترل کلسترول هستند.

استفاده از رویکرد “بی خطرتر از متاسفم” با داروهای کلسترول ممکن است دیگر بهترین راه برای کاهش بیماری قلبی نباشد.

طبق یک مطالعه، استاتین ها – از جمله داروهای کاهش دهنده کلسترول مانند Lipitor، Mevacor، Crestor و Zocor – ممکن است آنقدر که قبلا تصور می شد برای افراد در گروه های خطر کم تا متوسط ​​مفید نباشند. مطالعه جدید از انگلستان

محققان دانشگاه ملی ایرلند گالوی به این نتیجه رسیدند که استاتین ها به عنوان پیشگیری اولیه در برابر بیماری قلبی “ممکن است نمونه ای از مراقبت های کم ارزش باشد و در برخی موارد نشان دهنده اتلاف منابع مراقبت های بهداشتی باشد.”

استاتین ها داروهایی هستند که با مسدود کردن آنزیم در کبد که مسئول تولید کلسترول است، سطح کلسترول خون را کاهش می دهند.

به گفته محققان، استاتین ها از جمله داروهای پرمصرف در جهان هستند که فروش جهانی آن تا سال 2020 به 1 تریلیون دلار خواهد رسید.

این مطالعه استفاده از استاتین ها را توسط افرادی که قبلاً بیماری قلبی دارند به چالش نمی کشد، فقط برای افراد مسن سالم.

چه کسانی باید استاتین مصرف کنند؟

دستورالعمل ها در مورد اینکه چه کسی باید استاتین ها را مصرف کند در طول سال ها تغییر کرده است.

در ایرلند، دستورالعمل های سال 1987 حدود 8 درصد از افراد 50 ساله یا بالاتر را واجد شرایط استفاده از داروها می دانند. محققان گزارش دادند تا سال 2016، این تعداد به 61 درصد افزایش یافت.

مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که به‌عنوان افراد با خطر کم یا متوسط ​​برای بیماری‌های قلبی عروقی طبقه‌بندی می‌شوند، برای توجیه مصرف استاتین‌ها به سطوح خطر قابل قبول کلسترول نمی‌رسند.

نویسندگان مطالعه گفتند که استفاده از استاتین ها در این افراد «مطالعه دقیق تری را ضروری می کند» و اینکه مفاهیم استفاده بیش از حد و مراقبت کم ارزش «باید جزء جدایی ناپذیر تصمیم گیری های سیاست گذاری و تخصیص منابع شوند».

برخی از کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که در ایالات متحده، دستورالعمل‌های پزشکی می‌گویند که مزایای استفاده از استاتین‌ها در افراد با خطر کم یا متوسط ​​همیشه قابل توجیه نیست.

توماس آیالا، MD، FAAC، متخصص قلب در مرکز پزشکی مرسی در بالتیمور، مریلند، به Healthline گفت: “راهنماهای فعلی کالج قلب آمریکا برای استفاده از استاتین بر تصمیم گیری مشترک بین ارائه دهندگان و بیماران تاکید دارد.”

به طور کلی، استاتین ها برای بیماران کم خطر توصیه نمی شود. برای بیماران در معرض خطر … استاتین ها برای پیشگیری اولیه از حوادث قلبی توصیه می شود. برای افرادی که در معرض خطر فوری هستند، استاتین ها فقط در صورتی توصیه می شود که بیمار دارای یک بیماری پرخطر مانند دیابت، بیماری عروق محیطی یا بیماری عروق مغزی باشد.

آیالا گفت: «بنابراین، همانطور که می بینید، توصیه های فعلی واقعاً با آنچه که توضیح داده شده است، مطابقت دارد.

ارزیابی خطرات

در ایالات متحده، تحقیقات گذشته نشان می دهد که خطرات بالقوه ای برای برخی از افراد مصرف کننده استاتین وجود دارد.

Felecia Sumner، پزشک خانواده در Lansdowne، پنسیلوانیا، به Healthline گفت: “در 5 تا 10 سال گذشته یک بحث مداوم و مطالعات متعدد در مورد این موضوع وجود داشته است.”

او گفت: “ما قبلاً می دانیم که استاتین ها می توانند عوارض جانبی جدی مانند آسیب یا درد عضلانی، افزایش قند خون، مشکلات عصبی مانند از دست دادن حافظه و اختلال عملکرد جنسی ایجاد کنند.”

سامنر افزود: «ما همچنین دریافتیم که تقریباً 70 درصد از افراد مبتلا به حملات قلبی در نهایت سطح کلسترول طبیعی دارند. این داستان چیزهای بیشتری دارد، مانند خواب، استرس، التهاب و غیره.

علم هالان، مدیر داروسازی در بیمارستان عمومی گوئلف در انتاریو، کانادا، خاطرنشان می کند که این بدان معنا نیست که جدیدترین مطالعه مفید نبوده است.

اما هرچه افراد بیشتری استاتین تجویز کنند، احتمال بروز عوارض جانبی مضر بیشتر خواهد شد.

هالان به Healthline گفت: «نویسندگان می‌گویند که ما باید نگاه خود را به اعدادی که فایده‌شان را نشان می‌دهند تغییر دهیم، و همچنین شروع به بررسی مضرات کنیم». “موافقم. نحوه ارائه خطر به بیماران مهم است و تغییر به سمت کاهش خطر مطلق در مقابل کاهش خطر مرتبط و نظر بیمار مطمئناً تجویز استاتین ها را کاهش می دهد.

Kunal Domakonda، MD، FAAC، متخصص قلب در Hamden، Connecticut، اضافه می کند که خطرات فقط در ریاضیات نیستند، اگرچه استاتین ها همچنان بهترین امید برای بسیاری هستند.

دوماکوندا به Healthline گفت: “ایالات متحده دارای جمعیت زیادی از افراد مبتلا به دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا است.” مرگ بر اثر بیماری قلبی متأسفانه قاتل شماره یک آمریکایی ها است. استاتین ها یکی از ابزارهای موجود در جعبه ابزار هستند.

او ادامه داد: «هر کسی که استاتین تجویز می‌شود نمی‌تواند دارو را تحمل کند.» عوارض جانبی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود و در موارد نادر، این دارو می تواند باعث آسیب به عضلات و همچنین کبد شود. نظارت دقیق در طول دوز اولیه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی توصیه می شود.

با در نظر گرفتن مزایا

انوج شاه، پزشک متخصص قلب در پاسائیک، نیوجرسی، می‌گوید: فواید احتمالی استاتین‌ها به این بستگی دارد که چه کسی تحت درمان قرار گرفته است.

“مطالعات نشان می دهد که می توانیم به ازای هر 217 مورد، یک مورد حمله قلبی را نجات دهیم [low risk] بیماران تحت درمان [with] شاه به Healthline گفت: استاتین ها برای پیشگیری اولیه. استاتین‌ها رایج‌ترین دارویی هستند که تجویز می‌شوند، و مطمئناً فواید ثابت‌شده زیادی دارند، که قطعاً در جمعیت مناسب بیشتر از ضرر است.»

مورگان نولتی، DPT، PT، متخصص بالینی فیزیوتراپی سالمندان در اوماها، نبراسکا، می‌گوید راه‌هایی برای کاهش کلسترول به غیر از مصرف استاتین‌ها وجود دارد. بیشتر آنها شامل انتخاب های سالم هستند.

نولته به Healthline گفت: “عوامل خطر زیادی برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و کاهش نیاز به استاتین ها وجود دارد.” اینها شامل ترک سیگار می شود. کاهش مصرف قند و کربوهیدرات های تصفیه شده؛ خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون، ماهی خال مخالی، گردو و دانه های چیا؛ کاهش وزن و حفظ آن؛ و ورزش منظم.»